Saksamaa raugev hoog: kaubandus languses

Juhan Lang 08. juuli 2014, 11:05

Neil päevil nii tehaste tellimuste languse kui oodatust nõrgema tööstustoodanguga üllatanud Saksamaa maikuu eksport ja import kukkusid ka analüütikute ootustest oluliselt enam.

Riikliku statistikaameti andmetel vähenes sesoonselt korrigeeritud eksport mais 1,1 protsenti, samal ajal kui import langes 3,4 protsenti, olles kõige järsem igakuine langus alates 2012. aasta novembrist. Reutersi küsitletud majandusteadlased ootasid keskmiselt ekspordi languseks 0,3% ja impordilt oodati 0,5% kasvu.

Sarnaselt mullusele, on ka tänavu jäänud Saksamaa eksport nõrgaks, langedes kolmel kuul viiest, pärssides nõnda majanduskasvu ja suurendades riigi sõltuvust impordist.

Kaubavahetuse ülejääk suurenes sesoonse korrigeerimise järel 18,8 miljardile eurole võrreldes aprilli 17,2 miljardiga. Reutersi konsensus ootas 16,4 miljardi euro suurust ülejääki. Berenberg banki analüütik Christian Schulz ütles Reutersile, et mai nigel kaubandusstatistika võtab kokku täielikult pettumuse valmistanud kuu.

Kuigi mõned majandusteadlased on hakanud vähendama oma teise kvartali ootusi, on Unicrediti analüütiku Andreas Reesi hinnangul mai langus reaktsioon tugevale aprilli kasvule, mil eksport kasvas 2,6%. „Teisest küljest on ka pikk nädalavahetus pärast 1. mai pühasid eksporti mõjutanud,“ arvas ta. Impordi langus on siiski murettekitav, kuna see võib viidata nõrgale sisemajandusele.

Sisenõudlus ja tugev tööturg vedasid Saksa majanduse 0,8% kasvu aasta esimese kolme kuu jooksul, mis on kolme aasta kiireim tempo. Valitsus prognoosib aastas tervikuna 1,8% kasvu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. July 2014, 09:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing