Ehitus. Ohutus tagab hea maine ja töö tulevikus

09. juuli 2014, 00:00

Korralagedus ehitusobjektil räsib lisaks ohutusele ka juhtide ja peatöövõtjate autoriteeti, leiab Oma Ehitaja juhatuse esimees Kaido Fridolin. Ohutusse tehtud kulutused tulevad tagasi hea maine, aga ka partnerite huviga koostööd teha.

Küsimustele vastab Kaido Fridolin.

Mil moel on seotud tööohutus platsil ja ehituse kasumlikkus? Tegemist on filosoofilise küsimusega. Kindlasti põhjustab tööohutusnõuete tagamine ehitusobjektil kulutusi. Samas on kindel, et kui ehitusobjekt on turvatud kukkumisohu vältimiseks ohutuspiiretega ja töölise töömaa on töö tegemiseks korrektne ja korras, saab ka töö tegija keskenduda vaid konkreetse tööoperatsiooni tegemisele. Inimene tunnetab alateadlikult, et töötamine on ohutu.

Vastupidises olukorras ta hindab ja tuletab endale pidevalt meelde võimalikku ohtu – mitteturvalises keskkonnas ohutunde kadumisel ei ole kahjuks õnnetusjuhtum kaugel. Sel juhul on inimese keskendumisvõime jagatud mitme erineva asja vahel ning seetõttu kannatab keskendumine töö tegemisele ning hea tulemuse saavutamisele.

Korralagedus objektil tekitab ka töömeeste hulgas autoriteedi langust oma juhtide ja ka peatöövõtja suhtes. Eelnev jutt viitab tööde tegemise efektiivsusele, sealt edasi töö tulemile ehk siis kasumlikkusele.

Kui rääkida veel kasumlikkusest otse, siis tõesti, raha, mis suunatakse ohutustehnikasse, võib olla märkimisväärne kulu, aga tulu (ka kasumlikkus) tuleb töövõtjale tagasi ka hea mainena ning tellijate huviga koostööd teha.

Mida ütleksite ehitusettevõtjale, kes näeb tööohutusega tegelemises vaid suurt kulu­allikat? Näiline hetkeline kokkuhoid tööohutuse arvel põhjustab kindlasti tulevikus suuremaid ja ettearvamatuid kulutusi. Tegelikkuses ei saa inimelu või püsivat invaliidsust mõõta rahas.

Millele pöörate enim tähele­panu ehitusplatsil? 2013. aasta tööohutuse statistika järgi esines enim probleeme kukkumise kaitse valdkonnas – kõrgusest kukkumise vältimine kaitsepiirete paigaldamise ja/või vahe­lagedes olevate avade katmisega. Selletaolisi puudusi esineb kõige rohkem hoone karkassi ehitamise ajal. Oma Ehitaja pöörab oma objektidel erilist tähelepanu kukkumisohule ja tööohutusele töötamisel töölavadel ning tellingutel.

Kuidas ohutuse oma platsidel tagate? Oma Ehitajas kehtiv juhtimissüsteem vastab muu hulgas tööohutuse rahvusvahelise standardi OHSAS 18001:2007 nõuetele. Tööohutusnõuete tagamine ehitusobjektidel on olnud meil kogu aeg olulise tähelepanu all.

Oma Ehitajas on kasutusel seadusandlusega ja töövõtu­lepingutega nõutavad ennetusmeetmed tööohutuse tagamiseks ehitusobjektidel.

Iga ehitusobjekti kohta koostatakse enne ehitustöödega alustamist ehitusobjekti tööohutuse ja sisekorra eeskirjad, mis on kohustuslikus korras täitmiseks kõigile ehitusobjektil viibivatele isikutele.

Iga objekti tööohutust kontrollib igal nädalal objekti tööohutuse ja töötervishoiu koordinaator (objektijuht).

Lisaks kontrollivad tööohutust ehitusobjektidel ettevõtte kvaliteediosakonna töötajad. Koos alltöövõtjatega korraldatakse enne töödega alustamist ehitusobjektil algusnõupidamine, kus muu hulgas käsitletakse konkreetse alltöövõtuga kaasnevaid võimalikke riske ja nende ennetusmeetmeid.

Objektil töötavatele inimestele tutvustatakse enne töödega alustamist objekti tööohutuse plaani ja töösisekorraeeskirju. Objektil töötavatelt alltöövõtjatelt nõutakse, et nende töötajad kasutaksid töö iseloomule vastavaid isikukaitsevahendeid ja töörõivastust.

 

Tasub teada

 • Kuidas õnnetust ära hoida ehk mida kontrollida?

Kas kõik ehitusplatsil viibivad isikud kannavad nõuetekohaseid kaitsepeakatteid ja -jalatseid?
Kas töötajad kasutavad tööle vastavaid isikukaitse­vahendeid?
Kas ehitusplats on taraga ümbritsetud, et kõrvalised isikud sellele ei pääseks?
Kas kõik töötajad pääsevad ohutult oma töökohale, näiteks tellingutele, ja saavad seal ohutult töötada?
Kas vajalikud sildid on üles pandud (näiteks liikumisteed, volitatud töötajad)?
Kas ehitusplats on korras, hästi valgustatud ja hea planeeringuga?
Kas on välja selgitatud olemasolevad elektriliinid ja hangitud vastavad töö­vahendid?
Kas on võetud ettevaatusabinõusid elektrisüsteemide ohutu seisukorra tagamiseks?
Kas liikumisteid hoitakse ohutus seisukorras?
Kas tõsteseadmed on nõuetekohaselt paigaldatud?
Kas tellinguid püstitavad, teisaldavad ja võtavad maha pädevad isikud?
Kas tellingute seisukorda kontrollitakse regulaarselt ja pärast halbu ilmastikutingimusi (näiteks tugevat tuult)?
Kas on võetud meetmeid töötajate ja esemete kukkumise vältimiseks?
Kas avaused on kukkumiste vältimiseks kaitstud selgesti märgistatud ja kinnitatud kaantega?
Kas kaevandid on piisavalt toestatud või rajatud nii, et nende kokkuvarisemise oht oleks minimaalne? Kas seda kontrollib regulaarselt pädev isik?

Allikas: Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuur

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  08. July 2014, 19:50
  Otsi:

  Ava täpsem otsing