Eesti Energia: taastuvenergia toetused ei ole liiga kõrged

Ken Rohelaan 26. juuni 2014, 16:33

Naaberriikidega võrreldes on Eesti taastuvenergia toetused mõistlikud, mitte liiga kõrged, ütles Eesti Energia taastuvenergia ja väikekoostootmise juht Innar Kaasik.

Õiguskantsler Indrek Tederi pöördumist majandus- ja taristuminister Urve Palo poole kommenterinud Kaasiku sõnul ei kasva alates 2013. aasta teisest poolest taastuvenergia tootmine hüppeliselt ning  uute eesmärkide seadmisel tuleb võtta arvesse omandatud kogemusi. Kaasiku hinnangul on juba tehtud investeeringute osas oluline jääda üksmeelele, et olemasolevaid toetusskeeme ei muudeta, kuna elektrienergia tootmisesse on tehtud pikaajalised investeeringud järgmiseks 20-40 aastaks.

Kui muuta riiklikult taastuvenergia toetamise viise, siis on Kaasiku sõnul kindlasti mõistlik seda teha uute taastuvenergia eesmärkide seadmise raames. Nii antaks uute eesmärkide ja toetusmeetoditega taas investoritele selged suunised ja õiguskindlus, mida energeetikasektor pikaajalistest investeeringutest tulenevalt vajab.

Kaasiku teatel on üks võimalus oksjonite korraldamine taastuvenergia ostuks tootjate käest. "Nii saaks riik otsida vähempakkumise teel taastuvenergia tootjat konkreetseteks aastateks või aastakümneteks ning võidaks kõige väiksema toetuse küsija," ütles Kaasik. Ta lisas, et Eesti jaoks on samuti oluline otsustada, kas rajada edasi uusi, suuremat toetust vajavaid taastuvenergia tootmislahendusi või kasutada ära praegused ja seetõttu ka vähem toetust vajavad taastuvenergia tootmise võimalused.

Õiguskantsler Indrek Tederi sõnul ei ole peale tuuleenergia teiste taastuvate energiaallikate osas ülemmäära ja tänased toetused võivad anda alustava tõuke lisatootmisvõimsuste arendamisele. Õiguskantsleri teatel võib tarbija olla kohustatud rahastama taastuvenergia toetusi rohkem, kui on põhjendatav nende toetuste kehtestamise eesmärgiga (tagada EL nõutav taastuvenergia osakaal, energiatootmise mitmekesisus ja varustuskindlus).

Äripäev küsis Eesti Energialt, kas tänane taastuvenergia toetussüsteem on põhjendatult õige või on selles kitsaskohti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2014, 16:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing