Teadlased loovad paberivaba piiriületuse tarkvara

1321-aripaev 23. juuli 2014, 16:50

Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsiooni tellimusel kirjutasid Tallinna Ülikooli teadlased projekti uuele tarkvarale MobiCarnet. Kavandatava tarkvara abiga saavad esimesed autovedajad oma autode liikumist reaalajas jälgida ja paberivabalt piiri ületada 2016. aastal. Lahendus võetakse kasutusele esialgu Eestis ning seejärel on plaan laieneda välisriikidesse.

"MobiCarneti tarkvara väljatöötamise eesmärk on luua võimalus paberivabaks transiitveoks, kus transiidiks vajalikud dokumendid kinnitatakse digitaalselt ning kaubakoorem ja veokijuht on sõidu ajal GPS-põhise järelevalve all. Kaubakoormad ja nende liikumine muutub reaalajas jälgitavaks ja kontrollitavaks, mis hoiab ära andmetega manipuleerimise,” ütles MobiCarneti tarkvarakirjelduse loomise projektijuht, Tallinna Ülikooli Informaatika Instituudi haridustehnoloogia keskuse teadur Vladimir Tomberg.

“MobiCarneti innovaatiliste lahenduste hulka kuulub võimalus saada teavitusi veoki haagise eraldumise, veokijuhi mobiili ning veoki asukoha erinevuste kohta sõidu ajal.  Juhi privaatsuse tagamiseks töötab mobiilijälgimine ainult juhul, kui veoki digitaalne sõidumeetrik töötab. Teekonda saavad jälgida kaubasaatjad, tellijad ja tolliametnikud nutitelefonide kaudu,” ütles Vladimir Tomberg. 

"Tallinna Ülikooli teadlaste käe all on tänaseks valmis saanud MobiCarneti tehnoloogiaplatvormide ülevaade. Töö käigus küsitleti sihtrühmi, viidi läbi andmeanalüüs ning äriprotsesside modelleerimine, koostati persona’d, tarkvara kasutamise stsenaariumid ja kasutajalood. Tulemuseks on 86 punktist koosnev tarkvaranõuete spetsifikatsioon. Projekti järgmine etapp on tarkvara loomine, mille valmimistähtaeg on 2016. aasta – selles etapis kaasab tellija Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsioon MobiCarneti tarkvara loomisesse uusi partnereid.”

Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsioon esindaja, tehnilise konsultandi Vladimir Molashevski sõnul lubab kavandatav lahendus muuta transiidikoorma kindlustamise odavamaks, sest kauba ning veoki täpne marsruut ja kiirus, aga ka kindlustuspoliisi tingimustest võimalikud kõrvalekalded muutuvad kindlustaja jaoks palju läbipaistvamaks.

“Kõik tehnoloogiad, mis on MobiCarneti alusel, juba eksisteerivad, kuid sellisel efektiivsel viisil pole neid siiamaani keegi, isegi tuntuimad maailma logistikalahenduste arendajad, ühendanud. Eelis on ka projekti elluviimise hind, mis on 2 miljonit eurot, aga siiski analoogidega võrreldes kümneid kordi odavam,” kirjeldab Molashevski arendatava lahenduse innovaatilisust.

Autoriõiguste kaitsmiseks registreeriti projekti käigus kirjeldatud tarkvara kasuliku mudelina.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    23. July 2014, 16:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing