Ebakindlus toob idanaabrite raha Eestisse

27. juuni 2014, 00:00

Venemaa ebastabiilne poliitiline ja majanduslik olukord on Eesti ärikinnisvara õitsele löönud. Samal ajal, kui Eesti turul on märgata Soome investorite vähenemist, on Vene kapitali pealetung aina hoogustunud.

Ida poolt pärit kapitali sissevool Eestisse on viimase aastaga hoogustunud ja Vene investorite põgenemine kodumaalt on jalad alla pannud mitmele ettevõttele, kes keskenduvad ainuüksi venelaste vara haldamisele. ­Uute huvilistena on Eesti kinnisvaraärisse sisenenud ka ukrainlased.

Kinnisvaratehingute nõustamisteenust pakkuva Catella Corporate Finance OÜ juhi Aavo ­Koka sõnul Eesti ärikinnisvara õitseb. Kui aasta tagasi saadi heale objektile 3–4 pakkumist, siis nüüd on ­Koka sõnul huviliste arv kerkinud üle kümne. Suurem osa investoreid tuleb Rootsist ja Venemaalt, kusjuures Vene investorite arv üha kasvab.

Viimase poole aasta jooksul on Vene kapital omandanud nii mõnegi mahuka kinnistu. Aprillis liikus venelaste omandisse seni soomlastele kuulunud De la Gardie kaubamaja Tallinna vanalinnas. Kaubamaja soetas ettevõte Lepidus OÜ, mille omanik on Dmitri Skvortsov.

Mõni nädal tagasi soetas Vene investoritele ­Tatjana Tolstajale ja Vitali Jakovlevile kuuluv DLT Capital Balti riikides tegutseva kinoketi Cinamon. Vene omaniku sai ka Laagris asuva Magnum ­Medical Eesti keskladu ja kontorihoone – Saksamaa kinnisvarafond Focus Nordic Cities müüs kinnistu veebruaris Star Investmentsile. Viimase ettevõtte omanikering koosneb 14 Vene investorist, kes olid seotud Indrek Raudse ja Nikolai Stelmachi­ elamisloaskandaaliga.

Näiteid Vene kapitali sissevoolust on veelgi, kuid enamasti eelistavad Vene investorid ja nende vahendajad ajada asju avalikkuse pilgu alt varjatult.

Uued kliendid tulevad tuttavate soovitusel. Eestis on mitu ettevõtet, kes nõustavad Vene investoreid Eestisse ja Lääne-Euroopasse investeerimisel. “Nad teevad seda väga professionaalselt ja hästi,” märkis Kokk. Ta lisas, et sellistes ettevõtetes kasvatatakse kliendibaasi peamiselt tutvuste kaudu – head tagasisidet saades lähevad klientide tutvusringkonnas jutud lahti ja tekivad uued huvilised. Koka sõnul tegutseb Catella peaasjalikult müüjatega ja Vene kliente neil pole.

Vene investorite rahapaigutamise poolest tuntud Capital Milli tegevjuht Igor Mölder kinnitas, et venelaste huvi Eesti kinnisvara vastu on suurenenud. Möldri sõnul on Capital Millil lähiajal tulekul mitu suurt müüki – alates kümnest miljonist eurost –, mis ei pruugi väiksematele investoritele jõukohased olla. Tavaliselt  jäävad Möldri ütlust mööda tehingud kuni viie miljoni euro suuruseks.

Turul uued Vene kapitali vahendajad. Investorite nimesid ega konkreetseid tehinguid Mölder enda sõnul kommenteerida ei saa, samuti ei soovinud ta detailsemalt rääkida Capital Milli tulevikuplaanidest. Küll aga kinnitas ta, et ettevõte on jätkuvalt huvitatud projektidest, milles nähakse majanduslikku mõttekust investorite jaoks. Projektide vähesuse tõttu on ettevõte aktiivsemalt vaatama hakanud arendusi.

Aasta alguses kirjutas Äripäev, et ­Capital Milli kaudu on Eestisse toodud üle 160 miljoni euro ­Vene kapitali. Mitmesuguste tehingute seas leidub investeeringuid ärihoonetesse, kaubamajadesse, laopindadesse, arendustesse ja isegi laste­aedadesse üle kogu Eesti.

Mölder märkis, et nende kõrvale on turule tekkinud uusi tegijaid, kes esindavad Eestis Vene investoreid. Kes, Mölder vastata ei soovinud. “Teistele reklaami teha ei tahaks, kuid see on fakt,” ütles ta.

Venemaa ebastabiilsus ajab kodumaalt ära. Üks Vene investorite vahendaja on 2011. aastast tegutsev Zenith Capital Management, mille omanikeringi kuulub ka endine Swedbanki privaatpanganduse juht Kristel Meos. Zenith Capital Management tegeleb jõukate eraisikute ja nende perede varade juhtimisega family office’i põhimõtetel. Meos selgitas, et ettevõte ei aita klientidel ainult raha paigutada, vaid ka nõustab finantsküsimustes, näiteks turgudele sisenemisel ja kapitali kaasamises.

Meose sõnul on Zenith Capitalil kliente nii kodumaalt kui ka välismaalt, eelkõige SRÜ riikidest, Venemaalt ja Ukrainast. Meos märkis, et Vene investorite huvi Eesti vastu on kasvanud idanaabrite poliitilise ebastabiilsuse tõttu, mistõttu soovitakse riske hajutada.

Peale selle on Meose  sõnul Eesti ja siinsed ettevõtted enda tegevust ja soodsat keskkonda idariikide seas teadvustanud. “Eesti imago on, et oleme kõrgete kvaliteedinõuetega, samas arenenud IT-sektori ja efektiivse majandusega innovaatiline riik,” ütles ta.

Meos lausus, et enamasti on investoriks ettevõtja, kes soovib põhilise kapitali tootluse kätte saada enda kontrolli all olevast ettevõttest. Huvi tuntakse stabiilsete, samas regulaarset rahavoogu pakkuvate investeerimisvõimaluste vastu. “Üks sobivaid lahendusi on olnud kinnisvara- või võlakirjainvesteeringud,” rääkis Meos. Ta lisas, et samuti tahetakse investeeringust emotsiooni saada. “Tahetakse olla osa mingist uuest lahedast asjast, ja siis ollakse valmis lisaks rahale ka oma aega, oskusteavet ja kontakte panustama,” selgitas Meos.

Konkreetseid Zenith Capitali tehinguid Meos enda sõnul kommenteerida ei saa. Viimane avalikkusele teada Zenith Capital Managementiga seotud Vene kapitali ärikinnisvara tehing oli De la Gardie kaubamaja müük aprillis. Kaubamaja ostnud Lepidus Invest OÜ lõi eelmisel aastal Zenith Capital Management.

Skandaalist räsitud poliitik jätkab Vene suunal. Vene kapitali Eestisse vahendajad on teisigi, tavaliselt eelistatakse tehingutest avalikult mitte rääkida. Näiteks tegutseb välisinvestorite kapitali vahendamisega ärikinnisvarasse ka endine Isamaa ja Res Publica Liidu liige Indrek Raudne, kes mõni aasta tagasi lahkus Vene ärimeeste elamislubade skandaali tõttu riigikogust. Mitme Äripäevale teadaoleva allika järgi toob Raudne edukalt ärikinnisvarasse just Vene kapitali.

Raudse sõnul aga pole tal enda ettevõttes Integer Invest sätestatud reeglite järgi koostööpartnerite ja klientide eest tavaks tehingutest rääkida. Integer Invest on tema sõnul Eesti kitsukesel, paari­saja miljoni suuruse aastamahuga ärikinnisvara turul üsna tubli, aga siiski vaid väike ühemehebüroo.

  • Soomlased lähevad, Ukraina raha tuleb

Eesti ärikinnisvara vastu on viimasel ajal huvi tundma hakanud ka Ukraina investorid, ütles kinnisvaratehingute nõustaja Catella juht Aavo Kokk. Ta ütles, et kui Eestisse sissevoolav Vene kapital on suuresti raha, mis on teenitud mõnes teises majandusharus, siis ­Ukrainast tulevad professionaalsed kinnisvaraärimehed, kes soovivad riske hajutada.

“Eks nad ole saanud Ukrainast valusa kogemuse – kuskil kriisi piirkonnas rahvas rüüstab ja renti ei maksta. See pole üldse hea kogemus,” rääkis Kokk. Tema sõnul on Ukraina investorid professionaalid, kellega on raske läbirääkimisi pidada. “Nad teavad, mis nad tahavad,” ütles Kokk.

Catella on kokku puutunud nelja Ukraina kapitalil põhineva grupiga, kuid Koka sõnul liigub neid Eesti turul ringi veelgi.

Eestis on lihtne asju ajada. Skandinaavia riikidest on Rootsi agar Eesti ärikinnisvarasse investeerima ja soomlased pigem vähendavad oma positsioone. “Soomlaste turg on huvitav – nad on siia ostnud palju kortereid, aga mitte eriti suurt ja kasvavat kinnisvara,” rääkis Kokk.

Eesti on välisinvestoritele atraktiivne oma avatuse ja lihtsuse poolest. “Eesti on normaalne riik. Siin on majandus korras, mis ei ole kuigi tavaline,” ütles ta ja lisas, et teise riiki on juba ­ainuüksi korterit keeruline ostma minna, rääkimata ärikinnisvarast või ettevõttest.

Eestis on aga erinevalt paljudest teistest riikidest lihtsam asju ajada. “Äriregistrid on korras, internetist saab kiiresti vaadata, millised koormatised kinnisvaral on, professionaalsel tasemel saab osta nii õigus-, raamatupidamis-, nõustamis- kui ka ehitusekspertiisi teenust,” selgitas Kokk.

  • Jõuka Vene pere raha eestlaste hallata

Skandaalset Gildi riskifondi päästa üritanud Tõnu Pekk ja Venemaal silmapaistvat karjääri teinud kunagine Hansapanga osakonnajuht Indrek Gusev koos kaaslastega on loonud ettevõtte, mis haldab jõuka Vene perekonna vara.

Ettevõte kannab nime OÜ SAGA Family Office, asutamisel eelmise aasta lõpus oli tegemist Karu Capital OÜga. Ettevõtte nõukogu liikme Gusevi sõnul paigutatakse saladuseks jäänud Vene pere vara üle kogu maailma. Peale Peki ja Gusevi on ettevõtte omanike hulgas Peki äripartner Henrik Karmo, Gildiga seotud ja LHV Panga asutajate hulgas olnud Taavi Lepmets ning advokaadibüroo Borenius endine partner Priit Pahapill.

Äripäeva allikate sõnul on SAGA Family Office’i kliendid rahakad ja lugupeetud isikud, kes on seotud transiidi valdkonnaga. Tegemist olevat Gusevi Venemaal saadud kontaktide tulemusega. Gusev ise ettevõtte klientidest ja nende investeeringutest täpsemalt ei räägi. “See ei peaks teile huvi pakkuma. See ei puuduta Eestit,” ütles ta, ent lisas, et vara paigutus on mitmekesine.

Eestis uus idee. Tagasihoidlikuks jäi ka SAGA juht Pekk, kes märkis, et sarnaselt paljude teiste family office’itega ei luba leping neil omandisuhteid ja vara paigutust kommenteerida.

Küll aga lisas ta, et üldiselt on family office’ite investorid stabiilsed. “Kapitali paigutatakse projektidesse, millest eeldatakse pikaajalist tulu, ja selleks otsitakse rahvusvaheliselt võimalusi,” ütles ta. Peki sõnul on SAGA esimene ettevõte Eestis, mis tegutseb family office’i nime all, kuid samadel põhimõtetel toimivaid ettevõtteid leidub tema hinnangul veelgi. “Family office’i idee on Eestis uus, kuid maailmas üldiselt üsna levinud,” ütles ta.

Endine Hansapanga osakonnajuht Indrek Gusev on Venemaal äri ajades teeninud üle 6 miljoni euro. Gusev on äriregistri andmetel seotud kolme ettevõttega – Barolo Finants, OÜ Supergate ja Pirita Tee Development. Esimesed kaks pakuvad finantsnõustamisteenust. Lisaks on Gusev Austrias registreeritud valdusfirma Krutrade AG nõukogu liige, mis vahendab Vene söetööstushiiu Kuzbassrazrezugol toodangut.

  • Köidab Eesti usaldusväärsus

Vene kapitali voolab Eestis ka teistesse sektoritesse. SA Ida-Virumaa Tööstusalade Arenduse (IVIA) juhatuse liige Teet Kuusmik märkis, et Vene ettevõtetel on huvi laiendada tegevust Ida-­Virumaal. Näiteks on seda teinud Vene logistikakeskus Estin Warehousing OÜ ja tööstuslike lakkide ja värvide tootja Emlak Eesti OÜ.

Kuusmiku sõnul meelitavad venelasi siinne usaldusväärne rahasüsteem, majandus ja poliitiline keskkond ning riiklikud struktuurid. Lisaks köidab neid, et Eestis on tagatud intellektuaalse omandi kaitse. Võrreldes Venemaa ja Soomega on Eestis väikesed investeerimis-, kommunaal- ja tööjõukulud, märkis Kuusmik.

Kuusmiku sõnul on Vene ettevõtete huvi Eesti vastu viimastel aastatel suurendanud Eesti üleminek eurole ja piiriületuse korrastamine. Venemaa-Ukraina konflikt ja sellest tulenev Venemaa ja Euroopa Liidu koostöö jahenemine on aga Kuusmiku sõnul mõne IVIA projekti ootele pannud.

  • Gusev: SAGA tegevus ei puutu Eestisse

Jõuka Venemaa perekonna vara haldava Eesti ettevõtte SAGA Family Office nõukogu liige Indrek Gusev salapärase kliendi nime avaldada ei soovinud.

Gusevi sõnul investeeritakse vara üle maailma ja valdkondkondi, kuhu raha paigutatakse, on mitu.

Millega tegeleb SAGA Family Office? Ettevõte tegutseb vahendite investeerimisega. Kes on meie kliendiks, on konfidentsiaalsuslepinguga piiratud informatsioon.

Räägitakse, et teie klient on koguni Venemaa mastaabis lugupeetud investor. Ma ei usu, et ta Venemaa kohta suur tegija on. Sellele küsimusele on väga raske vastata, aga mingi tuntud tegelane see küll ei ole. Kellele te konkreetselt viitate?

Ma ei viita kellelegi, seda räägivad mitmed turuspetsialistid. Teie ütlesite, et kliendiks on tuntud tegelane, minu arvates nii ei ole. Ma ei tea, mis jutte te kuulnud olete, aga minu vastust olete kuulnud.

Kas teie kliendiks on üks perekond? Mina pole family office, mina olen vaid üks selle office’i nõukogu liige. Tegu on ühe perekonnaga, jah.

Venemaa perekonnaga? Jah.

Kui kaua olete nende raha paigutamisega tegelenud? Ettevõte sai asutatud eelmisel aastal.

Kas vara paigutatakse aktiivselt? See on klassikaline family office. Ma ei ütleks, et aktiivselt. See on konservatiivne vara paigutamine ja Eestis on pigem selle ettevõtte köögipool. Eestisse me ei investeeri, kui see teid huvitab.

Kuhu siis? Globaalselt.

Nii et ainult teie tegeletegi selle pere vara paigutamisega üle kogu maailma? Family office tegeleb ühe perekonna vara haldamisega, mitte niivõrd paigutamisega. See ei ole mingi investeerimisfond kui selline.

