Saksamaa hoog raugemas

09. juuli 2014, 00:00

Neil päevil nii tehaste tellimuste languse kui ka oodatust nõrgema tööstustoodanguga üllatanud Saksamaa maikuu eksport ja import kukkusid samuti analüütikute ootustest oluliselt rohkem.

Riikliku statistikaameti andmetel vähenes sesoonselt korrigeeritud eksport mais 1,1 protsenti, samal ajal kui import langes 3,4 protsenti, olles kõige järsem igakuine langus alates 2012. aasta novembrist.

Reutersi küsitletud majandusteadlased ­ootasid keskmiselt ekspordi languseks 0,3% ja impordilt oodati 0,5% kasvu. Sarnaselt mullusega on ka tänavu jäänud Saksamaa eksport nõrgaks, langedes kolmel kuul viiest, pärssides nõnda majanduskasvu ja suurendades riigi sõltuvust impordist.

Kaubavahetuse ülejääk suurenes sesoonse korrigeerimise järel 18,8 miljardile eurole, võrreldes aprilli 17,2 miljardiga. Reutersi konsensus ootas 16,4 miljardi euro suurust ülejääki. ­Berenberg Banki analüütik Christian Schulz ütles Reutersile, et mai nigel kaubandusstatistika võtab kokku täielikult pettumuse valmistanud kuu.

Analüütikud kärbivad ootusi. Kuigi mõni majandusteadlane on hakanud vähendama oma teise kvartali ootusi, on Unicrediti analüütiku Andreas Reesi hinnangul mai langus reaktsioon tugevale aprilli kasvule, mil eksport kasvas 2,6%. “Teisest küljest on ka pikk nädalavahetus pärast 1. mai pühi eksporti mõjutanud,” arvas ta. ­Impordi langus on siiski murettekitav, kuna see võib viidata nõrgale sisemajandusele.

Saksamaa tööstustoodang tegi mais üllatuslikult suurima languse alates 2012. aprillist, kui korrigeeritud igakuine tööstustoodangu indeks langes 1,8%. See oli üllatuseks paljudele analüütikutele, kuna valdavalt oodati, et numbrid jäävad muutumatuks.

Saksamaa statistikaamet süüdistas languses muu hulgas puhkuste perioodi, nõrka ehitussektorit, aga ka geopoliitilisi tegureid. Aasta esimeses kvartalis kasvas Saksamaa majandus 0,8%, kuid aasta teises kvartalis on oodata kasvu aeglustumist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. July 2014, 19:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing