Erivajadusega tööotsijad stardivad tagareast

16. juuli 2014, 00:00

Uue töövõimereformiga on lähiajal tööturule tulemas tuhandeid potentsiaalseid ­uusi töötajaid. Siiski ei ole piiratud töövõimega inimesed praegu teiste tööotsijatega võrreldes samal stardijoonel. Nemad seovad alles garderoobis jooksujalanõude paelu kinni, kui teised juba stardipauku ootavad, et sobilike töökohtade poole liduma panna.

Puudub teadmine. Paljud erivajadusega inimesed on seni olnud kodused, neil puudub teadmine, kuidas ja kust tööd otsima hakata. Lisaks mängib paljude puhul rolli madal enesehinnang ja suhtumine “kes mind ikka tahab”, mistõttu jäetakse sobilikule töökohale kandideerimata.

Hiljuti pöördus minu poole pime noormees, kes palus abi erialase töö leidmisel. Panin üleskutse oma Facebooki lehele ning võtsin ühendust tuttavatega erinevatest organisatsioonidest. Tänaseks on see postitus saanud Facebookis ligi 300 jagamist, kuid vaatamata sellele on noormees senini tööta.

Nädalapäevad tagasi sain e-kirja endiselt kolleegilt, kes otsis oma tuttavale töökohta ja uuris, kas meie ettevõttel ei ole ratastoolis töötajale sobilikku tööd pakkuda. Mõned päevad hiljem sain kõne endiselt koostööpartnerilt, et tal on üks tuttava tuttav erivajadusega mees tööd otsimas ning et kas meil oleks Pärnus taolisele inimesele midagi pakkuda.

Valmisolekust ei piisa. Kuigi veel praegugi on mitmed tööandjad puudega töötajate värbamise suhtes pigem äraootaval seisukohal, on ka neid, kes oleksid valmis neile kohe tööd pakkuma. Valmisolekust üksi aga ei piisa. Suurim probleem on selles, kuidas jõuda erivajadusega tööotsijateni. Ehk siis piltlikult öeldes on turgu mõlemalt poolt, aga turuplats, kus huvitatud pooled kokku võiksid saada, puudub. Miks mitte luua üleminekuperioodiks näiteks mõne värbamisportaali juurde vastav alamleht. Või siis korraldada värbamisüritus, kus osalevad tööandjad, kes on valmis erivajadusega inimestele tööd pakkuma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    15. July 2014, 21:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing