Sobimatu osutus väga heaks

06. juuli 2014, 09:43

Ei sobi, hindas logistikafirma Boomerang Distribution juht firmale uut kodu otsides Nehatu Logistikaparki. Täna on ettevõte sinna kolimise üle aga väga rahul.

E-poodidele logistikateenuseid pakkuv Boomerang Distribution OÜ seisis mullu ruumikitsikuse ees. Kui esmapilgul võin tunduda, et Eestis on üpris raske eritingimustele vastavat pinda leida, siis Boomerangi kogemusele tuginedes võib väita, et nii mõnigi esmapilgul sobimatuna tunduv äripind on võimalik väikeste järelandmistega sobivaks muuta, kirjutab 7. juuli Äripäeva rubriik Kinnisvara.

Üksused ühe katuse alla. Boomerang opereeris mullu kolmes erinevas kohas - Peterburi teel, Tartu mnt ja ka Betooni tänaval, kokku 4500 m2 suurusel alal, kuna ühe katuse alla lihtsalt ei mahutud. See omakorda tõi kaasa ka mitmeid kitsaskohti: suuremad administratsiooni-, rendi- ja kommunaalkulud ning juhtkond leidis, et ettevõtte struktuurile ning atmosfäärile oleks kasulikum, kui kogu personal oleks efektiivsemalt tegutsemiseks koos. Sellest tulenevalt hakati otsima pinda, kuhu kõik laialiolevad üksused ühtselt mahuksid.

Ettevõtte ärijuhi Jaana Ziiuse sõnul oli nende esimene soov leida ning üle võtta juba kinnisvaraturul olemasolevad rendipinnad. Takistuseks said aga rendipindade väiksus, hoonete liigne vanus, asukoht või füüsiline ebasobivus Boomerangi ärimudelile. "Nimelt on ettevõtte tegevusalaks pakkimine, mis toob kaasa suurearvulise personali, üle 100 inimese. Kontoris toetab teenuse tagamise protsessi veel 15 töötajat. Teenusega kaasneb ka logistika, mis omakorda nõuab häid ladustamise tingimusi," selgitas Ziius.

Omale ehitamine liiga riskantne. Ettevõtte teine variant oli ehitada täiesti uus kompleks. "Siinkohal me ei kohanud just palju pakkujaid, kes Tallinna piires lähiajal oleks ehitamas hoonet, mis vastaks meie tingimustele. Kuna sihiks oli komplekssus - kontor, tootmine ja ladu, siis sellest tulenevalt ka raskused ahvatlevate pakkumiste leidmisel.

Nimelt nentis ka üks potentsiaalne arendaja, et sellise kombinatsiooni korral on risk ja kulu liiga suur - ehituskulud on kõrged ja kui Boomerang rendiperioodi lõpus lahkub, siis sarnast rentniku on keeruline leida. Pigem soovitakse keskenduda kas ainult kontori- või laoruumide rentnikele," seletas Ziius.

Esimene mõte: ei sobi. 2013. aasta varakevadel sai Boomerang läbi kinnisvaramaakleri pakkumise kaaluda ideed kolida Nehatu logistikakeskusesse, mida hakkas ehitama Tšehhi ettevõte VGP Industrial Parks, keda esindab Eestis firma VGP Estonia OÜ. Eelnevalt oli VGP ehitanud näiteks Tänassilma logistikakeskuse. "Esimene reaktsioon oli, et Nehatu ei sobi, kuna asub linnast väljas," kommenteeris Jaana Ziius. Suurimaks probleemiks oli personal, kuna valdav enamus kasutas ühistransporti, küll aga ei ulatunud tasuta transport logistikapargini ning muud liinid olid kaootilised."

Töötajate transpordi küsimuses otsustas Boomerang sõitma panna töötajate bussi ning seda lootuses, et aja möödudes ehk Tallinn ja Lasnamäe linnaosa näeb vajadust tagada elanikele ühendust tööandjatega uues logistikapargis. Vastasel juhul hinnati, et aeg teeb omad korrektuurid ning peagi on töötajateks kohalikud elanikud Jõelähtmelt, Loolt ja Maardust. Ühtlasi on Boomerang Distribution avatud koostööle uute rentnikega, keda samuti kimbutab sama mure. Samuti veenis keskuse kasuks ehitaja paindlikkus nii tingimuste loomisel kui võimaliku edasise laienemise osas.

LISALUGU: Üheksa kuuga uude koju.

Läbirääkimised ehitajaga hakkasid mullu märtsis, ehitus mais-juunis. Boomerang kolis sisse tänavu jaanuaris. Jaana Ziius kiidab VGP-d selles eest, et uuel rentnikul lubati hoone ehitamisel palju kaasa rääkida: kõik, mis puudutas ruumide suurust, funktsiooni ja disaini, sai rentnik ise valida.

Kuna standard nägi ette hoonet kui ladu koos väikese kontorinurgaga, tuli ellu viia mitmeid eritingimusi, seda eriti just tagamaks töötajate hea töökeskkond. Näiteks: professionaalne ja madaldatud valgustus tootmises, reguleeritav temperatuur ja võimendatud ventilatsioon, lisa isolatsioon laadimisväravates ning mõningate laadimisväravate tühistamine, et tagada kaitse Eesti külma talve eest, interneti ühendus üle kogu hoone, spetsiaalne elektriühendus masinapargile, köök ja terrass, et pakkuda head puhkeaega 100 töötajale.

"Tulemust hindame väga heaks," kommenteeris Jaana Ziius "Koostöö ehitajatega sujus hästi ja kiiresti, meie erisoove võeti kuulda ning need ka teostati. Pärast sissekolimist muidugi koostööle avatus langes, aga ju läks siis põhirõhk uute klientide püüdmisele, nii nagu ikka. Kuna hoone on alles uus ja protsessid paika loksumas, oleme puuduste parandamise osas kannatlikud ja parimas ootuses."

TASUB TEADA
Kuidas "ei" muutus "jah"iks
Miks valis Boomerang Distribution Nehatu logistikapargi?
1. Arendaja tuli vastu.
Nehatu logistikapargi arendaja VGP lubas ehitada hoone täpselt vastavaks tellija tingimustele.

2. Asukoht, asukoht, asukoht.
Logistikapark asus umbes kaks kilomeetrit Tallinna piirist, mis andis võimaluse transpordi organiseerimiseks.

3. Head tingimused müüvad.
Rendileandja tingimuseks ei olnud, et ehituse alguseks peab hoone olema rentnikega täitunud. See andis rentijale paremad garantii- ja deposiiditingimused, kus panga garantii suuruseks määrati kolme kuu rendi- ja teenustasu kogusumma - deposiiti tasuma ei pidanud, vaid esitati pangapoolne garantiikiri.

4. Saab muretult kasvada.
Äriliselt kõige olulisemaks oli logistikakeskuse paindlikkus. Hetkel on ettevõttel lepinguline kohustus 5000 ruutmeetri osas, kui aga vajadus tekib, siis kogu hoone pindala on 22 000 m2. Kõrvale kerkib teine sama suur hoone ning lähitulevikus lisandub ka kolmas 6000 m2 hoone. Rendilevõtja saab laieneda nii teisele poole seina kui ka üle õue.
Allikas: Jaana Ziius

CV: Boomerang Distribution
Tegevusala: e-poodidele teenuste pakkumine: pakendamine, sorteerimine, ladustamine, väljastamine ja tagastatud kaupade käsitlemine ning klienditoe pakkumine. Lisaks erinevate suurte reklaamkampaanite teostamine - materjalide pakkimine ja trükiste, ajakirjade kiletamine, insertimine, adresseerimine.
Asutatud: 2003 aastal
Omanikud: Thom Backman ja Anders Erik Näslund (rootslased)
Töötajate arv 2013: 115 inimest
Käive 2013: 1,7 mln eur
Kasum 2013: 0,2 mln eur

KOMMENTAARID
Kui oodata, pakutakse lahendusi
Domus Kinnisvara äripindade valdkonna juht Einar Vellend

Boomerang vajas oma ettevõttele kaasaegset pinda ca 3500 m2, milles oleks piisavalt kontoriruume, laopinda ja sorteerimispinda. Valik langes Nehatu logistikapargi kasuks, kuna hoone ehitus oli juba alanud ja arendajal oli võimalus pakkuda sobivaid ruume logistiliselt heas kohas. Sobivaid kohti oleks leidunud veelgi, kuid enamus arendajaid pakkus pindasid alles paberil ehk ehitust oleks alustatud alles peale üürilepingute sõlmimist. Nehatul oli lepingute sõlmimise ajaks hoone juba pooleldi valmis. Kui ettevõttel on aega oodata mõned kuud kauem, on arendajad valmis pakkuma erinevaid lahendusi piisaval hulgal. Boomerangi pinna näol oli tegemist algselt universaalse laopinna tüüpi hoonega, mis jagati ettevõtte soovide kohaselt sektoriteks ja varustati näiteks sorteerimisala madalamate ja rohkemate valgustitega.

Tasuta transport seisab linna taga
OÜ Nehatu Logistikapark esindaja Nikolai Pitšugov

Ühistranspordiühendus on siin piirkonnas hea. Loo tee peatuses peatuvad mitmed Harjumaa Liinide bussid ning kommertsbuss. Tallinna elanike tasuta ühistranspordiga tööle pääsemise lahendamine ei ole kahjuks arendaja võimuses. Oleme küsimuse tõstetanud Harjumaa Ühistranspordikeskuse tasandil. Tehniliselt on Tallinna tasuta ühistransporditsooni laiendamine teostatav, kuid reaalselt on selleks vaja kahe kohaliku omavalitsuse selget tahet ning kompensatsiooni mehhanismide väljatöötamiseks. Sellised protsessid ei toimu kiiresti. Kui Nehatu logistikapargis tegutsevate ettevõtte arv suureneb ning kliendid avaldavad selget soovi, oleme valmis kaaluma oma otseliini avamist, kuid see ei saa olema tasuta.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2014, 10:33
Otsi:

Ava täpsem otsing