Puhkepäev. Suur Tõll kutsub 100 a juubelile

27. juuni 2014, 00:00

Jäämurdja Suur Tõll tähistab tänavu 100. sünnipäeva ning võtab alates eelmisest reedest kõiki külalisi ka lahkelt pardale.

Esimese nädala jooksul pärast jäämurdja Suur Tõll taasavamist on laeva külastanud juba ligi 4000 inimest. Uued huvilised on muuseumlaevaga tutvuma teretulnud aga iga päev. Äsja saja-aastaseks saanud laev-muuseum on avatud samadel aegadel, mis Lennusadamgi: nädal läbi kümnest hommikul seitsmeni õhtul.

Vaadata on laevas palju. Pärast uuenduskuuri on laeval avatud mitmed varem külastajatele suletud ruumid – näiteks kaptenikajut ja uhke ohvitseride mess, samuti saab näha uut ekspositsiooni Suure Tõllu ajaloost. “Tehnikahuvilised ei saa jällegi üle ega ümber mootori- ja katlaruumist,” nentis Lennusadama turunduse projektijuht Ann Virkus.

Minimaalselt tasuks laeva külastamiseks aega varuda pool tundi, kuid põhjalikumaks süvenemiseks on seal tegevust kauemgi. Kes soovib laeval keha kinnitada, sel läheb veelgi pikemalt, kuna Jäämurdja pardal tegutseb ka Laevaköök, mis pakub ehtsat jäämurdja meeskonna menüüd.

Detsembrini vältav pidu. Lisaks laeva külastamisvõimalusele toimub kuni aasta lõpuni Suure Tõllu juubeli raames mitmeid sündmuseid. Laev osaleb 18.–20. juulini toimuvatel Tallinna Merepäevadel, augustis elustub laeval NUKU Teatri vabaõhulavastuses Jules Verne’i “Kapten Granti lapsed” maailm, septembris algavad laeval haridusprogrammid ning toimub Suure Tõllu Regatt, oktoobrist detsembrini saab nautida õhtusööke ja salongiõhtuid koos muusika, kirjanduse ja kunstiga.

Suur Tõll on kuulunud maailma võimsamate jäämurdjate sekka. See on sõitnud nii Tsaari-Venemaa, Soome, Nõukogude Liidu kui ka Eesti Vabariigi lipu all ning kandnud nimesid Tsar Mihhail Fjodorovitš, Volõnets, Wäinämöinen ja Suur Tõll. Tegemist on ainsa I maailmasõja eelse säilinud aurulaevaga Eestis ja kogu Baltikumis ning ühega kolmest Läänemerel säilinud 20. sajandi alguse aurik-jäämurdjast.

 

Tasub teada

  • Teisi sünnipäevalisi

10. sünnipäev
Hiiu Folk
17.–20. juulini vältaval folgil esinevad Chalice, Tõnu Timm ja Jaanus Nõgisto, Justament, Untsakad, Kaunimate Aastate Vennaskond, Jäääär, Jaan Tätte ja Udupasun jpt. Lisaks toimuvad töötoad ja loodusmatkad.
www.hiiufolk.ee

20. sünnipäev
Tartu Mänguasjamuuseum
Juubeliaasta kannab nimetust "20 aastat armastust" ning selle jooksul avatakse muuseumis mitu uut näitust, korraldatakse perepäevi, peetakse sünnipäevapidu ja korraldatakse mänguteemaline konverents.
http://mm.ee 

25. sünnipäev
Marko Matvere ja Väikeste Lõõtspillide Ühing
23. juulist 3. augustini tähistab 25. tegevusaastat üheteistkümne kontserdiga Eestimaa erinevais paigus. Lisaks ansamblile on laval veel Zetod ja puhkpilliorkester Fanfare Fatale.
www.piletilevi.ee

40. sünnipäev
Suveniir

29. juunist 20. juulini tähistab ansambel sünnipäeva Eestimaal kontserte andes. Esinevad Sirje
ja Rein Kurg, Toomas Anni, Toivo Nikopensius.
www.piletilevi.ee

40. sünnipäev
Kuldne
Trio
Juubelit tähistatakse 11.–24. juulini Eesti tuuriga "Laip on laip". Kontsertidel kõlab üle 30 hiti kullafondist ning ka uusi lugusid. Esinevad Mihkel Smeljanski, Jüri Vlassov ja Vello Toomemets. Saadab ansambel E-Retro. Lavale astuvad ka külalised.
www.piletilevi.ee

50. sünnipäev
Jaan
Tätte
Juubelit pidav Jaan Tätte kutsub augustikuus 16 Eesti paigas sünnipäevapiknikule "Peatus". ""Peatus" ei näe välja nagu tavaline kontsert laululavadel, vaid võtan inimesi vastu kui parimaid sõpru, kes mulle külla tulevad. Laulame ja ajame juttu koos. Võib võtta kaasa piknikukorvid, aga süüa saab ka peoplatsilt," kirjeldas Jaan Tätte.
www.piletilevi.ee

65. sünnipäev
Ivo
Linna
Juubeli puhul toimuvad 15., 17. ja 20. juulil Tartus, Pärnus ja Tallinnas galakontserdid, kus tuleb esitusele nii Ivo Linna loomingu paremik kui ka juubilari enda poolt armastatud lood läbi aegade. Lavale astuvad veel Ott Lepland, Maarja-Liis Ilus, Evelin Võigemast ja Hele Kõrve ning Ivo Linna poeg Robert Linna.
www.facebook.com/IvoLinnaJuubeligala

75. sünnipäev
Eri Klas
Augustis toimuval Birgitta Festivalil saab lisaks balletile ja ooperietendustele nautida dirigendi 75 a juubelile pühendatud ooperigalat (16. ja 17. august). Esinevad operiteatri Helikon (Moskva) ja Rahvusooper Estonia solistid ning külalised. Dirigeerivad Eri Klas ja Valeri Kirjanov.
www.birgitta.ee

100. sünniaastapäev
Tove
Jansson
Muumide looja 100. sünniaastapäevale pühendatud aasta jooksul toimub mitmel pool Soomes erinevaid näituseid, saab näha filme, toimuvad kontserdid, raamatuesitlused, tantsuetendused jpm.
www.tove100.com

150. sünniaastapäev
Richard
Strauss
Helilooja sünniaastapäevale on pühendatud Pärnu Muusikafestivali avakontsert 14. juulil suvepealinnas Pärnus. Läti Rahvuslikku Sümfooniaorkestrit dirigeerib maestro Neeme Järvi. 
www.parnumusicfestival.ee

Fookuses

  • Jäämurdja Suur Tõll 100 aasta juubel

Tallinna Lennusadamas, Vesi­lennuki 6, Tallinn
Piletid: 3–5 eurot, perepilet 10 eurot
www.lennusadam.eu

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. June 2014, 19:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing