EAS kapitali kättesaadavust parandama

23. juuli 2014, 00:00

EASi uus juht on öelnud, et Eesti peab saama konkurentsivõimelisuse poolest maailma juhtivaks riigiks. See on silmatorkavalt ambitsioonikas eesmärk, aga suuri sihte ongi vaja.

Riigid konkureerivad omavahel töökohtade ja investeeringute pärast. Kapitalil on alati võimalus liikuda riiki, kus saab toota konkurentsivõimelisemate hindadega ja kus on suurem tootlikkus. Koos kapitaliga liiguvad ka töökohad.

Tootlikkuse tõstmiseks on ettevõtetel vaja uusi tehnoloogiaid ja sisseseadet, litsentse ja tarkvara. Investeerida on vaja turundusse, tootearendusse ja töötajate väljaõppesse. Need investeeringud aga nõuavad kapitali.

Rahastamisvõimaluste väike valik. Olukorras, kus eurotoetuste hulk on vähenenud ja EASi-poolne ettevõtete nõustamise roll kasvab, peaks sihtasutus rohkem tähelepanu pöörama ettevõtete kapitali kättesaadavuse parandamisele. Olemasolev finantseerimiskeskkond on väga panganduskeskne ja erinevate rahastamisvõimaluste valik väike. Omakapitali­investeeringute turul on pakkumine olematu. Teisalt on meil probleem ka sellega, et ettevõtjad eriti ei soovigi osalust jagada ja kaasata kapitali ettevõttest väljastpoolt. EASil on seega suur roll ettevõtjate nõustamisel ja kapitali kaasamise võimaluste laiendamisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. July 2014, 21:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing