Pangad väljuvad kinnisvaraärist

14. juuli 2014, 00:00

Pangad tõmbavad kinnisvaraäris otsi kokku – pankrotivarana ostetud hapude laenude tagatisvarast on suur osa müüdud ning juurde midagi ei osteta.

Kahe suurema, Swedbanki ja SEB kinnisvaraäri portfellid on aastaga mitu korda kahanenud. “Meie hinnangul hakkas turg normaalselt toimima juba 2012.–2013. aastal ning seetõttu ongi käsil väljumisfaas,” kommenteeris SEB panga kinnisvarafirma Estectus tegevjuht Hannes Kuhlbach.

Elavnes elamispindade ja äripindade müük, samas jäi kahvatuks tootmis- ja ärimaa ning elamumaa nõudlus linnade lähivaldades. Kuhlbachi sõnul võib nõustuda, et vähemasti kahe suurema panga kinnisvara haldusettevõtted on oma tegevust saneerijatena lõpetamas. Estectus müüs eelmise aasta alguses vara 17,5 miljoni euro eest, müügis on vara veel veidi enam kui 5 miljoni ­euro väärtuses.

Swed müüb vaid maad. Lõpetamisfaasis on ka Swedbanki kinnisvaraäri, millele oli eelmine aasta kokkutõmbamise aeg. Aasta varasemaga võrreldes suuri tehinguid ei olnud ning likvideeriti eluaseme ja äripindade portfell. Praegu on aktiivses müügis vaid maa, millega tegeleb Ektornet Land. Ettevõttega liitus mullu veel kaheksa panga kinnisvaraettevõtet.

Firma müügis oleva kinnisvara kogus kahanes aastaga kolm korda, praegu on müügis veidi enam kui 10 miljoni euro väärtuses vara.

Nordea ujub ajutiselt vastuvoolu. Konkurentidest erinevalt toimib Nordea panga kinnisvarafirma Promano Est OÜ, mille kinnisvaraporfelli haldab Ober-Hausi Kinnisvara.

Möödunud aastal ostis ettevõte kolm ja müüs neli objekti.

Nordea kinnitas, et kavatseb varade soetamist jätkata ka tänavu, ent pigem on samuti suund vara realiseerimisele. Nordea kliendikommunikatsiooni projektijuht Mirjam Mikkin ütles, et möödunud aasta oli kinnisvarafirmale edukas – turu taastumine võimaldas vara müügiga alustada ja vähendada oluliselt uue vara sisseostmist.

Kui eelmise aasta sügisel rääkis Nordea Äripäevale, et plaanib kinnisvara juurde osta, siis tänavu plaanib pank suurema osa kinnisvarafirma varast ära müüa. Panga kinnisvarafirmal on vaid elukondlik kinnisvara – korterid ja eramajad. “Pangale on oluline, et vara hulk Nordea kinnisvarafirmas väheneb, kuna kinnisvara omamine ei ole panga põhiülesanne,” märkis Mikkin.

Liit: hea, et laenubuumi ei köeta. “Pankade kinnisvarafirmasid tuleb kiita. Kui pangad ei oleks kinnisvarafirmadega turule tulnud, oleksid hinnad praegu veel kõrgemad,” kommenteeris Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevjuht Tõnis Rüütel. Ta selgitas, et buumi ajal kergekäeliselt jagatud laenude eest vastutasid pangad sellega, et lõid tagatisvara realiseerimiseks kinnisvarafirmad ning alustasid konservatiivsema suhtumisega laenude andmisel. Viimane pidurdas aga kõrgustesse pürgivat kinnisvarahinda.

Rüütel selgitas, et pankade kinnisvarafirmade eelmiste aastate majandustulemused peegeldavad turuolukorda, kus korteritel ja eramutel on minekut, ent maad seisavad. “Kahtlemata on pangad saanud koduvõtja valu. Nad on ka väga palju õppinud ja kolm-neli aastat heas mõttes konservatiivsed olnud,” ütles Rüütel. Ta lisas, et suuremate pankade kinnisvarafirmade sulgemise märke on ka tema täheldanud. “Eks ma olen ka märganud, et SEB on Estecust sulgemas,” nentis ta.

 

Tasub teada

  • Kõik müügiks ehk kuidas toimivad pankade kinnisvarafirmad

Pankade kinnisvarafirmade tegevusalaks on laenude tagatiseks oleva tagatisvara omandamine, haldamine ja müümine.
Vara omandatakse avalikel enampakkumistel, mida korraldavad kohtutäiturid või pankrotihaldurid.

Ektornet Land

Kuulub Swedbankile.
Firmasse koondati mullu
8 senist kinnisvaraäri.
Eelmisel aastal müüs
155 korterit, 61 maatükki ja
9 kommertsobjekti. Vara juurde ei ostnud.
Tänavu müüb portfellis olevaid arendusprojekte, plaanis on vara mahu oluline vähendamine.

Majandustulemused

mln eurodes         käive        kasum
2012                    19,32        –0,26
2013                    20,81          2,79

2012. aastal 9 pangale kuulunud ja praeguseks Ektornet Landiga liidetud kinnisvarafirma koondkäive.

Estectus

Kuulub Skandinaviska Enskilda Banken AB tütarfirmale Baltectus B.V. Firma portfelliga tegeleb BPT Real Estate Service AS.
Eelmisel aastal uut vara ei omandanud ning keskendus vara müümisele ja müügiks ettevalmistamisele. Mullune märkimisväärseim müük oli Mööbliaida kinnistu Tartumaal. “Turg on tööle hakanud ja seega on võimalik vara plaanipäraselt realiseerida,” ütles portfelli eest vastutav Hannes Kuhlbach.
Selle aasta lõpuks plaanib portfelli jätta vaid mõned
varad.

Majandustulemused

mlneurodes         käive        kasum
2012                     0,51         –1,31
2013                     0,61         –0,43

Nordea Promano Est
Kuulub Nordea pangale, portfelli haldamise teenust osutab AS Ober-Hausi Kinnisvara.
Eelmisel aastal soetati kolm ning müüdi neli kinnisvaraobjekt. Tänavu ostab juurde neli.

Majandustulemused

mln eurodes         käive        kasum
2012                     0,2           0,002
2013                     0,25         0,33

 

allikas: Äripäev, ettevõtted

 

Üks küsimus

  • Millist vara praegu eelistada, et mitte ebamõistlikku hinda maksta?

Tõnis Rüütel, Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juht

Kui peaks täna ostusoovitust andma, siis soovitan eelistada pigem eramuid või ridaelamuid korteritele.
Korteritel investeerimise mõttes enam väga palju hinnatõusu ruumi ei ole. Maa on ka võrreldes buumiajaga liiga kõrge hinnaga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. July 2014, 18:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing