Investorid uljad sanktsioonide kiuste

09. juuli 2014, 00:00

Vene aktsiaturg jätkas geopoliitiliste pingete vähenedes ka eelmisel kuul tõusmist, olles üks parimaid börse maailmas.

Märtsi keskpaigas, kui lääneriigid kehtestasid Venemaale Krimmi annekteerimise tõttu sanktsioonid, soovitas Valge Maja panustada Vene aktsiate langusele. Ameerika Ühendriikide presidendi peakorteri pressiesindaja Jay Carney ütles, et tema ei investeeriks mingil juhul Vene aktsiatesse.

Kolm kuud hiljem näib, et need soovitused on risti vastupidi sellega, mida investorid oleks ­pidanud tegema. USA börsid on küll jätkanud ­uute rekordkõrgete tasemete vallutamist, ent need pole kolme kuu jooksul suutnud tootlusega edestada Vene aktsiaturgu.

Ida-Ukrainas käivad verised võitlused, aga ­Vene börs on tervitanud kõnelusi Venemaa president Vladimir Putini ja Ukraina president Petro Porošenko vahel.

Viimasel kolmel kuul on Venemaa dollaripõhine aktsiaindeks RTS olnud tootluselt paremuselt kolmas maailmas. Märtsi keskpaiga põhjast oli RTS tõusnud juuni lõpuks üle 33% ja seda vaatamata ohule, et nii USA kui ka Euroopa Liit on lubanud Venemaale kehtestada täiendavaid sanktsioone. Rublapõhine Micex tõusis sama ajaga ligi 15%.

Sanktsioonid tõusu ei peata. Parima esitusega on olnud just need aktsiad, mida sanktsioonide tõttu on kõige riskantsemateks peetud.

Alates märtsist, kui USA rahandusministeerium kehtestas Vene miljardär Gennadi Timšenkole sanktsioonid, on tema suurosalusega gaasitootja Novatek aktsia tõusnud üle 37%. Aasta ­algusest on Novatek tõusnud 7%.

Alates aprillist, kui lääs kehtestas Rosnefti tegevjuhile Igor Setšinile sanktsioonid, on Venemaa suurima naftakompanii aktsia tõusnud üle 17%.

VTB on Venemaa riiklik pank, mille aktsia kukkus märtsis kolme aasta madalaimale tasemele. Pärast seda on VTB aktsia tõusnud ligi 40%, vaatamata USA kehtestatud sanktsioonidele.

Ka teistel Vene suuremate firmade aktsiatel on pärast märtsi keskpaika läinud hästi. Vene suurima panga Sberbanki aktsia on tõusnud 23% ning Gazprom 30%.

Investorid, kes ei võtnud kolm kuud tagasi ­Valge Maja pressiesindaja soovitusi tõe pähe, ­võivad nüüd rahul olla, kuna RTSi üle 30protsendiline tõus alates märtsi keskpaigast on olnud väga tugev.

Dow Jones on sama ajaga tõusnud 4%, Nasdaq 6% ning S&P 500 umbes 5,5%.

Välisfondid pole eemale hoidnud. Selgub, et Vene börsifirmade aktsiatesse on lisaks kohalikele investoritele investeerinud ka välismaised fondid.

Vene maaklerfirma BCS Financial Groupi turgude juht Jospeh Dayan ütles Financial Timesile, et investorid aimasid, kui hambutud sanktsioonid tegelikult on. “Suured rahvusvahelised investorid ja Vene investorid ostsid aprillis ja mais,” ütles ta.

Pärast esimestest sanktsioonidest teatamist ostis usinalt Rosnefti aktsiaid Rosnefti enda juht Igor Setšin. Ta kulutas aktsiatele 30 miljonit dollarit ning arvestades praegust aktsia hinda, on ta oma investeeringuga teeninud üle 3 miljoni dollari kasumit. “Ärimehed peaksid lõikama kasu igast olukorrast,” ütles ta mõni kuu tagasi.

Märtsis ja aprillis ostis aktsiaid ka Novateki tegevjuht Leonid Mikhelson, kuid praegu pole veel selge, kui palju.

Pikaajalised investorid ei võitnud. Viimaste kuude ralli Vene börsil on olnud tõesti võimas, aga pikaajalised investorid pole sellest kasu saanud. Fondid, mis investeerisid Venemaale enne Ukraina kriisi algust, pole suutnud ületada aasta alguses saavutatud tootlust.

Koos euroala majanduse taastumisega on kasvanud ka investorite isu hiljuti abipaketti vajanud Küprose aktsiate järele. Eelmisel kuul oli Küprose börs ligi 10%-lise tõusuga parim börs maailmas.

Küprose börsi suurimate tõusjate hulgas oli juunis 35%ga jaekettide grupp Ermes Department Stores, järgnes 13%ga hotelligrupp Lordos Hotels Holdings ning 11,5%ga Hellenic Bank.

Halvimad olid juunis Lähis-Ida börsid. Dubai börs kukkus üle 22%. Suurim kukkuja Dubai börsil oli ehitusfirma Arabtec, mille aktsia langes kuu ajaga lausa 60%. Tagantpoolt teine ja kolmas olid vastavalt Katari ja Abu Dhabi börsid.

Balti börsidest oli nõrgim Tallinn. Eelmisel kuul oli 2,33%-lise tõusuga Balti börsidest parim Vilnius, järgnes 2,28%-ga Riia ning 0,45%-ga Tallinn.

Suurim huvi oli investoritel juunis laevafirma Tallinki ja Leedu rõivafirma Apranga aktsiate vastu. Kui Tallinki aktsiatega kauplemise käive ulatus 2,7 miljoni euroni, siis Aprangal oli see peaaegu 2,1 miljonit eurot. Samas ei näidanud kumbki aktsia tõusu. Tallink langes juunis 3% ning Apranga 2,2%.

Üle miljoni ulatus käive veel Olympic ­Entertainment Groupil, Silvano Fashion Groupil, ­Linas Agrol, Tallinna Kaubamajal ja Tallinna Veel.

 

Tasub teada

  • Suurimad tõusjad ja langejad tulevad arenevatelt turgudelt

muutused arvestatud eurodes

Parimad börsid 
Küpros 9,4
Sambia 8,5
Kasahstan 5,9
Tai 5,8
Horvaatia 5,5
Tokyo (Topix) 5,1
Venemaa RTS 5,0
Kanada 5,0
Brasiilia 4,6
Rumeenia 4,5
 
Halvimad börsid 
Dubai –22,3
Katar –16,5
Abu Dhabi –12,0
Bulgaaria –8,9
Ghana –6,0
Ungari –5,6
Kuveit –5,3
Portugal –4,4
Iirimaa –4,1
Saudi Araabia –4,0

Allikas: Bloomberg

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2014, 19:56

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing