IMF: Venemaa kasv on seiskunud

Sirje Rank 02. juuli 2014, 09:56

Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonid on seisanud majanduskasvu ja vähendanud investeeringuid, nendib IMF oma värskes ülevaates Venemaa majandusest.

Fondi prognoosi järgi kasvab Venemaa SKP tänavu 0,2%, kuid seda prognoosi varjutavad mitmed riskid, vahendas agentuur Reuters.

"Isegi ilma olukorra pingestumiseta (Ukrainas - toim.) võib pikalt vältav ebakindlus ja sellest johtuv usalduse langus vähendada tarbimist, pidurdada investeeringuid ning tuua põhistsenaariumist suurema vahetuskursi surve ja kapitali väljavoolu," kirjutas IMF.

Venemaa suhtes Krimmi annekteerimise ja Ukraina separatistide toetamise eest kehtestatud sanktsioonid tõid kaasa rubla järsu languse ja kapitali väljavoolu, mis küündis aasta esimesel viiel kuul üle 80 miljardi dollarini.

"Sanktsioonide karmistumise kartus lisab äritegemise ebakindlust Venemaal ja külmutab investeeringuid, võlakirjade emiteerimine on järsult vähenenud," nendib IMF.

Kapitaalinvesteeringud on järjest vähenenud, kapitali väljavoolu prognoosib IMF tänavu 100 miljardi dollari ulatuses.

Inflatsiooniks prognoosib IMF Venemaal tänavu 6,5%, mis ületab keskpanga prognoositud 6% taseme ning on oluliselt kõrgem sihiks seatud 4,5% tasemest. IMFi hinnangul tuleb Venemaa keskpangal eesmärgi saavutamiseks veelgi intressimäärasid tõsta.

Venemaa valitsuse võlatase on madal, küündides mullu 12%-le SKPst.

Venemaa valitsus ja keskpank on nimetanud sanktsioonide mõju majanduskasvule tühiseks ning rubla kurss on tugevnenud. Venemaa endine rahandusminister Aleksei Kudrin aga hindab, et sanktsioonid võivad Venemaa majanduskasvu vähendada 1-1,5 protsendipunkti võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. July 2014, 14:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing