Bulgaaria pangajooks oli vesi Tavidi veskile

04. juuli 2014, 00:00

Bulgaarias oli möödunud nädalal kriis ja selle mõju jõudis reedel ka Tavexi Bulgaaria üksuseni, märkis ASi Tavid suuromanik Alar Tamming.

“Nii valuutavahetuse kui ka kulla käive oli möödunud nädala reedel ja laupäeval ligi 50% tavalisest suurem. Inimesed võtsid raha pankadest välja ja pangakontorites olid pikad järjekorrad. Väike osa kliente vahetas väljavõetud raha valuutaks ja kullaks,” iseloomustas Tamming olukorda ­Tavidi Bulgaaria kontorites.

Ta lisas, et õnneks jätkas keskpank Bulgaaria leevide ümbervahetamist eurodeks piiranguteta ja seetõttu on praeguseks olukord täielikult normaliseerunud.

Euroopa Komisjon avas rahakraani. Euroopa ­Komisjon kiitis heaks Bulgaaria taotluse avada ­krediidiliin ning toetada 3,3 miljardi leevi ehk 1,68 miljardi euroga riigi pangandussüsteemi.

“Praegu käib Bulgaarias arutelu, kuidas administratiivsete meetmetega paanikat vältida. Jutuks on kümneaastase vangistuse määramine paanika õhutamise eest. Loomulikult on see ummiktee, sest eesmärgiks ei saa seada raha hoidmist pankades ja inimestele takistuste tegemist pangast raha välja võtmisel – eesmärk saab olla kõikide pangaklientide soovide igakülgne ja igal ajal rahuldamine,” rääkis Tamming.

Meedia teatel saadeti First Investment Banki klientidele sõnumeid ja e-kirju, milles kästi neil oma hoiused välja võtta. See tõi panga filiaalidesse pikad järjekorrad.

Arco Vara Bulgaaria üksuse juht Ivaylo Mishev lausus Äripäevale, et kõik on praeguks juba möödanik. Tema sõnul pole juhtunu otseselt Arco tegemisi mõjutanud, kaudne mõju siiski on. “Mõni potentsiaalne klient on otsustanud raha panka paigutamise asemel invsteerida kinnisvarasse. See mõjub positiivselt Arco projektidele,” nentis Mishev.

Samuti on tema sõnul pangad, kellega Arco peamiselt koostööd teeb – Unicredit Bulbank ja Piraeus Bank Bulgaria – saanud teiste pankade hoiustajaid endale ja see on tugevdanud Arco partnerpanga likviidsust ja tugevust.

“Me pole kuulnud, et ühelgi meie kliendil oleks probleeme likviidsusega, ja me ei usu, et sel vahejuhtumil oleks mingit mõju Arco projektidele,” rääkis Mishev. “Arco projektid Bulgaarias jätkuvad tavapäraselt ja müügitempo on olnud isegi parem, kui oli prognoositud.”

 

 

Kommentaar

 • Nüüd on kõik rahulik

Ivaylo Mishev, Arco Vara Bulgaaria üksuse juht

Kõik sai alguse pangast Corporate Commercial Bank AD, mille enamusaktsionäril (bulgaaria rahvusest) olid lähedased sidemed võtmepoliitikutega ning märkimisväärsel osal riigiettevõtetest oli raha sellesse panka depositeeritud. See võimaldas pangal pakkuda keskmisest kõrgemaid määrasid individuaalsetele hoiustajatele ja seetõttu saavutati viimastel aastatel ebanormaalne kasv.
Viimastel kuudel on suhted panga suuraktsionäri ja Bulgaaria võtmepoliitiku vahel (poliitik on enda ettevõtete kaudu ise üks panga suuremaid laenajaid) halvenenud ja ulatusliku meediakajastuse tõttu muutusid hoiustajad ärevaks ja hakkasid raha fondidest välja viima.
Sekkus Bulgaaria keskpank, kes võttis panga üle kontrolli enda kätte. Mõni päev hiljem levisid kuulujutud, et teine Bulgaaria pank, First Investment Bank AD, läheb sama rada.
Tulemuseks oligi väike pangajooks 27. juunil. Panga aktsiad kukkusid reedel Bulgaaria aktsiaturul ligi 30%.
Bulgaaria keskpank, suuremate erakondade juhid, valitsus ja president reageerisid sellele ja tegutsesid kiirelt ning palusid pangasüsteemile toetust, et First Investment Bank AD saaks tegutsemist jätkata. Euroopa Komisjon ja IMF teatasid, et Bulgaaria pangandussüsteemi likviidus tagatakse.
30. juunil arreteeriti valeinformatsiooni levitamise pärast kümmekond inimest, pangajooks lõppes ja inimesed viisid oma raha panka tagasi, ning panga aktsiad kerkisid ühe päevaga 27%.
Olukord oli tõsine. Kui pangajooks oleks jätkunud, oleks olnud vaja täiendavat likviidust, teisisõnu oleks olnud vaja rahasüst. Nüüdseks on olukord juba rahulik ja pank tegutseb tavapäraselt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  03. July 2014, 20:24
  Otsi:

  Ava täpsem otsing