Rootsi võiks pikaajalist investorit huvitada

14. juuli 2014, 00:00

Stockholmi börs reageeris Rootsi keskpanga juuli alguse intressimäära langetamise otsusele esimesel päeval kerge tõusuga ning keskpanga otsus parandab börsifirmade kasumlikkust. Sellele vaatamata ei ennusta Swedbank tänavu enam Rootsi börsile tõusu.

“Aasta algusest on turg tõusnud 10 protsenti ning meie prognoos 2014. aastaks on samuti 10 protsenti. Seega on turg eeldatud tõusu ära teinud ning kodusele turule prognoosime aasta teiseks pooleks piiratud tootlust,” ütles Swedbanki analüütik Jerker Söderström.

Pikaajalistele investoritele võiks aga Rootsi börsifirmad olla atraktiivne investeerimisvõimalus, sest intressimäärade langetamine on loonud eelduse ettevõtete kasumi kasvuks ning see võiks ka aktsiaturgu positiivselt mõjutada.

Swedbank on praegu arvamusel, et pikemas perspektiivis võiks Rootsi aktsiaturg olla vähemalt 7 protsenti kõrgemal tasemel.

Kõikujad võivad kasvada. Söderström eeldab, et Rootsi keskpanga intressikärbe mõjutab positiivselt valdkondi, mis sõltuvad rohkem majanduse üldisest kõikumisest – auto-, ehitus- ja ­masinatööstus. Sellistes sektorites võib kasum tänu keskpanga otsusele kasvada 2–3 protsenti.

Eksport saab hea võimaluse. Kui aasta esimesel poolel oli eksportijate probleem tugev ­Rootsi kroon, siis intressikärpe järel langeb krooni väärtus dollari ja ­euro suhtes ning see parandab kodumaiste ettevõtete ekspordivõimet ja kasumlikkust. See omakorda loob eelduse aktsiate väärtuse kasvuks.

Septembris Rootsis toimuvad valimised aktsia­turgu Söderströmi hinnangul oluliselt ei mõjuta. Tema sõnul võivad valimised tekitada ­volatiilsust, kui pärast valimisi ei suudeta panna kokku enamusvalitsust.

  • Keskpangal oli kaks valikut

Rootsi keskpank kärpis juuli alguses investorite üllatuseks baasintressimäära lausa 0,5 protsendi võrra, 0,25 protsendile. Põhjenduseks tõi keskpank liiga madala inflatsiooni. Mais alanesid tarbijahinnad Rootsis aasta baasil 0,2 protsenti, mis oli juba viies järjestikune kuu langus. Intressikärbe viis Rootsi krooni võrreldes ­euroga madalaimale tasemele alates 2010. aastast.

Seni hoidus Rootsi keskpank intressimäärade langetamisest, põhjendades seda asjaoluga, et väiksemad laenukulud võivad õhutada kodumajapidamisi endale liiga suuri kohustusi võtma. Seega oldi dilemma ees – kas takistada deflatsiooni ja viia laenukulud alla või lasta deflatsioonil tekkida ja hoida laenukulud finantsstabiilsuse huvides kõrgel.

Juuli alguses vähendas Rootsi valitsus majanduse kasvuprognoosi. SKP kasvab sel aastal Rootsis prognoosi kohaselt 2,5 protsenti ja 2015. aastal 3,1 protsenti. Euroopa Liidu liikmesriikide kasv oli kokku aga vaid 0,1 protsenti.

Rootsi rahandusministri sõnul ongi nende majanduse peamiseks piduriks paljude euroala majanduste halb väljavaade. Ministeerium peab järsku majanduslangust ebatõenäoliseks. Samas tõdetakse, et pikema stagnatsiooni risk on olemas.

Sel aastal vähendas Frederik Reinfeldti juhitav koalitsioon üksikisiku tulumaksu juba viiendat korda alates võimuletulekust 2006. aastal. Sellega loodetakse suurendada kohalikku tarbimist ning eksporti.

Samuti on mitu korda vähendatud ettevõtte tulumaksu, et luua uusi töökohti ning tekitada keskkond ettevõtluse kasvuks. Rootsi on näidanud viimasel ajal Euroopa keskmisest tunduvalt paremaid majandustulemusi – see annab tõestust, et valitsuse maksekärped töötavad.

 

Üks küsimus

  • Mil määral on Rootsile mõjunud ettevõtte tulumaksu ning üksikisiku tulumaksu vähendamine ja kuidas mõjutab see kohalikku aktsiaturgu?

Jerker Söderström, Swedbanki analüütik

Rootsi aktsiaturu ettevõtted on globaalsed ning 65 protsenti nende käibest tuleb teistelt turgudelt. Madalam ettevõtte tulumaks (langetati 1. jaanuaril 26-lt 22 protsendile) pole seega eriliselt aktsiaturgu mõjutanud. Pangad ja tarbijasektori ettevõtted, kes müüvad suure osa oma toodetest siseturule, on tulumaksu vähendamisest kasu saanud. Nende kasum ühe aktsia kohta on tõusnud 4–6 protsenti. Madalam üksikisiku tulumaks on positiivselt mõjunud sisetarbimisele ning tõstnud kinnisvara hindu.
Rootsis on tehtud ka ettepanekuid, et maksumäär võiks olla 16,5 protsenti ettevõtetele, kellel on väike laenukoormus, välja arvatud pangad. Selle jõustumisel suureneksid aktsiaturult finantseeringut saavate ja kodumaisele turule suunatud ettevõtete kasumid 6-7 protsenti. Suure laenukoormusega ettevõtetele võib see aga negatiivselt mõjuda, sest nende maksumäär sellisel juhul ei lange.

 

Pane tähele

  • Stockholmi börsil on läinud hästi

30 ettevõttest koosnev Rootsi börsiindeks Stockholm OMX 30 on eelmisest suvest tõusnud aastaga kokku 18,65 protsenti. Indeksi koosseisus olevatest ettevõtetest on ainult kolme aktsia olnud miinuses.

Rootsi börsi suurimad tõusjad ja langejad (eelmise aasta 7. juulist)

Tõusjad

Nokia OYJ +92,65% Globaalne mobiilside ettevõte, mis toodab mobiiltelefone ja arendab võrgu infrastruktuuri.
Samuti pakub ettevõte müügi- ja klienditeenindust.
Ettevõte on loonud mitmeid rajatisi, mis tegelevad tarkvara arenduse ja teadustööga.
Aktsia on aasta algusega võrreldes langenud küll 0,23 protsenti, kuid alates eelmise aasta juuli algusest on ettevõtte aktsia olnud Stockholmi börsil suurim tõusja.

SSAB AB +67,22% Rootsi metallitööstusettevõte ja Põhjamaade suurim profiil- ja lehtterase tootja.
SSAB AB tootmisüksused asuvad Rootsis ja USAs.
Selle aasta algusest on aktsia tõusnud 27,14 protsenti.

AstraZeneca PLC +59,71% Rootsi valdusettevõte, mille tütar­ettevõtted toodavad ja turustavad sünteetilisi ja bioloogilisi ­ravimeid.
Peamiselt keskendutakse seedetrakti, onkoloogia, südame-veresoonkonna, hingamisteede, kesknärvisüsteemi, valuvaigistite, narkoosi ja infektsioonivaldkonnale.
Aasta algusest on aktsia tõusnud 29,14 protsenti.

Langejad

Electrolux AB –0,83% Toodab kodutehnikat ja masinaid professionaalseks kasutamiseks.
Ettevõtte toodete hulka kuuluvad külmikud, nõudepesumasinad, pesumasinad, tolmuimejad ja pliidid.
Selle aasta algusest on aktsia langenud 3,50 protsenti.

Swedish Match AB –2,23% Toodab ja turustab suitsuvabu tubakatooteid.
Ettevõtte toodete hulka kuuluvad huuletubakas, nuusktubakas ja närimistubakas.
Samuti toodetakse ja turustatakse tulemasinaid ja tikke.
Ettevõtte aktsia on aastaga langenud 2,23 protsenti, kuid selle aasta algusest on aktsia 7,19 protsenti tõusnud.

Getinge AB –12,33% Arendab, toodab ja müüb desinfitseerimiseks ja steriliseerimiseks mõeldud tooteid.
Müük toimub farmaatsiatööstusele, haiglatele, hambaravikliinikutele ja laboritele.
Getinge tootmisüksused asuvad Suurbritannias, Prantsusmaal, USAs ja Austraalias.
Ettevõtte aktsia on langenud aastaga 12,33 protsenti. Selle aasta algusest on aktsia langenud aga lausa 21,95 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
13. July 2014, 19:13

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing