Kinnisvara. Sobimatu pind osutus parimaks

07. juuli 2014, 00:00

Logistikafirma Boomerang Distribution hindas firmale uut kodu otsides Nehatu Logistikaparki esimese hooga oma ärile sobimatuks. Praegu on ettevõte sinna kolimise üle aga väga rahul.

E-poodidele logistikateenuseid pakkuv Boomerang Distribution OÜ seisis mullu ruumikitsikuse ees. Kui esmapilgul võin tunduda, et Eestis on üpris raske eritingimustele vastavat pinda leida, siis Boomerangi kogemusele tuginedes võib väita, et nii mõnigi esmapilgul sobimatuna tunduv äripind on võimalik väikeste järelandmistega sobivaks muuta.

Üksused ühe katuse alla. Boomerang tegutses mullu Tallinnas kolmes erinevas kohas – Peterburi teel, Tartu maanteel ja ka Betooni tänaval, kokku 4500 ruutmeetri suurusel alal, kuna ühe katuse alla lihtsalt ei mahutud. See omakorda tõi kaasa suuremad administratsiooni-, rendi- ja kommunaalkulud, ning juhtkond leidis, et ettevõtte struktuurile ning atmosfäärile oleks kasulikum, kui kogu personal oleks efektiivsemalt tegutsemiseks koos. Sellest tulenevalt hakati otsima pinda, kuhu kõik laialiolevad üksused ühiselt mahuksid.

Ettevõtte ärijuhi Jaana Ziiuse sõnul oli nende esimene soov leida ning üle võtta juba kinnisvaraturul olemasolev rendipind. Takistuseks said aga rendipindade väiksus, hoonete liiga kõrge vanus, asukoht või füüsiline ebasobivus Boomerangi ärimudelile. “Nimelt on ettevõtte tegevusalaks pakkimine, mis toob kaasa suurearvulise personali, üle 100 inimese. Kontoris toetab teenuse tagamise protsessi veel 15 töötajat. Teenusega kaasneb ka logistika, mis omakorda nõuab häid ladustamise tingimusi,” selgitas Ziius.

Omale ehitamine liiga riskantne. Teine variant oli ehitada täiesti uus kompleks. “Me ei kohanud just palju pakkujaid, kes Tallinna piires lähiajal oleks ehitamas hoonet, mis vastaks meie tingimustele. Kuna sihiks oli komplekssus – kontor, tootmine ja ladu, siis sellest tulenevalt ka raskused ahvatlevate pakkumiste leidmisel,” seletas Ziius.

Ka üks potentsiaalne arendaja nentis, et sellise kombinatsiooni korral on risk ja kulu liiga suur – ehituskulud on suured ja kui Boomerang rendiperioodi lõpus lahkub, siis on keeruline sarnast rentniku leida. “Pigem soovitakse keskenduda kas ainult kontori- või laoruumide rentnikele,” lisas Ziius.

Esimene mõte: ei sobi. 2013. aasta varakevadel sai Boomerang kinnisvaramaakleri kaudu pakkumise kaaluda ideed kolida Nehatu logistikakeskusesse, mida hakkas ehitama Tšehhi ettevõte VGP Industrial Parks, keda esindab Eestis firma VGP Estonia OÜ. Varem oli VGP ehitanud näiteks Tänassilma logistikakeskuse. “Esimene reaktsioon oli, et Nehatu ei sobi, kuna asub linnast väljas,” kommenteeris Jaana Ziius. Suurimaks probleemiks oli personal, kuna valdav enamus kasutas ühistransporti, aga tasuta transport logistikapargini ei ulatunud ning muud liinid olid kaootilised.

Töötajate transpordi lahendamiseks otsustas Boomerang sõitma panna bussi ning seda lootuses, et aja möödudes ehk näevad Tallinn ja Lasnamäe linnaosa vajadust tagada elanikele ühendus tööandjatega uues logistikapargis.

Üheksa kuuga uude koju. Läbirääkimised ehitajaga algasid mullu märtsis, ehitus mais-juunis. Boomerang kolis sisse tänavu jaanuaris. Kuna standard nägi ette hoonet kui ladu koos väikese kontorinurgaga, tuli täita mitmeid eritingimusi, et tagada töötajate hea töökeskkond.

Jaana Ziius kiidab VGPd selle eest, et uuel rentnikul lubati hoone ehitamisel palju kaasa rääkida. “Tulemuse hindame väga heaks,” kommenteeris Jaana Ziius. “Koostöö ehitajatega sujus hästi ja kiiresti, meie erisoove võeti kuulda ning need ka teostati. Pärast sissekolimist avatus koostööle vähenes, aga ju läks siis põhirõhk uute klientide püüdmisele. Oleme puuduste parandamise suhtes kannatlikud ja parimas ootuses.”

 

Mis on mis

  • Boomerang Distribution

Pakendab, sorteerib, ladustab, väljastab ja käsitleb tagastatud kaupa ning pakkub kliendituge e-poodidele. Teeb suuri reklaamkampaaniaid – pakib materjale, kiletab, inserdib ja adresseerib trükiseid ja ajakirju.
Töötajaid 115
Käive mullu 1,7 mln eurot, kasum 0,2 mln eurot

 

Tasub teada

  • Kuidas “ei” muutus “jah-iks”

Miks valis Boomerang Distribution Nehatu logistikapargi?

1. Arendaja tuli vastu. Nehatu logistikapargi arendaja VGP lubas ehitada hoone vastavaks tellija tingimustele.
2.Asukoht. Logistikapark asus ca 2 km Tallinna piirist, mis andis võimaluse transporti organiseerida.
3.Head tingimused. Rendileandja tingimuseks ei olnud, et ehituse alguseks peab hoone olema rentnikega täitunud. See andis rentijale paremad garantii- ja deposiiditingimused, kus panga garantii suuruseks määrati kolme kuu rendi- ja teenustasu kogusumma – deposiiti tasuma ei pidanud, vaid esitati panga garantiikiri.
4.Võimalus muretult kasvada. Äriliselt kõige olulisem oli logistikakeskuse paindlikkus. Praegu on ettevõttel lepinguline kohustus 5000 ruutmeetri peale, kui aga vajadus tekib, siis kogu hoone pindala on 22 000 m2. Kõrvale kerkib teine sama suur hoone ning lähitulevikus lisandub ka kolmas 6000 m2 hoone.

Allikas: Boomerang Distributioni ärijuht Jaana Ziius

 

Kommentaar

  • Kui oodata, pakutakse lahendusi

Einar Vellend, Domus Kinnisvara äripindade valdkonna juht

Boomerang vajas oma ettevõttele tänapäevast pinda ca 3500 m2, milles oleks piisavalt kontoriruume, laopinda ja sorteerimispinda.
 Valik langes Nehatu logistikapargi kasuks, kuna hoone ehitus oli juba alanud ja arendajal oli võimalus pakkuda sobivaid ruume logistiliselt heas kohas. Sobivaid kohti oleks leidunud veelgi, kuid enamik arendajaid pakkus pindu alles paberil ehk ehitust oleks alustatud alles pärast üürilepingute sõlmimist.
Nehatul oli lepingute sõlmimise ajaks hoone juba pooleldi valmis. Kui ettevõttel on ­aega oodata mõni kuu kauem, on arendajad valmis pakkuma piisaval hulgal erinevaid lahendusi. Boomerangi pinna näol oli tegemist algselt universaalse lao­pinna tüüpi hoonega, mis jagati ettevõtte soovide kohaselt sektoriteks ja varustati näiteks sorteerimisala madalamate ja rohkemate valgustitega.

  • Tasuta transport seisab linna taga

Nikolai Pitšugov, OÜ Nehatu Logistikapark esindaja

Ühistranspordiühendus on siin piirkonnas hea. Loo tee peatuses peatub mitu Harjumaa Liinide bussi ning kommertsbuss. Tallinna elanike tasuta ühistranspordiga tööle pääsemise lahendamine ei ole kahjuks arendaja võimuses.
Oleme küsimuse tõstatanud Harjumaa Ühistranspordikeskuse tasandil. Tehniliselt on Tallinna tasuta ühistransporditsooni laiendamine tehtav, kuid reaalselt on selleks vaja kahe kohaliku omavalitsuse selget tahet ning kompensatsioonimehhanismide väljatöötamiseks. Sellised protsessid ei toimu kiiresti.
Oleme valmis kaaluma oma otseliini avamist, kuid see ei saa olema tasuta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. July 2014, 21:09
Otsi:

Ava täpsem otsing