Kasvatas kasumit üle 200 korra

06. juuli 2014, 09:44

Äripäeva gasellitopis 47. koha hõivanud ventilatsioonisüsteemidege tegelev OÜ Isovent Ehitus kasvatas paari aastaga kasumit enam kui 200 korda.

Lääne-Virumaal Sõmerus tegutseva, 2008. aastal asutatud ettevõtte omaniku ja juhataja Peeter Kalda sõnul on heade käibe- ja kasuminumbrite taga eelkõige tohutu töö klientide usaldusväärsuse võitmisel, aga ka alalhoidlik juhtimine.

“Oleme madalate riskidega toimetanud, hoidsime püsikulud väiksena, ei tormanud kohe liisima ja suutsime kriisiaja edukalt üle elada. Võib-olla, et kui oleksime aasta varem alustanud, oleks end suuremate kohustustega sidunud,” rääkis ta.

Isovent Ehitus on ventilatsioonitöid teinud peamiselt Lääne-Virumaal, aga ka naabermaakondades ja Tallinnas; sihtgrupiks on eelkõige Lääne-Virumaa ehitusfirmad, riigiasutused, omavalitsused, tööstusettevõtted, korteriühistus ja erakliendid.

Eelmiseks aastaks võetud eesmärk – laiendada oma tegevust kodumaakonnast väljapoole – täideti edukalt. “Kui 2013. aastal oli riigihankeid vähe, tuli ümber struktureerida kortermajade ventilatsioonisüsteemide ehitusele ja nii õnnestus ventilatsioonitöid teha ka Tallinna kortermajadele. Eks konkurents on tihe ja kõik ventilatsioonifirmad otsivad tööd üle Eesti,” märkis Kalda ja lisas, et kaugemale kui sadakond kilomeetrit pole logistiliselt siiski mõttekas ehitama minna. 

Hinnavõitluses reegleid pole

Praegu on ettevõttel käsil ventilatsioonitööd kodukülas Sõmeru lasteaias, Väike-Maarja õppekeskuses, Rakvere Nordea pangas, Malla mõisas. Pooleli on ka mõnede kortermajade ventilatsioonisüsteemi väljaehitus. “Töödeportfell on tänavu täis vaid suvekuudel, kevad oli kesine ja sügisesse mahuks veel lisa.

Mullu meie käive ja kasum kahekordistusid, käibenumbriks ligi 675 000 eurot, ärikasumiks kujunes 118 500 eurot, aga sel aastal võib tulla kukkumine 2012. aasta tasemele,” tõdes Kalda ja lisas, et võrreldes mullusega on ligi 10% ulatuses tulnud ka hindu langetada. “Eks hinnavõitlus käib kogu aeg ja reegleid siin pole. Oleneb, kui palju mõnel hankel pakkujaid on, aga alapakkumistega me kaasa ei lähe.”

Ventilatsioonitööd tehakse reeglina alltöövõtu korras, ent Isovent Ehitus jälgib ka pidevalt riigihankeregistrit ja teeb sobiva töö korral otsepakkumisi. “Allhankijana on meil välja kujunenud kindlad partnerid, kellega koostööd teha ja kelle maksekäitumine on teada. Mõne uue peatöövõtja puhul tuleb eelnevalt korralik taustauuring teha ja kui midagi kahtlast ilmneb, siis tööd vastu ei võta,” sõnas Kalda, kes koostööpartneritena eelistab Lääne-Virumaa ettevõtteid, kuid teeb koostööd ka suuremate peatöövõtufirmadega. 

Langus ei morjenda

Möödunud aastal õnnestus ettevõttel teha senisest enam tööd ka tänu alltöövõtjate kasutamisele, peamiselt kortermajade renoveerimisel. “Töömehi me suuremate mahtudega juurde ei palganud, aga pakkusime erinevatel eritööde lõikudel tööd alltöövõtjatele. Ehitusturg on muutlik ja polnud mõttekas töötajate arvu kasvatada. Praegu on meil ametis üheksa inimest,” märkis Kalda.

See, et tänavused käibenumbrid ähvardavad kõvasti langeda, Isovent Ehituse juhatajat muretsema ei pane. “Elame üle! Plaanime oma tööd ümber ja ega ainuüksi käibelangus ole firma käekäigul määrava tähtsusega, tähtis on rentaablus ja ka jätkusuutlikkus. Kui ehituses peaks tulema pikem vindumise aeg, siis tuleb oma püsikulusid korrigeerida, võib-olla väiksemale rendipinnale kolida. Aga mina olen tuleviku osas optimistlik ja usun, et me jääme püsima,” kinnitas Kalda. Ta lisas, et ventilatsioon ja ehitiste sisekliima on tulevikuteemad ning see valdkond ei kao kuhugi, pigem võib oodata rangemaid nõudeid ja töömahtude kasvu ventilatsioonisüsteemide ehituses.

Kalda sõnul on vaja arvestada sellega, et ehitussektor liigubki pidevalt tõusude-mõõnade tsüklis ning eelkõige tuleb olla oma tegemistes paindlik: “Pikki plaane teha ei saa – teame hetkel oma töid ette kolme kuu perspektiivis – ning tuleb hoida madalat profiili: tegutseda tasa ja targu ning mitte kasvatada oma kohustusi hüppeliselt,” jagas ta ellujäämisõpetusi.

 Mis on mis

Isovent Ehitus OÜ

Asutatud 15.09.2008

Põhitegevus: ventilatsioonisüsteemide projekteerimine, paigaldus ja hooldus. Lisategevus: kesktolmuimejasüsteemide müük ja paigaldus.

Töötajate arv:  9

Käibekasv 2,83 korda (2010–2012)

Kasumikasv 203 korda (2010–2012)

Tööjõukulu 2011.aastal 36 255, 2012.aastal 79 715 eurot.

Artikkel ilmub 7. juuli Äripäeva kuukirjas Ehitus. Lisaks saab sellest lugeda, kuidas ehitatakse Tallinnasse uut trammiteed ja 3D hoonete printimisest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2014, 15:59
Otsi:

Ava täpsem otsing