Kõige kõvem aktsiaralli käib Venemaal

26. juuni 2014, 00:00

Venemaa aktsiaturg teeb teist kuud järjest suurimat tõusu maailmas tänu president Vladimir Putini näilisele tagasitõmbumisele Ukrainast.

Dollarites hinnatud Venemaa RTS indeks on sel kuul kerkinud ligi 10%, mis järgneb maikuisele 12% rallile. Selles kvartalis on Vene indeks tõusnud 16%, millega RTS on Peruu ja Argentina börsiindeksi järel kõige suurem tõusja maa­ilmas. Bloombergi koostatud indeks enim kaubeldud Venemaa aktsiatest USA aktsiaturul on juunis rallinud 7,8%.

Krimmi annekteerimisega ja eskaleeruvate pingetega Ukrainas hakkasid investorid massiliselt Vene aktsiaid müüma. See viis koos kehtestatud sanktsioonidega RTS indeksi 3. märtsil karuturule (20% langus). 19. mail sisenes indeks aga juba pulliturule (20% tõus) tänu sellele, et Putin tõmbas vägesid Ukraina piirilt tagasi.

Praegu on hea aeg investeerida Venemaale, kommenteeris Bloombergile BCS Financial Groupi aktsiakauplemise osakonna juht Luis Saenz. “Ukraina kriisiga on hullem möödas. Putini palve tühistada sõjalise jõu kasutamise õigus annab vaid kindlust juurde, et kriisi tagasitõmbumine on toimumas. Need on sõnad ja teod tulevad järele,” ütles Saenz.

Lääneriigid soovivad enamat. Venemaa sammud pingete leevendamiseks nüüdseks juba neli kuud kestnud kriisis on käivitanud ralli ka teistes varaklassides. Sel kuul on Vene rubla kallinenud dollari vastu 3,3%, mis Bloombergi andmeil on suurim tõusja kõigi arenevate turgude valuutade hulgas. Samuti on Venemaale kasuks tulnud Iraagis alanud sõda, mis on kergitanud Vene suurima ekspordiartikli ehk nafta hinda. See tähendab otseselt suuremat raha laekumist Venemaa riigieelarvesse.

Ometi ei ole olukord veel täiesti maha rahunenud ja lääneriigid soovivad siiski näha suuremat edasiminekut Venemaa poolt. Angela ­Merkeli sõnul on Venemaa astunud samme olukorra stabiliseerimiseks, kuid progress on liialt aeglane. Saksamaa kantsler ähvardas venelasi kolmanda astme sanktsioonidega, kui lähiajal edasiminekut näha pole.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. June 2014, 19:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing