Kütusemüüjate rammusad kasumid

09. juuli 2014, 00:00

Mullu tegi pea kõigi Eesti kütusefirmade kasum suure hüppe, kuigi käive valdavalt langes. Kõige võimsam tõusja on Eestis Alexela Oil, mille aastatepikkune kahjum suudeti 2013. aasta lõpuks pöörata pisut üle miljoni euro suuruseks kasumiks. Sellega on ettevõte teinud majandusaruande esitanud kütusemüüjate hulgast kõige suurema hüppe.

Alexela tegevjuhi Ain Kuusiku väitel seisneb nende edu jaemüügi osakaalu suurendamises. “Jaemüügis on kasumlikkus hulgimüügist suurem, meie oleme suutnud jaeturgu rohkem kasvatada ehk sealt ka parem tulemus,” ütles Kuusik.

Samuti on edu põhjuseks kahe uue tankla avamine ja autogaasi müügi alustamine. Lisaks osteti neli ja ehitati ise juurde kaheksa vedelgaasitanklat.

2010. aastal kõige suurema kasumiga kütusemüüja Statoil Fuel & Retail Eesti majandusaasta kestab alates 2012. aastast maist aprillini ja mullune aruanne valmib alles selle aasta septembriks. Ettevõtte finantsdirektori Paavo Siimanni sõnul võib aga mullusega rahule jääda. Tema kinnitusel on viimaste aastate investeeringud kütusemüügi kõrval muudesse teenustesse ära tasunud. “Ka mõjusid lõppenud aasta majandustulemusele positiivselt eelmise aasta soojad suveilmad, mis tõstsid nii klientide arvu kui ka kosutasid keskmist ostukorvi,” ütles Siimann.

Käive veereb allamäge. Kuigi kasum tõuseb, on Eesti kütusemüüjate seas valdav trend käibe kukkumine. Põhjused on juhtide sõnul erinevad. Näiteks nelja tanklaga ASi Mokter majandusaruandes seisab, et nende üle miljoni eurose käibelanguse põhjuseks on peamiselt tihedas konkurentsis müügimahu vähenemine.

Suurima languse tegi Neste Eesti – käive kukkus 2012. aastaga võrreldes 15%. Firma peadirektor Ivar Kohv hindas 2013. aastat siiski edukaks. “Erinevalt muudest valdkondadest arvestatakse kütuseäris juurdehindlus mitte protsentides toote hinnast, vaid sentides liitri kohta. Seega edukuse mõõdupuu on müügimaht liitrites ja see, kui efektiivselt suudetakse tegutseda,” lisas Kohv. Müüdud liitreid Neste paraku ei avalda.

Erandina paistab Eesti kütusefirmadest välja Premium-7 tanklaid haldav OÜ Sevenoil EST, mille käive  tõusis tervelt 27%. Juhatuse liikme Mati Luige väitel on käibe kasv saavutatud peamiselt tänu uute kütusejaamade avamisele ja olemasolevate renoveerimisele. “Kindlasti on olnud käibe kasvu saavutamisel oluline osa ka meie müügi- ja turundusmeeskonnal,” lisas Luik.

Imetankla üllatab endiselt. 2001. aastast tanklaketti 5+ KÜTUS pidanud ettevõte OÜ Kaubserv on oma kasumit enam kui kahekordistanud – 2012. aasta 83 711 euro asemel seisab 2013. aasta majandusaruandel number 196 839. Ettevõttele kuulub üksainus kütusejaam,  samas teenitakse näiteks peaaegu sama palju kasumit kui OÜ Sevenoil EST,  mis tegutseb Eestis tervelt 29 tanklast koosneva ketina.

Kuigi turg suureneb, on tarbijad Kuusiku sõnul muutunud kokkuhoidlikumaks. Ivar Kohvi väitel on olulisim trend kütusemaastikul nn diseliseerumine. “Kui mõne aasta eest oli kütuse jaemüügis ülekaalus bensiinimüük, siis praeguseks on mahud 50/50 ja ennustame, et muutus jätkub ka eelolevatel aastatel,” lausus Kohv.

“Valitsus, selle asemel, et kurjategijaid püüda, tõstab makse,” selgitas Alexela tegevjuht. Seda, kas kütuse hind langeb või tõuseb, ta ennustada ei soovinud.

 

Tasub teada

  • Liidrid plaanivad laieneda

Alexela Eesti plaanib tänavu renoveerida olemasolevaid tanklaid ja ehitada kogu Eestit kattev autogaasitanklate kett. Investeeringuteks on plaanitud tänavu 2,7 miljonit eurot.
Statoil kavatseb uuendada mitu jaama nii Tallinnas, Tartus kui ka Pärnus. Lisaks investeerib eraldi pesulatesse.
Lukoil tahab suurendada kauba müügimahtu ja sortimenti ning lisateenuste mahtu, investeerida plaanitakse sel aastal 420 000 eurot.
Neste Eesti avab tänavu kolm uut jaama – Hiiumaal (juba töötab), Haljalas ja Tartus Ropkal, lisaks rekonstrueeritakse Tartu ringtee tankla.
Kaubserv erinevalt suurematest kütusemüüjatest lähiajal suuri investeeringuid ei plaani.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2014, 19:37
Otsi:

Ava täpsem otsing