Nende aktsiatega võid enim teenida

01. juuli 2014, 16:25

Avalikult kõigile kauplemiseks mõeldud aktsia muudab atraktiivseks ennekõike selle tõusupotentsiaal.

Swedbanki ja LHV analüütikute abiga koostas Äripäev edetabeli Tallinna börsi kõige atraktiivsematest aktsiatest ehk väärtpaberitest, millele analüütikud prognoosivad kõige suuremat tõusu.

Just kasumiootus peaks olema see, mis aktsia puhul tõmbab investoreid ligi kui äsja avatud retrokohvik hipstereid.

Baltikal on raske aeg seljataga. Huvitav on aga märkida, et suurimat tõusupotentsiaali näevad Swedbank ja LHV erinevates aktsiates. LHV prognoosib suurimat tõusu Baltikale, keda Swed paraku ei kata. LHV on andnud Baltikale 0,80eurose hinnasihi, mis praeguselt tasemelt annaks 80% tõusu.

“Meie hinnangul on kõige raskem periood Baltikal möödas ning fundamentaalsed näitajad on üsna korralikud. Kui ettevõtte suudab laienemisplaanid edukalt ellu viia, mis tundub täitsa võimalik, siis oleme ettevõtte tulevikuväljavaadete suhtes optimistlikud,” põhjendas LHV vanemanalüütik Shana Gavron.

Siiani olid kaks peamist murekohta Ukraina ja Venemaa, millest esimese puhul on juba lahendus leitud ning Gavroni sõnul on see vaid aja küsimus, millal strateegiamuutuse mõju majandustulemustes avaldub. “Käibe ja kasumi prognoosides lähtume eeldusest, et ettevõtte laiendab kauplustevõrku vastavalt varasematele indikatsioonidele.”

Swedi lemmik on Nordecon. Swedbanki n-ö lemmikaktsia on praegu ehitusfirma Nordecon. Samuti näeb pank suurt tõusupotentsiaali Ekspress Grupi aktsial.

“Näeme suurimat aktsia hinna kasvupotentsiaali Nordeconil, mis kaupleb meie hinnangul 2014. aasta prognoositud 8,5kordse kasumi-hinna suhtega (P/E) ja 2014. aasta prognoositud EV/EBITDA on 7,6kordne, mis on ajaloolisest keskmisest tunduvalt madalam,” märkis Swedbanki Baltimaade aktsiaanalüüsi juht Marek Randma.

Swed­bank näeb Nordeconi aktsia hinnas 30% tõusupotentsiaali, sest ettevõtte bilanss on viimase kahe kvartaliga tunduvalt paranenud, taas on alustatud dividendide maksmist ning esimeses kvartalis paranes ka kasumlikkus. Sellistes tingimustes peab Randma oodatavat 2014. aasta müügi languse hirmu põhjendamatult suureks.

Premiat ja Silvanot ootavad paremad päevad. Vaadates aasta teise poolde, toob LHV välja Silvano FG ja Premia Foodsi, mis võiksid turu keskmisest paremat tootlust näidata. “Premia Foods üllatas esimeses kvartalis tugeva brutokasumiga, kuid suure kalamassi väärtuse languse tõttu jäi kvartal veel siiski kahjumisse. Ilmselt jätkub brutokasumi kasv ka teises ja kolmandas kvartalis (eelmine aasta oli nõrk) ning kuna kolmandas kvartalis toimub ka kalamassi põhiline kasv, siis eeldatavasti tehakse esimese kvartali kahjum seal tagasi,” kommenteerib LHV vanemanalüütik Joonas Joost.

Silvano puhul leiab Joost, et ettevõtte fundamentaalsed näitajad on jätkuvalt väga tugevad, kuid Silvano hind on eriti tundlik Venemaaga seotud poliitilistele arengutele. “Samuti jätkub käibe langus ka ilmselt teises kvartalis. Kolmandast kvartalist alates ootame aga languse peatumist ning pöördumist väikesele kasvule,” on Joost lootusrikas.

Aasta teises pooles survestavad Eestit ja börsifirmasid paraku jätkuvalt meie ning partnerite makroökonoomilised väljakutsed, mis Joosti sõnul ei paku just “vaimustavat väljavaadet”.

Aktsiad on odavad. Nii Swedbank kui LHV on ühel meelel, et Tallinna börs on praegu pigem odav. Randma sõnul on nende kaetava kaheksa Tallinna börsifirma mediaan P/B (aktsia hind/raamatupidamislik väärtus) 1,3, mis on natuke allpool viimase nelja-viie aasta keskmist (1,4), ning nende 12 kuu ettevaatav EV/EBITDA on 7,9, mis on sama perioodi keskmine. Selle baasil julgeb Randma öelda, et Tallinna börsi hinnatase ei ole kõrge.

Joost aga hoiatab, et globaalses mastaabis on tegemist väikese, vähetuntud ja vähelikviidse nurgaga. “Sellepärast selline üks-ühele kõrvutamine päris adekvaatset pilti ei anna ning pole põhjust eeldada, et siinne turg peakski kauplema samadel väärtuskordajatel.” Sellele vaatamata on võrreldes USA börsiindeksitega Eesti turu hinnatase praegu pigem madal, lisab Joost.

“Meie kaetavatel Tallinna börsi ettevõtetel on kuus ostusoovitust ja kaks neutraalset soovitust, seega ootame üldiselt positiivseid liikumisi. Ootame Eesti ja eksporditurgude makro paranemist, aga ka investeeringute suurenemist,” on Randma positiivselt meelestatud.

Suurima tõusupotentsiaaliga aktsiad

(analüütikute hinnasiht praegusest tasemest, %)

 1. Baltika 80,2
 2. Ekspress Grupp 32,4
 3. Silvano 28,8
 4. Tallinna Kaubamaja 25,5
 5. Tallink Grupp 25,0
 6. Nordecon 17,8
 7. Harju Elekter 14,7
 8. Olympic 10,7
 9. Merko Ehitus 7,7
 10. Premia Foods 7,0
 11. Tallinna Vesi 1,5

Swedbanki ootused

Swedbanki hinnasiht ja sulgudes aktsia hind praegu, eurodes

 • Ekspress Grupp 1,30 (1,02) 
 • Silvano 2,55 (2) 
 • Tallinna Kaubamaja 5,80 (5,02) 
 • Tallink Grupp 1,05 (0,76) 
 • Nordecon 1,30 (1,01) 
 • Olympic 2,25 (1,92) 
 • Merko Ehitus 8,20 (7,24) 
 • Tallinna Vesi 12,60 (13,1)

LHV ootused

LHV hinnasiht ja sulgudes aktsia hind praegu, eurodes

 • Baltika 0,80 (0,444) 
 • Ekspress Grupp 1,40 (1,02) 
 • Silvano 2,60 (2) 
 • Tallinna Kaubamaja 6,80 (5,02) 
 • Tallink Grupp 0,85 (0,76) 
 • Nordecon 1,08 (1,01) 
 • Harju Elekter 3,05 (2,66) 
 • Olympic 2,00 (1,92) 
 • Merko Ehitus 7,40 (7,24) 
 • Premia Foods 0,70 (0,654) 
 • Tallinna Vesi 14,00 (13,1) 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. July 2014, 12:17
Otsi:

Ava täpsem otsing