Tammist peab Tederi kahtlusi asjakohasteks

Ken Rohelaan 25. juuni 2014, 12:42

Õiguskantsler Indrek Tederi küsimus, kas tulevaste taastuvenergia projektide toetuste määrad on jätkuvalt asjakohased, on põhjendatud, leiab Eesti Taastuvenergia Koja juhataja Rene Tammist.

Tammiste sõnul on tänased taastuvenergia tootjad, kes sektorisse investeerinud kokku 706 miljonit eurot, teadlikult võtnud riski. Ta lisas, et viimase poole aasta madalate elektrihindade valguses on paljud tootjad seetõttu ka kahju kannatanud ning elektrihindade prognoos on jätkuvalt madal.

Tammiste sõnul viitab õiguskantsler pöördumises majandusminister Urve Palo poole, et energiatootmine peaks Eestis olema mitmekesisem. Eleringi andmete järgi on taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia osakaal viimase kolme aasta jooksul vähenenud.

Tammiste peab oluliseks energiajulgeolekut, sest täna piirnevad Eesti põhilised elektritootmisvõimsused Venemaaga. "Krimmi stsenaariumi kordumisel Eestis oleks meie Ida-Virumaa kesksele energiavarustusele katastroofilised tagajärjed. Seega on uus julgeolekusituatsioon muutnud hädavajalikuks elektritootmise hajutamise ja varustuskindluse tagamise kriisisituatsioonis," ütles Tammist.

Koja juhataja sõnul vastab Eestis kehtiv taastuvenergia toetamise süsteem Euroopa Komisjoni soovitustele. "Komisjon soovitab, et tootjad saaksid samas määras toetust sõltumata sellest, kas (kaalutud keskmine) börsihind on teatud perioodil tavapärasest madalam või kõrgem. Eesti toetusskeem vastab nendele tingimustele, erinevalt paljudest teistest EL liikmesriikidest," teatas Tammist.

Tederi sõnul ei ole peale tuuleenergia teiste taastuvate energiaallikate osas ülemmäära ja tänased toetused võivad anda alustava tõuke lisatootmisvõimsuste arendamisele. Õiguskantsleri teatel võib tarbija olla kohustatud rahastama taastuvenergia toetusi rohkem, kui on põhjendatav nende toetuste kehtestamise eesmärgiga (tagada EL nõutav taastuvenergia osakaal, energiatootmise mitmekesisus ja varustuskindlus).

Äripäev küsis Tammistilt, kas tänane taastuvenergia toetussüsteem on põhjendatult õige või on selles kitsaskohti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. June 2014, 08:39
Otsi:

Ava täpsem otsing