Kuhu paigutate ja kus haldate kliendi varasid enim? Oi, see informatsioon on konfidentsiaalne. See ei puutu üldse majandusruumi.

Milliste valdkondade vastu tunneb teie klient huvi? Ma ei  saa sellest rääkida, see on konfidentsiaalne ja see ei peaks teile huvi pakkuma. See ei puuduta Eestit. See on väga mitmekesine – kuidas üks pere ikka oma raha paigutab.

Kas Eesti kontekstis on teie klient nimekas tegelane? Kindlasti mitte.

Mis te arvate, kust sellised jutud tulnud on? Ma ei kujuta ette, mina pole mingeid jutte kuulnud, seega ei oska ma seda kommenteerida. Ühte võin aga öelda – kui te mu nime Google’isse panite ja seal mingeid linke otsisite, siis te õiget linki ei leidnud.

 

Tasub teada

  • Mida Vene kapital ostab?

Viimase aja suuremad ärikinnis­vara tehingud Vene kapitaliga

veebruar
Magnum Medical Eesti keskladu ja kontorihoone Tallinnas Laagris. Kinnistu ostis Star Investments.
aprill
De la Gardie kaubamaja
Tallinna vanalinnas. Ostis ­Lepidus OÜ, mille omanik on Dmitri Skvortsov.
mai lõpp
Cinamoni Tartu kino, kinokett tegutseb Balti riikides. Ostis DLT Capital, omanikud on Tatjana Tolstaja ja Vitali Jakovlev.

 

Kes on kes

  • Kuldne trio

peamised Vene kapitali vahendajad

Capital Mill
Omanikud oma firmade kaudu Igor Mölder, Marko Kull ning Aleksandra ja Tanel ­Samuel.
Toonud Eestisse omanike sõnul vähemalt 160 miljonit eurot, mis on paigutatud üle Eesti erinevatesse kinnistutesse.
Ostis hiljuti kinnisvarafondilt EEREIF Pharmadule tootmishoone Jüri tööstuspargis ja metalltoodete müüja BE Steel laohoone Maardus.
Integer Invest
Omanik endine riigikogulane ja IRLi liige Indrek Raudne, kes 2011. aastal sattus koos erakonnakaaslase Nikolai Stelmachiga Vene ärimeeste elamisloa skandaali. Elamislubadega sahkerdades aidati kümnetel ärimeestel Eesti kinnisvarasse investeerida.
Vahendab välisraha äri­kinnisvarasse. Raudne jääb oma klientidest ja tehingutest rääkides diskreetseks.
Zenith Capital Management
Omanikud Kristel Meos, Aavo Koppel, Anton Gans
Loodud 2011. aastal
Lähtub family office’i põhimõtetest, ainsaks erinevuseks mitme kliendi olemasolu.
Kliendid on nii Eestist kui ka Venemaalt, Ukrainast jt SRÜ riikidest.

Kommentaar

  • Sissevool võib pidurduma hakata

Aleksei Vorobjov, Investment Agency analüütik

Ärikinnisvara on olnud investorite “turvasadam” majanduskriisijärgses majanduses. Eestis taastusid tarbimine ja majanduskasv pärast kriisi suhteliselt kiiresti ja tänu ärimudeli läbipaistvusele ning standardiseeritusele on see hea investeerimisvaldkond ka välisinvestoritele. ­Seda ka Vene investoritele, keda paelub Eesti madal korruptsioonitase, usaldusväärne ärikeskkond ja võimalus ve­ne keeles asju ajada.
Julgeksin prognoosida lähiajal ka vastupidise trendi teket, kus Vene investorid võivad hakata Eestis olevatest investeeringutest väljuma. Vaadates tulevikku võib arvata, et turu tasakaalumoment on käes. Seoses seisakuga majanduses ning rajatavate uute büroomajade ning kaubanduspindade survega tekib turul ülepakkumine, mis toob kaasa ärikinnisvara atraktiivsuse vähenemise. Sellest tulenevalt ei saa välistada, et kasvab omanike huvi väljuda investeeringust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2014, 19:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing