Must kütus vohab endiselt

11. juuli 2014, 00:00

Kütusepettur Oleg Belokrõlovi ja tema kaaslaste maksupettuse avastamine tõi kütusese­sektori käibemaksulaekumises suure tõusu, kütusemüüjate hinnangul pole aga pettused kuhugi kadunud. Esimese viie kuuga on laekunud üle 22 miljoni euro ehk 40% rohkem käibemaksu kui mullu samal ajal.

Selle aasta maiks oli vedelkütusealase registreeringuga ettevõtete käibemaksu laekunud 77,3 miljonit eurot. Mullu oli samaks ajaks makse tasutud 55,2 miljonit eurot.

Pettused jätkuvad. Kütusemüüja Alexela Oili tegevjuht Ain Kuusik on veendunud, et käibemaksupettusi pole veel välja juuritud. “Endiselt on turul musta kütust ja maksuvabad partiid laekuvad. Oleme seda teavet nii õliühingule kui ka tollile edastanud,” ütles ta. Kuusiku sõnul on Alexela kütuse sisse­ostuhinnad head ja konkurentsivõimelised, ent ometi jäävad nad hangetel kolmandaks-neljandaks. See näitab Kuusiku arvates selgelt, et pettused jätkuvad, sest suudetakse pakkuda ebareaalselt madalat hinda.

Belokrõlovi pettus ja karistuse leebus on Kuusiku sõnul ärritav. “Uskumatu, mis Eestis toimub,” ütles ta. Tema sõnul tuleks maksupettuste tuvastamise kiirendamiseks alustada sellest, et kõikidel kütuseettevõtjatel oleks kohustus avalikustada hankepartnerid. Osa ettevõtteid avalikustaks Kuusiku sõnul partnerid poole kuni kahe tunniga, teised hakkaksid keerutama. See näitaks ilmselgelt, kus midagi kahtlast toimub.

Kuusiku sõnul mõeldakse pärast iga karmi seaduse vastuvõtmist välja uued petuskeemid. Käibemaksupettusi nimetab ta probleemiks kogu ­Euroopas. “Siis loeme, kuidas on riigilt välja petetud 30 mln eurot ja et valitsus loodab autode käibemaksuseadusega 40 mln eurot saada. Kuidas saab ettevõtjal pulss mitte üles minna?” küsis ta.

Neste peadirektor Ivar Kohv märkis, et Belokrõlovi tabamine on üksikjuhtumina äärmiselt positiivne, ent petturid pole turult kuhugile kadunud. “Belokrõlovi karistuse leebus annab petturitele pigem hoogu juurde,” märkis ta, lisades, et Neste andmetel liigub taas turul kaupa, mille hind tekitab küsimusi. Maksuameti tõhusamat tööd on Kohvi sõnul küll märgata, ent ka pettuste skeemid on muutunud keerulisemaks ja rahvusvahelisemaks.

Kohtuotsused omagu ennetavat mõju. Statoil Fuel & Retail Eesti finantsdirektor Paavo Siimann ütles, et maksuametnike edusamme on näha, aga uusi petuskeeme mõeldakse välja pidevalt. “Igal kohtuotsusel peab olema ennetav mõju, et kohtualusel ja teistel ettevõtjatel puuduks edaspidi huvi sarnaste maksupettustega tegelemiseks,” ütles ta Belokrõlovi kohtuotsuse peale.

Tema sõnul on viimasel paaril-kolmel kuul vähenenud pakkumiste arv, kus pakutav müügihind jääb alla Statoili omahinna. “Kõige kurvem on sellistel juhtudel olnud alla jääda just riigihangetel,” ütles ta.

 • Olerex: ettevõtted on varasemast ausamad

Olerexi tegevjuht Piret Miller  ütles, et kõik turu­osalised püüavad pidevalt saada konkurentsieelist ja kindlasti püütakse seda ka edaspidi nii ­ausal kui ka ebaausal teel saada. “Selle vastu ei saa,” lausus Miller.

Milleri sõnul pole petu­skeemid omased ainult kütusesektorile. “Kütuse puhul on lihtsalt maht suur ja sellest tulenevalt “võidud” samuti suured,” ütles ta.

Maksuameti tööd peab Miller tõhusaks, samuti on tema sõnul muutunud kultuur – inimesed ja ettevõtted on üha ausamad, sest keegi ei taha kogeda mõttetut stressi.

Erinevalt teistest suurtest kütuse jaemüüjatest pole Olerex soovinud kõiki oma kütuse­tarnijaid avaldada. Just seda soovitas Alexela Oili tegevjuht Ain Kuusik.

 

 

Pane tähele

 • Maksuameti karmim kontroll toob tulemusi

Pettused kütuseturul on tänu eelmise aasta lõpus alustatud suuremale kontrollile vähenenud ja kütuseturg on korrastunud.
Kütusekäitlejaid oli majandustegevuse registri registreeringute järgi eelmise aasta esimeses kvartalis 209, tänavu samal ajal 199.
Deklareeritud kogumüük (maksuvaba käibeta) on kütusesektoris esimeses kvartalis võrreldes mullu sama ajaga langenud 223 miljoni euro võrra ehk 22%. Sellest 110 miljonit ehk 49% on seotud probleemsete äriühingute tegevuse lõpetamisega 2013. aastal.
Eesti-sisene müük (maksuvaba käibeta) on langenud 65 miljoni euro võrra ehk 11%, sh kauba ühendusesisene käive on langenud 55 miljoni euro võrra ehk 73%.
Kauba eksport on langenud ligi 15 miljoni euro võrra ehk 82%, sellest 0% määraga maksustatavad tehingud on langenud ligi 121 miljoni euro võrra ehk 39%.
Käibemaksu tasumise kohustus on võrreldes eelmise aasta sama ajaga kasvanud 10 miljoni euro võrra ehk 29%.
Käibemaksu on esimese viie aastaga laekunud 40% rohkem kui mullu samal ajal.

 

 

 

Taust

 • Belokrõlovi aasta

Maksuameti peadirektor ­­Marek Helm nimetas 2013. aastat nn Belokrõlovi aastaks, mil kütuseettevõtted viisid näiliste tehingutega käibemaksu­kohustust alla.

Kuritegu: maksuamet avastas möödunud aasta kümnete variisikute ja –ettevõtetega käibemaksu suurpettuse, mille tulemusena jäi riigile laekumata üle 30 miljoni euro. Kelmid võeti vahele ja mõisteti süüdi.

Karistus: Pettust organiseerinud Oleg Belokrõlov pidi tasuma umbes 6,5 mln eurot ehk veerandi tekitatud kahjust.
Kahju pole maksuamet tagasi veel saanud.

Allikas: Maksu- ja Tolliamet

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  10. July 2014, 20:52
  Otsi:

  Ava täpsem otsing