Lääne sanktsioonid räsisid Vene aktsiaturgu

18. juuli 2014, 00:00

Vene börsid käsikäes rublaga sööstsid eile vabalangusse, vastuseks USA ja Euroopa Liidu ­uutele sanktsioonidele.

Vene rublapõhine aktsiaindeks Micex oli eile keskpäevaks kukkunud 2,9% võrra, mis on suurim päevasisene langus alates märtsist, mil Venemaa Krimmi okupeeris. Dollari­põhine RTS-indeks sööstis eile 4,28% allamäge.

Uute sanktsioonide avalikustamine ei halastanud ka rublale, mis tegi peamistest valuutadest dollari vastu halvima esitluse. Eile keskpäevaks oli rubla dollari vastu kukkunud 0,9%. Euro vastu kaotas rubla samuti pisut üle 0,9%.

Teiste seas kehtestati üleeile sanktsioonid ­Venemaa suurimale naftatootjale Rosneft ja suuruselt teise maagaasifirmale Novatek. Novateki aktsiad kukkusid eile enam kui 11%, samal ajal kui Rosnefti aktsia langes 5,7%.

Vaatlejad on hoiatanud, et uued sanktsioonid võivad pingeid Venemaa ja Lääne vahel veelgi süvendada. Rosnefti juht Igor Setšin hoiatas Financial Timesi vahendusel, et sanktsioonidel on tagajärjed ka USA poolele.

Teenimisvõimalus riskijulgetele. ­“Otsus panna Rosneft karistatavate nimekirja on alusetu, erapoolik ja ebaseaduslik, sest firma ei mänginud mingit rolli Ukraina kriisis,” ütles Setšin Financial Timesi vahendusel. Setšin leidis, et praegune lähenemine üksnes laiendab viha, kättemaksuhimu ja konflikti osapoolte hulka.

Investorile võivad praegused sündmused pakkuda head ostukohta. Ajal, mil hulk analüütikuid peab arenenud turge ülehinnatuks ja investorid ootavad hingevärinal korrektsiooni, pakkus Vene aktsiaturg eelmisel kuul tõusu, olles sellega üks parimaid börse maailmas.

Viimasel kolmel kuul on RTS olnud tootluselt paremuselt kolmas maailmas ja rublapõhine Micex tõusis sama ajaga ligi 15%.

Ka maailma üks kogenumaid arenevate turgude fondijuhte Mark Mobius ütles veel hilja­aegu The Telegraphile, et investorid eksivad, kui lahkuvad Venemaa investeeringutest Ukrainaga seotud ummikseisu tõttu. Kriisi algusest väljendas Venemaa aktsiate madalseis tema jaoks ostuvõimalusi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. July 2014, 21:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing