Eesti alustas läbirääkimisi Euroopa Kosmoseagentuuriga

1321-aripaev 09. juuli 2014, 12:29

Täna algas väliskaubandus- ja ettevõtlusministri Anne Sullingu juhtimisel esimene läbirääkimiste voor Eesti liitumiseks Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA), teatas majandusministeerium.

Sullingu sõnul avab Eesti liitumine kosmoseagentuuriga meie ettevõtetele võimaluse teha ESA hangete kaudu kõrgtehnoloogilisi arendustöid, mille tulemusi saab hiljem kasutada ka muudes tööstusharudes.

„Teiste riikide kogemus on näidanud, et kosmoserakenduste arendamisel on arvestatav mõju n-ö maapealsele majandusele. Häid näiteid on juba ka Eestist, kus ESA projektis osalenud Tartu firma Skeleton Technologies innovaatilised energiasalvestid on edukalt kasutatavad autotööstuses ja nende vastu tunnevad huvi nii Euroopa kui USA autotootjad,“ ütles Sulling.

ESAga ühinemine avab siinsetele ettevõtetele ning teadus- ja arendusasutustele ESA teaduslaborid, infrastruktuuri, äriinkubaatorid ja tehnosiirdeprogrammi. Lisaks on Eesti kodanikel võimalus kandideerida ESA töökohtadele ja üliõpilastel osaleda stažeerimisprogrammides.

ESAga liitudes ühineb Eesti kosmoseagentuuri kohustusliku programmiga, kuid lisaks on võimalus osaleda valikprogrammides, mille kohta tehakse valik järgneva poolaasta läbirääkimiste ning ettevõtete praegust võimekust ja potentsiaali analüüsivate auditite käigus. Edukate läbirääkimiste korral peaks Eesti Euroopa Kosmoseagentuuri täisliikmeks saama 2015. aasta septembriks.

Eesti delegatsiooni kuuluvad lisaks Sullingule Ene Ergma, EAS kosmosebüroo juht Madis Võõras ning esindajad rahandus-, välis- ja majandusministeeriumist. ESA delegatsiooni juhib ESA tööstuspoliitika, hanke- ja õigusasjade direktor Eric Morel.

Euroopa Kosmoseagentuur on rahvusvaheline Euroopa riike koondav kosmoseuuringute ning kosmose kasutamisele suunatud organisatsioon, kus on 20 liikmesriiki.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. July 2014, 12:29
Otsi:

Ava täpsem otsing