Põllu- ja metsamees laenab aktiivselt

23. juuni 2014, 07:59

Aprillis ja mais aktiviseerus põllumajandus-, metsandus- ja kalandussektori ettevõtete laenude ja liisingute võtmine, kirjutab Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juhataja asetäitja Jana Kask.

Näiteks aprillis kiirenes ettevõtetele antud laenude ja liisingute aastakasv 2,1%ni ning kasv kiirenes kõige rohkem  põllumajandusettevõtete suurenenud laenamise tõttu - laenumaht põllumajandussektoris kasvas mullusega võrreldes 17%.

Möödunud aastate põhjal saab välja tuua, et aprillis ja mais antakse põllumajandus-, metsandus- ja kalandussektorisse arvuliselt rohkem laene kui aasta ülejäänud kuudel. Näiteks 2013. aastal oli aprillis ja mais väljastatud laenude arv üle 20% kogu aasta keskmisest suurem. Ka tänavu aprillis suurenes osaliselt hooajalistest teguritest tulenevalt selles sektoris sõlmitud laenulepingute arv aasta varasemate kuudega võrreldes hüppeliselt, kuid möödunud aasta aprilliga võrreldes tehti tehinguid siiski 7% vähem. Seega mõjutas laenuportfelli kasvu kiirenemist eelkõige tehingute mahu kasv, kus suuremat rolli mängisid üksikud suured tehingud. 

Viimase aasta jooksul on selle sektori ettevõtted võtnud hoogsamalt laenu ettevõtte tegevuse laiendamiseks (aastakasv 35%). Ärimahu suurendamiseks on suurendatud ka investeeringuid, mida peegeldab põhivara finantseerimiseks võetud laenude kasv (aastakasv 27%). Kinnisvara soetamiseks võetud laenud on selle sektori portfellis suurima osakaaluga (45% põllumajandus-, metsandus- ja kalandussektori ettevõtetele antud laenudest) ning vaatamata mõnevõrra mõõdukamale kasvule (aastakasv 7%) on ka sellel eesmärgil võetud laenud oluliselt panustanud sektori laenuportfelli suurenemisse.

Põllumajandusettevõtete puhul mängivad ka liisingut pakkuvad ettevõtted olulist rolli - ligi 1/3 kodumaistest laenuvahenditest saadakse liisingettevõtetest. Tänavu nelja kuuga liisiti põllumajandustehnikat 6% suuremas mahus kui 2013. aastal samal ajal. Viimase nelja aasta jooksul on põllumajandustehnika liisimine pidevalt suurenenud ning liisingumahud ulatuvad 2008. aasta tasemele. Laenu- ja liisingumahud on kasvanud kooskõlas selle sektori müügitulude kasvuga.

Täismahus artiklit koos täpsemate andmete ja kommentaaridega loe 19. juunil ilmunud Äripäeva eriväljaandes Põllumajandus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2014, 11:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing