Kinnisvara. Kontoreid vahetatakse väiksemate vastu

21. juuli 2014, 00:00

Ehkki ettevõtjad soovivad paremaid ja säästlikumaid büroopindu, ei taha nad nende eest märkimisväärselt enam maksta.

“Üürnikud otsivad pidevalt parema kvaliteediga ruume, aga ei ole valmis oma rendikulusid märkimisväärselt suurendama,” ütles Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno. Nii kahanes tänavu teises kvartalis sektori aktiivsus, mille põhjuseks hinnatõus.

Kui eelmise aasta lõpus prognoositi, et vabad parimad büroopinnad hõivatakse tänavu esimeses pooles kiiresti, võttes arvesse pidevalt suurt nõudlust moodsate ja kvaliteetsete ruumide järele kesklinna äripiirkonnas, siis praegu on mõned A-klassi büroopinnad siiani vabad.

Klient loeb raha. Uue pinna valimisel taotletakse 1Partner Kommertskinnisvara juhatuse liikme Tanel Tarumi sõnul efektiivsust – uute kontoripindade lahendused võimaldavad efektiivse pinnakasutusega hakkama saada väiksema büroopinnaga, samal ajal töötingimusi parandades.

“Uusi büroopindasid lisandub järjest. Sel aastal tuleb Tallinnas turule ligi 40 000 ruutmeetrit uut kontorit. Sellele lisandub viimane uudis uue Eesti Loto maja ehitamisest,” märkis Tarum, kelle sõnul hoiab lisanduv pakkumine üürihinnad paigal.

Arendajail murekortse pole. Büroopindade turu jahtumisest hoolimata on arendajad Tinno sõnul endiselt optimistlikult häälestatud, alustades ja planeerides mitmeid uusi projekte nii Tallinna südalinnas kui ka väljaspool.

Büroopindade turgu mõjutavad lisaks ka teised tegurid: üldine suveperioodi madal aktiivsus, suuremad soovid ja ­ootused üürileandjatele ning asjaolu, et vabade esmaklassiliste Tallinna bürooruumide hinnad ületavad enamiku potentsiaalsete üürnike rahalist võimekust.

Tööstuspind meelitab. Colliersi turuülevaate kohaselt on praegu kõige aktiivsem tööstuskinnisvara sektor, kus uue trendina on rohkem tegutsemas väike- ja keskmise suurusega arendajaid ja maaomanikke, kes otsivad kasumlikke ärivõimalus. Näiteks Tallinnas ja selle äärelinnades ehitatakse praegu 16 tööstus- ja laohoonet kogupindalaga umbes 80 000 ruutmeetrit.

“Peagi tehakse algust veel mitme uue projektiga. Üürileandjad otsivad aktiivselt võimalikke üürnikke ja on valmis looma uusi eriklientide soovi järgi kohandatavaid projekte,” selgitas Tinno. Aktiivsust toetab tema sõnul odav raha ja väiksemad arenduskulud võrreldes teiste kinnisvarasegmentidega.

 

Võrdlus

 • Hinnakäärid kahekordsed

büroopindade üürihinnad Tallinnas, eurot ruutmeeter

kesklinn
nüüdisaegsetes uutes hoonetes 12–14
vanemates hoonetes 10–13

kesklinna ümbrus
uutes büroohoonetes 10–13

äärelinn
vanemates, kuid hea kvaliteediga hoonetes 6–10

Allikas: 1Partner Kommertskinnisvara

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  20. July 2014, 19:27
  Otsi:

  Ava täpsem otsing