Inimõiguste kohus kuulas ära Delfi kohtuasja osapooled

09. juuli 2014, 13:29

Tänasel kohtuistungil Strasbourgis kuulas Euroopa Inimõiguste Kohtu suurkoda ära osapooled kohtuasjas Delfi vs Eesti.

17-liikmeline suurkoda vaatas uuesti läbi kaebuse, milles Euroopa Inimõiguste Kohtu seitsmeliikmeline koda oli teinud ühehäälse otsuse 10. oktoobril 2013, vahendas välisministeerium.

2013. aasta otsuses asus Euroopa Inimõiguste Kohus seisukohale, et Eesti riik ei ole rikkunud Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni artiklit 10 (sõnavabadus) sellega, et leidis, et AS Delfi peab vastutama oma internetiportaalis avaldatud au teotavate kommentaaride eest.

Nimelt oli riigikohus 10. juuni 2009 otsuses leidnud, et AS Delfi vastutab au teotavate kommentaaride eest solidaarselt nende postitajatega, sest on loonud kommenteerimisvõimaluse ja kutsub internetilehel ise inimesi üles aktiivselt kommenteerima.

Õigusvaidlus algas 2006. aastal uudisest jäätee purunemise kohta, mida seostati Saaremaa Laevakompanii manööverdustega.

Artiklit kommenteeriti 185 korral. Delfil oli artikli ilmumise ajal kasutusel filtersüsteem roppe sõnu sisaldavate kommentaaride automaatseks eemaldamiseks ning „teata sobimatust kommentaarist”-nupp, millele vajutades sai igaüks taotleda kommentaari eemaldamist. Kuus nädalat pärast artikli avaldamist sai Delfi advokaadi kirja, mis nimetas 20 kommentaari sobimatuks. Delfi eemaldas need 20 kommentaari viivitamatult pärast nõudekirja saamist. Kuid Euroopa Inimõiguste Kohus leidis, et Delfi oleks pidanud eeldama negatiivseid kommentaare ning seetõttu võtma ennetavalt tarvitusele hoolsusmeetmed vältimaks kahju tekkimist kolmandatele isikutele. Seepeale taotles Delfi kaebuse uut läbivaatamist.

Pärast tänast istungit läheb kohus otsust tegema. Kohtuotsuse kuulutamise aeg antakse pooltele teada hiljem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    09. July 2014, 14:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing