Kinnisvara. Detailplaneeringu saamine kiireneb

14. juuli 2014, 00:00

Tallinna linnaplaneerimise amet tahab sügisel tööle panna uue planeeringute registri, millega lüheneks detailplaneeringute menetlemisele kuluv aeg.

“Detailplaneeringu algatamisest kehtestamiseni kulub ligikaudu kaks aastat, kuid mõnel juhul ka rohkem, sest see sõltub huvitatud osapoolte aktiivsusest ning piirkonnast ja keerukusest,” ütles Tallinna linnaplaneerimise ameti juhataja Anu Hallik-Jürgenstein.

Arco Vara arendusjuhi Tiit Nõu hinnangul võtab aega ka näiteks arendajate soov detailplaneeringute menetlemise käigus maksimum kätte saada – näiteks saavutada maksimaalne täisehitusprotsent. “Sealt tekivad täiendavad arutelud, kus üks pool arvab, et nii ikka ei saa ja teine pool püüab teda veenda vastupidises,” selgitas ta.

Lühemaks kui kaks aastat ameti teatel detailplaneeringu menetlemist kärpida ei saa – planeerimisseaduses on sätestatud palju tähtaegu, mida tuleb detailplaneeringu koostamisest teavitamisel ja avalikkuse kaasamisel arvestada.

Otstarbe muutmine puhas loto. “Mõningatel juhtudel võib detailplaneeringu valmis saada ka vaid aastaga, kui planeeringuid ei vaidlustata,” lisas Nõu. “Kui kinnistu ostja tahab aga maa sihtotstarvet muuta, pole kunagi kindlust, et ta seda teha saab. See on puhas risk.” Arendajana arvestabki ettevõte kaheaastase menetlusega.

Planeeringute menetlemise täiselektrooniliseks muutmisest Nõu olulist ajakulu vähenemist ei oota. Võib-olla siis, kui näeks näiteks reaalajas, millise ametniku käes mingi kaust või dokument parasjagu on.

“Aga see võib menetlemist hoopis segada, kui ametnikku näiteks telefonitsi tülitama ning tagant kiirustama hakatakse,” kommenteeris ta. “Ilmselt nii siiski olema ei hakka, et paberil pole enam üldse vaja midagi viia ning et kõik joonised esitatakse ja neid vaadatakse edaspidi läbi vaid elektrooniliselt.”

Uus kord läheb käiku sügisel. Uus register on praegu arendamises ja testimises, kasutusse peaks see jõudma sügisel. Linnaplaneerimisameti teatel jääb toimima ka vana keskkond, mis hakkab tööle ehitusprojektide ja projekteerimistingimuste menetlussüsteemina, kuni uuel aastal valmib uus riiklik ehitisregister.

 

Mis on mis

 • Detailplaneering

Ruumiline planeering, mis koostatakse lähiaastate ehitustegevuse ja maakasutuse aluseks valla või linna territooriumi osa ­kohta. Koostatakse omavalitsuse üldplaneeringu ­elluviimiseks.

82 detailplaneeringut algatati, 30 võeti vastu ning 45 kehtestati Tallinnas esimesel poolaastal. Üks suuremaid on Nõmme linnaosas 34,14 ha suurune Raku kvartali äri-, tootmis- ja eluhoonete plaan. Lasnamäel Punane tn 76 kinnistule kavandatakse 15,84 ha alale kaubandus-meelelahutuskompleks.

 

Samm-sammult

 • Detailplaneeringuks kulub paar aastat

Idee saab paberile paari kuuga. Maaomanik arutab arhitektiga oma ideid. Arhitekt teeb umbes poolteise kuuga eskiisi ja koostab detailplaneeringu algatamise taotluse Tallinna linnaplaneerimise ametile koos joonise ja seletuskirjaga.

Ülevaatamisele kulub kuu. Amet menetleb taotlust 30 päeva ja algatab detailplaneeringu või annab muudatuste nimekirja. Koostatakse delegeerimis­leping ameti, tellija ning arhitekti vahel, et linnavalitsus korraldab, arhitekt koostab ja tellija ­finantseerib planeeringut.

Kavatsused saavad avalikuks. Kui detailplaneering algatatakse kohe, teeb amet selle algatamise korralduse, mis suunatakse pärast kooskõlastusringi linnavalitsuse istungile. Siis ilmuvad korraldus, joonis ja seletuskiri istungi päevakorrapunkti lisana veebis.

Plaani arutatakse mitu korda. Detailplaneering on linnavalitsuse päevakorras kolm korda: algatamisel, vastuvõtmisel ja kehtestamisel.

Kaks võimalust kaasa rääkida. Pärast detailplaneeringu algatamist on planeering linnaosavalitsuses avalikul väljapanekul ja arutelul. Teine avalik väljapanek ja arutelu toimub enne planeeringu kehtestamist. Kui seal esile kerkinud probleeme ei lahendata ja märkuse tegijad ei võta neid tagasi, saadetakse detailplaneering Harju maavalitsusse järelevalvesse.

Maavalitsus hindab proteste. Harju maavalitsus otsustab, kas protesti tuleb arvestada või mitte. Kui linnavalitsus otsustab detailplaneeringu algatada, kantakse planeeringu andmed ameti planeeringute registrisse.

Kava paneb uurima. Siis hakatakse tegema jooniseid, panema kokku seletuskirja, vormistama menetlusdokumente ja tellima uuringuid. Vaja on hankida kooskõlastused tehnovõrkude valdajatega, linnaametite ja linnaosa halduskoguga.

Teine hindamine võtab kuu. Kooskõlastustega detailplaneering esitatakse teiseks läbivaatusringiks, mis kestab 30 päeva. Pärast seda tagastatakse see koos märkustega arhitektile, kes teeb parandused. Uus planeering läheb teist korda komisjoni. Arendaja ning amet sõlmivad teede ja tehnovõrkude ehitamise lepingu. Seejärel teeb linnavalitsuse istung detailplaneeringu vastuvõtmise korralduse.

Joonistatakse ruum taristule. Arendaja ja linnavalitsus sõlmivad lepingu, millega osa maad munitsipaliseeritakse ja moodustatakse tänavad ning haljasalad. Siis teeb amet detailplaneeringu kehtestamise korralduse linnavalitsuse või linnavolikogu istungile. Pärast kehtestamist saab hakata ehitama.

Allikas: Arco Vara

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  13. July 2014, 19:03
  Otsi:

  Ava täpsem otsing