Nortalist tüliga lahkunud töötajate firma õitseb

11. juuli 2014, 00:00

Iglu OÜ, mille tarkvaraarendusettevõte Nortal kaebas ebaeetilise äripraktika pärast mullu erialaliidu aukohtusse, lõpetas oma esimese tegevus­aasta kasumis.

Iglu teenis 2013. aastal 1,2 miljoni eurose käibega 117 000 eurot puhaskasumit ja on juhatuse liikme Mart Nõmperi hinnangul sellel aasta kuue kuuga mulluse tulemuse juba tõenäoliselt ületanud. Lõplikult pole 2014. aasta kuue kuu tulemused veel kokku löödud. Ta loodab tänavu eelmise aasta tulemused vähemalt kahekordistada.

Inimesi võetakse juurde. Iglu palgakulu oli mullu ligi 598 000 eurot, mis teeb keskmiseks kuupalgaks 1994 eurot, arvestades, et täistööajale taandatud töötajaid  oli eelmisel aastal 25. Nõmperi sõnul oli tegelikult töötajaid 2013. aasta lõpuks ligi 40, praegu töötab Iglus 45 inimest ning Nõmper peab realistlikuks kuus 1–2 töötaja lisandumist.

“Konkurents headele töötajatele on tihe, seega IT-sektoris palgad laias laastus pigem tõusevad, kui langevad. Sama võime ka meie tõdeda oma kogemustele tuginedes,” ütles Nõmper.

Kuigi suur osa ettevõtte käibest tuli Eestist, suutis firma müüa 29 000 euro eest teenust ka Gibraltarile. Nõmperi sõnul tulenes see asjaolust, et tellija, kasiinooperaator Gala Coral Groupi tütarettevõte Gala Interactive on registreeritud just sellesse riiki. Nõmper lisas, et suuremad projektid on ettevõttele ka arendused EMTs ja Elionis ning maanteeameti projektides.

Esialgsete plaanide järgi soovib Nõmper järgmisel aastal kasvatada eksporti ja käivitada oma toodete väljatöötamist.

Põige aukohtusse lõppes. Äripäev kirjutas eelmisel aastal, kuidas Nortal kaotas hanke ettevõttele, mille olid salaja asutanud Nortali ühe äriüksuse juhid. Nortali juhatuse esimehe Priit Alamäe sõnul asutasid töötajad ettevõtte, lükkasid selle käima, otsisid esimesed kliendid ja esimesed töötajad samal ajal, kui osa nendest töötas veel Nortalis. ­Iglu juhatuse liikme Kaarel Kuddu teatel ei olnud nemad kedagi enda juurde meelitanud.

Eelmise aasta augustis võttis Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu aukohus juhtumi arutada ning kutsus ka mõlemad osapooled selgitusi andma. Alamäe soovis, et kohus mõistaks ebaeetilise äripraktika hukka.

Nõmperile teadaolevalt on liit teema menetlemise lõpetanud. Tema sõnul on ettevõtte seisukoht olnud algusest peale, et aukohtusse pöördumiseks ei ole olnud mingit alust. “Inimesel on õigus vabalt valida töökohta ning elukutset ja kui head spetsialistid soovivad Iglu meeskonnaga liituda, siis võtame nad kindlasti vastu, arvestamata seda, kas tegemist on endiste Nortali töötajatega või mõne teise ettevõtte endiste töötajatega,” märkis Nõmper.

Nortal vähendas kahjumit. Nortali käive vähenes mullu aasta varasemaga võrreldes 41,8 miljonilt eurolt 36,6 miljonile. Ettevõte teatas, et sai suurema osa müügitulust tarkvaraarenduse projektidest ja nendega seotud tugiteenustest, peamiselt telekommunikatsiooni-, tervishoiu-, tööstus-, logistika-, finants- ja avaliku sektori klientidelt. Kontserni kogukahjum vähenes 5,5 miljonilt eurolt 986 000 eurole.

Nortali täistööajale taandatud töötajate arv vähenes aastaga 607-lt 539-le. Kontserni töötasud olid mullu 15,1 miljonit eurot, mis teeb keskmiseks töötaja kuupalgaks 2339 eurot. Juhatuse ja nõu­kogu liikmetele maksis Nortal 499 000 eurot (2012. aastal 522 000 eurot). Ettevõttes on kuus juhatuse liiget ja kolm nõukogu liiget.

Lisaks väljastas Nortal osale juhatuse liikmetele aktsiaoptsioone.

Nortal loodab tänavu jätkata kasvamist, eriti Pärsia lahe piirkonnas, kus kontsernil on ­Omaani registreeritud äriühing Nortal LLC. Ettevõtte teatel aitavad piisava pikaajalise kasvu tagada kontserni toodete ja teenustega saadavad stabiilsed tulud avaliku sektori finantsarvestuse, e-riigi, e-tervise ja inimkapitali optimeerimise valdkonnas. Põhjamaades ja Balti turul prognoosib Nortal kasvu eelkõige tootmissüsteemide juhtimise (Manufacturing Executions Systems) ja elektrooniliste kanalite valdkonnas.

Nortalile kuulub kaheksa tütarfirmat, mis asuvad peale Eesti veel viies riigis: Soome, Leedu, Rumeenia, Serbia ja Omaan.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2014, 20:48
Otsi:

Ava täpsem otsing