Brüsselis timmitakse Euroopa Komisjoni uut strateegiat

Sirje Rank 26. juuni 2014, 17:12

Euroopa Liidu Ülemkogu eesistuja Herman Van Rompuy on Euroopa Parlamendi valimiste järel visandanud Euroopa Komisjoni järgmise viie aasta strateegilised sihid, mida valitsusjuhid selle nädala Ülemkogul arutavad.

Strateegia meediasse lekkinud tekst on päev päevalt ümaramaks läinud.

Kui nädala algul Briti ajalehes Telegraph avaldatud versioon rõhutab vajadust jätkata julgeid struktuurseid reforme ning rahanduse korrastamist, tehes seda moel, mis majanduskasvu kõige vähem kahjustaks, siis neljapäevaks valminud tekstis on suurem rõhk hoopis sellel, et majanduskasvu ergutamiseks tuleb ära kasutada rahaliidu eelarvedistsipliini aluseks olevas stabiilsus- ja kasvupaktis sisalduvat manööverdamisruumi. See on olnud eelkõige Itaalia ja Prantsusmaa väljendatud soov. Välismeedia on vahendanud, et Itaalia valitsus ootab stabiilsuspaketi reeglite leebemat tõlgendust toetuse eest Jean Claude Junckeri kandidatuurile Euroopa Komisjoni presidendi kohale.

Leevenenud on sõnastus, mis enne nõudis pagulaspoliitikas suuremat solidaarsust ning kärbitud kohta, kus visandati rahvusparlamentidele rohkem võimalusi otsustamisprotsessis oma häält kuuldavaks teha. Teisalt öeldakse uues versioonis oluliselt selgemalt, et ebastabiilsus ELi naabruses on suurem kui eales varem ning et hiljutised sündmuste pealt on näha, kui kiiresti strateegiline ja geopoliitiline keskkond muutuda võib. Geopoliitilist stabiilsust meie piiridel ei saa pidada iseenesest mõistetavaks, nendib dokumendi kinnitamata variant.

Strateegias on sõnastatud viis üldist prioriteeti, millest üks puudutab majandust - kasvutempo kiirendamist ja ülesaamist suurest tööpuudusest, teine kodanike paremat kaitset - liit peab olema väljapoole tugevam ja seestpoolt hoolivam, kolmas energialiidu väljaarendamist  ja kliimaplaane, neljas põhiõiguste kaitset ja õigusriigi põhimõtte järgimist, viies jõulisemat kaasalöömist maailma asjades, üritades rohkem oma jõude ühendada.

Rõhutatakse vajadust edasi arendada ja täiel määral ära kasutada ühisturu potentsiaali, korrates sihti viia digitaalse ühisturu rajamine lõpule 2015. aastaks. Endiselt oleks jõus eesmärk vabakaubanduskõnelused USAga tuleva aasta jooksul lõpule viia. Rahaliidu tugevdamise vajadust puudutatakse samas üsna põgusalt. Siht on parandada ärikliimat, suurendada investeeringuid, toetada väikeettevõtlust ning tegeleda tõsisemalt ebaseadusliku rände probleemidega.

Strateegias märgitakse, et EL peab oma tegevuses keskenduma eelkõige neile valdkondadele, kus tegevus liidu tasandil lisab väärtust. Samas aga hoiduma sekkumast seal, kus samu eesmärke on võimalik paremini saavutada liikmesriigi tasandil. ELi põhiõigusi ja vabadusi - nagu ELi kodanike vaba liikumist - tuleb kaitsta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. June 2014, 00:42

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing