20. juuli 2014 kell 21:00

Piima hinna kukkumine paneb tootjaid kulusid kärpima

Maailmas oodatav piimauputus tekitab ka Eesti piimatootjate pea kohale murepilved ning paneb kulusid kärpima. Tööstused näevad hinnalangust pigem leevendajana, pidades silmas eelnevaid raskeid aegu.

Mullu piima hinna taevastesse kõrgustesse löönud Hiina rekordnõudlus ennustab sel ja järgnevatel aastatel piima üleküllust. Bloomberg kirjutas, et Hiina rekordnõudlus tõstis piima hinna lakke ning saadud tulust tehtud investeeringud on kaasa toonud piima ülekülluse ning hinna languse.

Küsides piimatööstustelt, kuidas võiks eelnev neid mõjutada, jäävad nad pigem tagasihoidlikuks või ei soovi kommentaari üldse anda. Seda ka põhjusel, et mõne aja eest oli piima hind väga kõrge ning tööstustel rasked ajad, praegune hinnalangus on neile pigem leevendus.

Tootjatel kasum väheneb, tööstustel suureneb. Valio Eesti ASi tegevjuht Maido Solovjov nentis vaid, et kohalikule turule müüvate tööstuste kasum suureneb ja tootjate oma väheneb. Tavatarbija seisukohast hinnates märkis ta, et tarbijatele ilmselt muutusi ei kaasne. Võimalikud muutused võivad tema sõnul esineda üksnes kampaaniahindades, mis võivad olla tavapärasest soodsamad.

Saaremaa Piimatööstuse juhatuse esimees Andi Saagpakk märkis, et Eesti turul on hinnad suhteliselt stabiilsed ning siseturgu see tõenäoliselt ei mõjuta. “Me oleme regionaalne ettevõte ning võib öelda, et mujal maailmas toimuv meid nii palju ei mõjuta,” lausus ta.

Tootjatel kibedad päevad. Hummuli Agro OÜ juhataja Janar Leeduks rääkis, et piimatootjaid mõjutab hinnalangus maailmaturul väga palju. “Piima hind on praegu madal ning pole näha, et see lähiajal tõusta võiks,” ütles ta. Leeduksi sõnul on tulu kaotus võimalik tasa teha kulutuste kärpimisega. “Peame vaatama ringi, et saaksime kõige odavama sööda hinna, hoidma omahinna madalal,” ütles ta. Möödunud aastal tootis Hummuli Agro 5528 tonni piima, millest realiseeriti 5333 tonni. Ettevõtte müügitulu oli möödunud aasta majandusaasta aruande põhjal 3,2 miljonit eurot, mis on miljoni võrra rohkem kui 2012. aastal.

Ka ASi Laatre Piim juhatuse esimeest Edda Vahtramäed tegi piima hinna langus murelikuks. “Jah, piima kokkuostuhind langeb. Meil on piima müük käibele olulise tähtsusega. Aasta algul on plaanitud ja ehitajaga kokku lepitud investeeringud,  lepingud allkirjastatud. Laen kogu summat ei kata ja nüüd kipub omaosalus väheseks jääma,” arutles ta.

Vahtramäe märkis, et surve palkadele on suur ja töötasu vähendamine pole mõeldav. Samuti on lihahinnad madalamad kui möödunud aastal. “Puudub kindlustunne. Lootus on heale viljasaagile, mille üle saab otsustada siis, kui vili salves,” lisas Vahtramäe.

Möödunud aastal oli ettevõtte käive 2,9 miljonit eurot, mis on ligi 200 000 euro võrra enam kui aasta varem.

Piimatootja Põlva Agro juhataja Peeter Alep lausus samuti, et piima hinna langusega kaasneb ka kulude kärpimine, mis tuleb nii investeeringute kui ka muude kulude arvel. Investeeringute arvel kokkuhoidmine tähendab omakorda, et ettevõtte arengus tuleb seisak. “Palgafond on kindlasti viimane, mille kallale me läheme,” välistas ta igasuguse võimaluse, et piimafarmi töötajaid palgalangus ees oodata võiks. Tema sõnul avaldab hinnalangus suurt mõju eeskätt seetõttu, et toetuste osakaal on vähenenud, samal ajal kui muude sisendite hinnad on tõusnud.

Hetkel kuum