Gruusia võitis pika lahingu Venemaaga

07. juuli 2014, 12:00

Euroopa Inimõiguste Kohus tunnistas möödunud nädalal Vene võimud süüdi Gruusia kodanike õiguste rikkumises 2006. aastal, mil Venemaa otsustas grusiinid riigist välja saata.

Vastava hagi andis Gruusia kohtusse seitse aastat tagasi toonase presidendi Mikheil Saakašvili eestvedamisel.

Praegused võimud hindavad kohtuotsust oluliseks võiduks, kuid samas loodavad dialoogi säilimisele Moskvaga, kirjutas Kommersant. „Õnnitlen kõiki grusiine, kes langesid alandamise ohvriks Venemaal massilise deporteerimise ajal. Me võitsime,“ teatas Gruusia justiitsminister Tea Tsulukiani pidulikult.

Stasbourgis asuva Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) suurkoda tunnistas grusiinide massilise väljasaatmise Venemaalt 2006. aastal inimõiguste rikkumiseks. Kohus märkis oma pressiteates, et selline tegevus rikub otseselt välisriikide kodanike massilise väljasaatmise keeldu, mis on sätestatud Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste konventsioonis, vahendas Interfax.

Kohtuotsuses märgitakse, et Venemaa rikkus grusiinide õigust efektiivsele õiguskaitsele riiklikes organites. EIK ei ole veel otsustanud, kui suurt kompensatsiooni peab Venemaa kannatanutele maksma, vahendas ERR uudisteportaal.

Samas kohus ei leidnud, et oleks rikutud hagejate õigust era- ja pereelu austamisele, eraomandile ja haridusele. Kohus loobus läbi vaatamast Gruusia kaebust, mis puudutas diskrimineerimist Venemaa võimude poolt. EIK suurkoja otsus on lõplik ja edasikaebamisele ei kuulu.

Massiline grusiinide väljasaatmine sai alguse pärast kahepoolsete suhete pingestumist, kui Gruusia vahistas septembris 2006 neli Vene ohvitseri kahtlustatuna spionaažis. Gruusia valitsuse kinnitusel tegid Venemaa võimud 2006. aasta sügisel rohkem kui 4600-le Gruusia kodanikule riigist välja saatmise otsuse. Enam kui 3200 neist peeti kinni ja saadeti sunniviisiliselt välja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2014, 09:06
Otsi:

Ava täpsem otsing