Kõrgeima IQga inimesed on maalt linna rännanud

Mait Kraun 10. juuli 2014, 21:03

Soome psühholoog Markus Jokela avaldab ajakirja Psychology septembris ilmuvas numbris oma analüüsi Ameerika Ühendriikide sisemigratsioonist, kus kirjutab, et kõrgeima IQga inimesed on maalt linna rännanud.

Jokela järgi seletavad suurt osa rändest inimeste kognitiivsed võimed, mis mõjutavad näiteks ka selliseid faktoreid nagu sissetulek. Väga üldiselt tema uurimust kokku võttes jõuame aga lihtsale järeldusele: nupukad inimesed ei taha paigal püsida.

Jokela ise kommenteerib oma uurimistulemusi: "Kõige üldisem sõnum on, et valikuline elanike liikumine, millel on seos sotsiaalmajandusliku staatusega, põhineb psühholoogiliselt intelligentsuse erinevustel."

Analüüsi aluseks on juba 1979. aastal alanud programm, mis on toonaseid noori ameeriklasi pikka aega jälginud. Jokela valimisse jäi umbes 11 500 ameeriklast, kes programmi alguses olid 15-23-aastased ja kes jätkasid 1996. aastaks küsimustikele vastamist. Analüüsi käigus võrreldi kõigepealt nende elukohta 1979. aastal sellega, kus nad hiljem elasid. Seejärel pandi tabelisse nende IQ-testide alusel leitud kognitiivsed võimed. Selge järeldus oli, et inimesed, kes olid liikunud maalt suurlinnadesse, olid IQ-testides saanud kõrgema tulemuse.

Liikumist linna on üsna lihtne selgitada, kuna nupukad noored otsivad tihti haridust ja kõrgema palgaga töökohti, neid aga on kerge leida just linnadest. Linnadest maale on liikunud aga enamasti juba haridusasutustest läbi käinud ameeriklased, kes eriti 1980ndatel, uuringu kõrgajal, otsisid kohta, kus oma perega elada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    10. July 2014, 21:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing