Riho Unt: laenu asemel võlakiri

1321-aripaev 14. juuli 2014, 10:25

Äsja majandustulemused avaldanud SEB Panga juhatuse esimees Riho Unt kommenteeris,  et suurettevõtted ja ka avaliku sektori suuremad laenuvõtjad võiksid pankadest laenamise asemel emiteerida rohkem võlakirju.

Unt lisas, et Eesti ettevõtjad vaatavad laienemisel Balti riikide asemel aina enam Soome. Samuti ületab raha pakkumine tema hinnangul nõudlust.

SEB Eesti üksused lõpetasid 2014. aasta teise kvartali 18,4 miljoni eurose kasumiga. Poolaasta kasum kokku oli 39,4 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aastaga kvartali kasum kahanes pisut ligi 300 000 euro võrra, kuid poolaasta tulemus oli seevastu 700 000 euro võrra parem.

Järgneb Riho Undi kommentaar:

Teises kvartalis langetas Euroopa Keskpank taas baasintresse, et suurendada kommertspankade rahapakkumist. Eestis on pangad juba aastaid võidelnud iga laenukliendi nimel, sest siinsed pangad on suunatud ärimahtude kasvatamisele, kuid tihti on jäänud rahapakkumine pidama perspektiivsemate laenuprojekte puudumise taha. Võin suure kindlustundega väita, et kommertspangad finantseerivad täna soodsatel tingimustel kõiki tugevaid projekte.

On tunnetatav, et pankade tugev ja soodne valmidus finantseerimiseks pärsib alternatiivsete rahastamisallikate, nagu näiteks võlakirjaturu teket. Samas võiksid suured ettevõtted ja ka avaliku sektori suuremad laenuvõtjad pankadest laenamise asemel emiteerida rohkem võlakirju. See toetaks nii Eesti finantsturu arengut kui ka pakuks turvalisemat investeerimisvõimalust turul madalate intressimäärade vangis vabale kapitalile, mis püüab leida väljundit spekulatiivsemates või üsnagi riskantsetes investeerimisvõimalustes.

Ettevõtjad laienevad Baltimaade asemel Soome

Kui seni on koduturu kasvuvõimalused ammendanud Eesti ettevõtted tegevuse laiendamise mõttega vaadanud ennekõike Läti ja Leedu poole, siis nüüd on näha, et järjest enam otsitakse võimalusi või ostetakse ettevõtteid Soomes. Varasematel aegadel on Soome ettevõtted tihtilugu saabunud Eestisse, kuid nüüd on märgata kasvavat vastupidist liikumist ja see aitab tõhusalt kaasa meie majanduste lõimumisele. Kuigi Soome majandusel ei ole hetkel kõige paremad ajad, siis pikas perspektiivis on tugevam koostöö Soomega Eesti majandusele väga kasulik.

Ostjad kinnisvaraturul endiselt jõupositsioonil

Eluasemelaenuportfell kasvab mõõdukas viieprotsendilises tempos, mis tähendab, et ostjad saavad uut kodu otsides teha rahulikke ja kaalutletud otsuseid. On hea näha, et enamuse eestimaalaste kodu väärtus on taas ületanud laenujäägi, mis avaldab positiivset mõju inimeste mobiilsusele.

Seda on näha ka sellest, et pea pooled tehingud elamukinnisvara turul tehakse täna ilma panga finantseeringuta. Viimasel kolmel aastal eluasemelaenu võtnud klientide hulgas läbi viidud uuring näitas, et vaid kuus protsenti laenusaanutest soetas uue eluaseme eelkõige kinnisvarasse investeerimise eesmärgil.

Erakliente on sellel aastal rõõmustanud pensionifondide tootlus. Pensionifondid on suutnud teenida tasa kriisiaastate kaotused ja SEB fondid on tõusnud hetkel turu edukaimate hulka. Jätkame pensionitoodete arendamist ja juba lähiajal plaanime klientideni tuua mõningaid uuendusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. July 2014, 15:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing