Nobelist: USA dollar annab koha jüaanile

Juhan Lang 07. juuli 2014, 14:21

Nobeli preemiaga pärjatud majandusteadlase Joseph Stiglitzi sõnul ei vasta praegused börside kauplemistasemed USA majanduse taastumisele.

Börside tõusu põhjus peitub Stiglitzi sõnul osaliselt selles, et nii intressimäärad kui palgad on madalad ja arenevad turud kasvavad endiselt oluliselt kiiremini kui USA ja Euroopa majandused.

Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et paljud USAs noteeritud rahvusvahelised ettevõtted teenivad järjest enam suure osa oma kasumist arenevatelt turgudelt.

„Need väga kõrged aktsiahinnad on sümptomiks nõrgale majandusele, mitte tugevale reaalmajanduse taastumisele,“ rääkis ta uudistekanalile CNBC. Columbia ülikooli majandusteaduste professor Stiglitz toonitas, et tööhõive on endiselt palju madalam kriisieelsest ajast ja reaalpalga tõus on olnud väga nõrk.

Palgakasv on tema hinnangul olnud oluliselt madalam sellest, mis see jõuliselt taastuva majanduse korral olema peaks. "On palju näitajaid, mis viitavad sellele, et see on nõrk taastumine," märkis ta, lisades, et üheks nõrga taastumise põhjuseks on kasvav ebavõrdsus.

Stiglitzi selgitusel läks USAs ajavahemikul 2009-2012. aasta 95% kasumist ülemisele 1% rikastest, samal ajal kui tavalistel ameeriklastel on tulnud minna säästude kallale. Nõnda suure ebavõrdsuse kontekstis on majandusteadlase hinnangul ka väär arvata justkui oleks USAt tabanud tarbimisbuum.

Ehkki Föderaalreserv vähendab oma igakuiste võlakirjade ostmise programmi, hoitakse jätkuvalt lühiajalised intressimäärad nulli lähedal. Majandusteadlaste hinnangul võib Föderaalreserv neid määrasid tõsta enne 2015. aasta keskpaika.

Stiglitz usub, et see on ainuõige samm. „Intressimäärasid tõsta on selgelt ennatlik – nad lähevad vaatama, kuidas see välja mängib. Kui selgub, et igakuiselt saame ligemale 300 000 uut töökohta, siis on meil tõendeid tõelisest taastumisest.“

USA dollarist rääkides arvas nobelist, et selle roll rahvusvahelistes tehingutes on tähtsust kaotamas. „Dollari roll ülemaailmses finantssüsteemis on anakronism 21. sajandist," selgitas ta. Stiglitz lisas, et hoopis olulisemaks muutub tulevikus Hiina jüaan.

USA turud olid läinud nädalal sõiduvees, mil Dow Jonesi indeks tõusis üle 17 000 punkti. Head tulemused tulid tänu oodatust paremale tööraportile, mille kohaselt loodi juunis 288 000 uut töökohta ning töötusemäär langes 6,1%-le. Tänagi on Dow Jones lisanud 0,54%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. July 2014, 13:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing