Rahandusminister unustas Autorollo abistamise sisu

11. juuli 2014, 00:00

Rahandusminister Jürgen ­Ligi peab oma erakonnakaaslasi Rain Rosimannust ja Keit Pentus-Rosimannust puudutanud Autorollo kohtuotsust halvaendeliseks pretsedendiks Eesti ettevõtluse ja ärikliima jaoks. Minister viitas, et inimesed hakkavad saama rahanõudeid, kui nad hädas pereliikmeile abi annavad.

Mõlemad Rosimannused on väitnud, et nende tegevus pankrotistunud firmas piirdus ettevõtte omanikuks olnud Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentuse aitamisega. Just sellest selgitusest lähtuvalt võttis rahandusminister Ligi kohtuotsuse suhtes kriitilise seisukoha.

Pahatahtlik pankrot. Minister Ligi unustab kahjuks ära selle nn abistamise sisu. Autorollo on klassikaline näide pahatahtlikust pankrotist. Kui ettevõtte omanikud said aru, et firma ei suuda enam oma kohustusi täita, siis otsustasid nad päästa seda, mis päästa annab. Rosimannuste poolt appi kutsutud advokaadi Siim Roode Autorollos toimetamise ajal kanditi vara firmast ehk võlausaldajate haardest välja ja üritati fiktiivsete lepingutega katta ettevõtte raamatupidamises olnud ­auke. Juuni lõpus otsustas esimese astme kohus osaliselt rahuldada Reformierakonna mõjuka poliitiku Rain Rosimannuse vastu esitatud rahalise nõude. Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse suhtes jättis kohus Autorollo võlausaldajate nõude rahuldamata.

Ligi seisukohavõtt on tema ametit arvestades kohatu. ­Rahandusministrile niisugused väljaütlemised ei sobi, sest Rosimannuseid kaitsma asudes on Ligi asunud kaitsma pankrotimeistreid ja võlausaldajate tüssamist. Selles juhtumis ei ole kannatajad mitte Roode appi kutsunud Rosimannused, vaid hoopis võlausaldajad, kellele üritati erinevate tehingutega jätta tühjad pihud. Eesti ärikliimale ei tule kuidagi kasuks, kui rahandusminister nimetab võlausaldajate huvides tegutsevat pankrotihaldurit väljapressijaks. Pankrotihaldur pannakse paika kohtu otsusega ning tema ülesanne on esindada pankrotiprotsessis võlausaldajate ja ka võlgnike huve.

Haldur on õigel teel. Kohtuotsus näitas, et Autrollo pankrotihaldur on õigel teel. Esimeses kohtuastmes leidis tõendamist, et Rain Rosimannus ja Siim Roode on võlausaldajate tagant pihta pannud üle 160 000 euro, mis tuleb neil nüüd tagastada.

Erinevalt rahandusministrist pean mina Autorollo esimese astme kohtuotsust ­Eesti ärikliima jaoks positiivseks. Välisinvestoreid võib aga sellele ­otsusele järgnenud reageering muuta küll ettevaatlikuks, sest Eesti valitsuse üks võtmeministritest peab petta saanud võlausaldajate huvides tegutsevat pankrotihaldurit väljapressijaks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. July 2014, 21:04
Otsi:

Ava täpsem otsing