Puhkepäev. Saksa ranguse ja itaalia stiili süntees

04. juuli 2014, 00:00

Haapsalu Vanamuusikafestival alustab kolmandat aastakümmet  uuendusega – kaval on läbiv teema. Festival süveneb 17.–18. sajandi saksa muusikasse ja esitab võrdlusena ka selle itaalia eeskujusid.

Avakontserdil esineb festivali kunstilise juhi Toomas Siitani poolt kokku kutsutud  ansambel Studio Vocale, kes tähistab oma 20. sünnipäeva Bachi koorimotettide tervikesitusega.

Pillid ja helid 17. sajandist. Peakülaliseks on tänavusel festivalil ansambel Sagittarius Prantsusmaalt ja selle dirigent Michel Laplénie. Seda kooslust peetakse varabaroki vokaalmuusika  meisterlikumaks esitajaks.

Nende kontserdil esitletakse toretseva itaalia stiili ja saksa ranguse põnevat sünteesi. “Saksa muusika isa” Heinrich Schütz ja itaallane Claudio Monteverdi on kontserdi esimese poole peakangelased, kava teises pooles kõlab aga Schützi õpilaste ja jäljendajate muusikat.

Tänavusele festivalile on tagasi kutsutud ka eelmisel aastal ühe festivali ajaloo meeldejäävama instrumentaalse kontserdi andnud ansambel Daimonion, mis koosneb Šveitsis Baseli vanamuusikaakadeemias õppinud noortest virtuoosides. Seekord tulevad nad suuremas ja värvikamas koosseisus ning esitavad kaleidoskoopilise kava 17. sajandi saksa, austria ja itaalia kammermuusikast.

“Üliharva saab kuulda nii nüansirikast, elavat ja meisterlikku viiulimängu, nagu seda pakub ansambli juht ja hing, Taiwani juurtega, aga Šveitsis kasvanud  Ana?s Chen,” sõnas Siitan ja lisas: “Erilist värvi pakub nende tänavusele kavale veel itaalia tsingimängija Andrea Inghisciano. Hiljem väljasurnud tsink oli 16.–17. sajandil viiuliga võrdne virtuoosipill ja soleeris eriti kirikumuusikas sageli koos viiuliga. Seda põnevat kõlakombinatsiooni saame me nende kontserdil rohkesti nautida.”

Unetutele kavas öökontserdid. Eesti muusikutest esinevad festivalil Reet Sukk (flööt), Meelis Orgse (viiul) ja Mall Help (vioola) koos Moskva tšellisti Pavel Serbiniga. Nad esitavad hõrgu kava Viini flöödikvartettidest ja -triodest, mis viib kuulaja 18. sajandi lõpu Austriasse. Vähemtuntud teosed ja autorid on seatud kõrvuti tõeliste publikulemmikutega Mozarti ja Joseph Haydni muusikaga.

Festivalil toimub lisaks kaks öökontserti. Reedel on nii kuulamist kui vaatamist, ühendatud on kaasaegne tants ja vanamuusika: tantsuetendus “Sihtkoht: akvaarium” ja plokkflöödikonsort Cantores Vagantes. Laupäeval aga pakub Eesti Filharmoonia Kammerkoori kvartett meeleoluka meeste vabakava.

Festivali lõppkontsert toob kokku suure osa külalistest siinsete muusikutega. Prantsuse, šveitsi, itaalia, hispaania ja eesti muusikute ees on dirigent Michel Laplénie. “Festivali algusest peale on olnud meie taotlus tuua kokku eri maade muusikuid meie oma parimatega ning esitada muusikat, mille jaoks ühelgi püsikollektiivil tavaliselt võimalust pole,” toonitas Siitan.

 

Festival

 • XXI Haapsalu Vana-muusikafestival

9.–3. juuli Haapsalu erinevais paigus
Piletid: 7–15 eurot
www.studiovocale.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  03. July 2014, 21:05
  Otsi:

  Ava täpsem otsing