"Fototeenust tellib personaliosakond"

Hannes Sarv 03. juuli 2014, 15:48

Prügifirma Ragn-Sells ärijuht Agu Remmelg võtab osa kohtus kõlanud süüdistusi firma piiripealse majandamise kohta omaks. Samas ütleb ta, et asjaajamine firmas on toimunud korrektselt.

Mõne kohta ütleb Remmelg aga, et tegemist on valeväidetega, mida kohtulahingu vastaspool ehk endine töötaja Kalle Grents oma huvide kaitseks esitas.

Järgneb intervjuu Agu Remmelgaga.

Huvitavad väited esinevad kogu selles arutelus (kohtus - toim). Ma saan aru, et te pildistate suvepäevasid Ragn-Sellsis ja ettevõte täitsa maksab kinni selle kõik?
Ma olen mõned korrad seda teinud. Mitte viimastel aastatel, aga kunagi ammu olen seda teinud, jah.

Kas see on siis kokkulepe tööandjaga kuidagi? Või ise lepite endaga kokku? (Remmelg on Ragn-Sells juhatuse liige - toim)
Meil on selline kord, mis on kajastatud õiguste-vastutuste protseduuris ja seal on selline punkt sees, definitsioon, mis on isiklik hüve ja mis on huvide konflikt. Selle protseduuri järgi kõik asjad, mis on isiklikud hüved, asjaolud, kus on isiklikud hüved või kus tekib kirjeldatud huvide konflikt - neid otsuseid iseseisvalt vastu võtta ei saa juht ega töötaja. Neid tuleb kinnitada siis kõrgema juhi poolt. Teatud otsused isegi vanaisa põhimõttel (juhi juht peab kinnitama - toim). See on see üldine põhimõte. Ja kui sellist põhimõtet rakendada, siis on kõik kontrolli all.

Minul ei tuleks näiteks pähe, et ma lähen Äripäeva suvepäevadele ja esitan Äripäevale pärast arve selle eest, et ma pilti tegin.
See ei käi niipidi. See käib niipidi, et tulevad suvepäevad ja personaliosakonnal, kes seda korraldab, on soov, et oleks üritus jäädvustatud. Siis on küsimus, kuskohast seda tellida ja kes seda katab ja mis siis kulud on. Mõlemal juhul tuleb mingit tööd teha ja tagada kokkulepitud tulemus, mis lepitakse enne töö teostama hakkamist kokku. Kui see on väljapoolt tulnud spetsialist, kes teeb selle töö või oma töötaja teeb selle töö poole odavamalt - see on siis otsustamise koht. Kindlasti on see aga nii, et keegi ei saa tulla nii, et ise tulen, ise teen ja ise maksan ja pärast nii on. See on meil väga selgelt reguleeritud sisemises töökorralduses.

Seal oli veel selliseid väiteid, mis minu jaoks olid üllatavad. Autokompensatsiooni maksmise kord. Endised töötajad räägivad, et neid sunniti ettevõtjaks, et seda saada.
See on pigem süüdistus. Mitte et sunniti ettevõtjaks, vaid oli töötajatel valik, kuidas nad soovivad seda kompensatsiooni saada. Selles mõttes, et me ei saa töötajate otsustust piirata, et kui keegi tahab ettevõtjana seda kompensatsiooni saada, siis ei saa me seda keelata. Samas on alati võimalus see kompensatsioon saada lihtsalt, et ettevõte maksab selle kompensatsiooni ja peab tulumaksu kinni.

Auto kompensatsioon nii üldiselt käibki, erisoodustusmaksu alla teatud summast üle (maksuvaba on kuni 64 eurot - toim).
See on juriidiliselt keerulisem.

Ei tea, kas on keerulisem. Kui firma esitab arve, siis Ragn-Sells hoiab selle pealt maksukulu kokku. Või te vaidlete vastu mulle?
Ikka vaidlen vastu. Selles mõttes see viis, kuidas sõidukompensatsiooni süsteem oli üles ehitatud, on aegamisi natuke edasi arenenud ja on nüüd veel komplitseeritum, aga see viis on täiesti korrektne, audiitorite, maksuameti poolt üle vaadatud ja valikuvõimalustega, et seal mitte mingit asja ei ole.

Minul Ragn-Sellsi töötajana valik oleks olemas, kui ma tahaks töötajana seda kompensatsiooni saada?
See on töötaja otsus.

Kas ma siis saan rohkem, kui ma FIEks ennast registreerin?
(Paus) Ei.. See on samas summas. Kompensatsioon on samas summas, aga seda, kuidas sa ennast vormistad, kas ettevõtjaks või töötajana, see on su oma otsus.

Ühe ärikonsultandi-kliendihalduriga on aastaid olnud leping sõlmitud firma kaudu (Tiit Kõima OÜ Joke - toim). Samas ta on nagu ikkagi Ragn-Sellsi töötaja. Palka ei maksta, firma esitab arve. Mis loogika selle taga on?
Ega seal loogika ongi tavaline ettevõtlusloogika, et näiteks kui keegi on koolitaja. Näiteks oletame, et teie olete koolitaja ja teil on oma koolitusfirma ja näiteks Äripäev ostab teie käest koolitusteenust ja lähete sinna, teete koolituse ära ja esitate firma poolt arve. Kas see tundub imelik või on see normaalne?

Tal (Tiit Kõimal - toim) on töökoht Ragn-Sellsis, sealt see vahe tekibki. Ta siis töötab Ragn-Sellsis või ei tööta?
Ei, ta osutab teenust, mida lepingu järgi tema käest ostetakse. Nii ongi. Selles mõttes tavaline ettevõtja ja partneri suhe.

OÜ Dualteam, personalijuhi ettevõte ja arvati, et ta osutab värbamisteenust Ragn-Sellsile. Kas te oskate seda kommenteerida kuidagi?
Jah, eks vastaspoole advokaat ja vastaspool advokaadi abiga loomulikult otsustas tekitada igasuguseid konstruktsioone, mis põhinesid kuulujutul või väärinfol.

See ei vasta siis tõele?
Täpselt nii.

Teine oli klienditeenindusjuhiga seotud koolitusfirma, mis korraldas koolitusi Ragn-Sellsile. Kas selle eest tasu maksti?
Ei, Ragn-Sellsile tema koolitusi oma firma alt ei korraldanud. Sisekoolitusi tegi Vladislava Grünthal täpselt nii, nagu iga teine töötaja teeb sisekoolitusi. Selles mõttes see oli jälle konstruktsioon, et kuidagi kaitsta seda nägu, mis tegelikult on pattu teinud. Tegemist on vastaspoole kaitsesüüdistustega, millel sisuline alus puudub.

 

KOMMENTAAR
OÜ-tamine ei ole OK
Rainer Laurits, Eesti Maksu- ja tolliameti avalike suhete juht
Maksu- ja tolliameti seisukohalt on selline nn OÜ-tamine ehk juriidilise isiku alt sisuliselt palgatöö tegemine maksuõiguslikult ebakorrektne. Ka riigikohus on oma lahendis asunud arvamusele, et maksustamisel tuleb hinnata tehingu tegelikku sisu, mitte vormi. Firmajuhi sellist väidet (et auto kompensatsioon firma kaudu on maksuametiga kokku lepitud - toim) on küll keeruline kommenteerida.

TASUB TEADA
Ragn-Sells AS majandustulemused

             Käive (mln eur)   Kasum (mln eur)

2012:     19,6                   -0,75

2011:    18,9                    -0,09

2010:    18,7                     1,7

ASi Ragn-Sells omanik on Ragn-Sellsföretagen AB Rootsis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2014, 10:07

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing