Nokia mobiiliäri müük Microsoftile tõotab kasu mõlemale

25. juuli 2014, 00:00

Nokia mobiiliüksuse müük Microsoftile on Soome tehnoloogiahiiule kasu toonud ning  seda tõestavad ka eile avaldatud teise kvartali tulemused.

“Tulemused olid igast aspektist tugevad,” ütles Soome investeerimisfirma Indrese analüütik Mikael Rautanen. “Võrguseadmete kasumlikkus oli üle kõigi ootuste. Nagu kirss tordil oli aga terve aasta kasumiprognoosi tõstmine,” oli Rautanen elevil.

Heade tulemuste tõttu tõstis ettevõte oma võrguseadmete kasumiprognoosi ning investorid reageerisid sellele positiivselt, aktsia tõusis eile pärast uudiseid ligi 8 protsenti.

Kahjumlik mobiiliäri ei pidurda enam Nokiat. Nokia kontserni jaoks oli see kvartal esimene, mil tulemustes ei olnud mobiiliüksust, mille müügitehing aprillis lõpule viidi. Kahjumlik mobiiliäri on soomlaste ettevõttele varem piduriks olnud, nüüd saab Nokia keskenduda rohkem võrguseadmete tootmisele ning kaardi- ja navigatsiooniteenuste arendamisele.

Aprillis ametisse nimetatud Nokia uue tegevjuhi Rajeev Suri sõnul näitavad tulemused Nokia tugevust. “Esimene kvartal tegevjuhina annab mulle tulevikuks palju kindlust,” ütles ta.

Praegu on ettevõte võtnud fookusesse telekommunikatsiooni ja infotehnoloogia. Nokia eesmärk on kasvatada võrguseadmete üksust, mis juba praegu moodustab ettevõtte käibest 90 protsenti. Samuti tehakse rohkem investeeringuid kaardi- ja navigatsiooniteenuseid pakkuvasse allüksusesse HERE.

Nokia teise kvartali käive oli 2,9 miljardit ­eurot, tegevuskasum suurenes 12 miljonilt eurolt 284 miljonile eurole. Analüütikud ootasid käibeks 2,91 miljardit ja tegevuskasumiks 233 miljonit.

Selle aasta aprillis lõpule viidud Nokia mobiiliüksuse müügitehing tõotab pikemas perspektiivis kasu tuua ka äri ostnud Microsoftile.

Operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office tuntust kogunud Microsofti kasumi vedas nende majandusaasta neljandas kvartalis alla just Nokia mobiiliüksus. Eelmise aasta septembris 5,5 miljardi euroga soetatud Nokia mobiiliäri oli sel kvartalil 692 miljoni dollariga (513 mln eurot) kahjumis.

Koondamised kasumi nimel. Töö Nokia mobiiliüksuse korrastamiseks aga käib ning ettevõtte eesmärk on viia see 2016. aasta juuniks kasumisse. Selleks koondatakse Nokia üksuses 12 500 töötajat, terves ettevõttes koondatakse kokku 18 000 inimest. Samuti ütles Microsofti finantsjuht eile, vaid päev pärast tulemuste avalikustamist, et plaanib vähendada Nokia üksuse kulusid ühe miljardi dollari võrra.

Microsoftile oodatakse helgemaid päevi. Hinnatud investeerimispanga FBR meelest näitavad möödunud kvartali tulemused, et Microsoft liigub õigele poole. “Kulude prognoos Nokia üksuses oli palju parem, kui ootasime,” ütles FBRi kapitaliturgude analüütik Daniel Ives. “Palju tööd on teha. Vaatamata sellele on Microsoftil pärast kümnendipikkust piina ja frustratsiooni oodata ka helgemaid päevi.”

Veebruaris Microsofti tegevjuhi kohale asunud Satya Nadella püüab ettevõtte fookuse vähenevalt PC-turult ära viia. Nadella paneb rõhku rohkem pilve- ja mobiiliandmete töötluseks vajaminevate tehnoloogiate arendamisele. Lihtsalt öeldes – Microsoft tahab muuta mobiilide ning “pilve” andmeladude kasutamise võimalikult mugavaks ja efektiivseks.

Kokku vähenes Microsofti kasum võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 7 protsenti, 4,61 miljardi dollarini (3,42 mld eurot) ehk 55 senti aktsia kohta.

Nokia mobiiliüksus vähendas Microsofti kasumit, kuid kasvatas käivet, mis suurenes 19,9 miljardilt dollarilt 23,38 miljardile dollarile (17,38 mld eurot).

  • Ericssoni kasvu juhib nõudlus mobiilsidevõrkude uuendamiseks

Rootsi juhtiv telekommunikatsioonifirma Ericsson teatas reedel oma teise kvartali tulemused, mis ületasid ootusi. Müük kasvab ettevõtte sõnul heade tehingute tõttu ka aasta teises pooles.

Ericssoni teatel on hästi läinud Lähis-Idas, Hiinas, USAs ja Indias. Hiinas paisati müüki suures koguses neljanda generatsiooni mobiilsideseadmeid ning müük on läinud väga hästi. Arenevates riikides aitas kaasa suurenev nõudlus mobiilsidevõrkude uuendamiseks.

Üha rohkem inimesi kasutab mobiilset sidet ning suurenev liiklus on hakanud võrke üle koormama – seega on vaja võrke uuendada ning see toob Ericssonile uusi tehinguid. “Pärast tagasihoidlikku aasta algust viime täide juba varem sõlmitud lepingutega 4G/LTE tellimusi Hiinas ning Taiwanis,” ütles Ericssoni tegevjuht Hans Vestberg.  Tema sõnul tähendab suur sõlmitud lepingute hulk, et käive kasvab ka teisel poolaastal.

Ettevõtte teise kvartali kasum oli kokku 4 miljardit Rootsi krooni (432 mln eurot). Eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes kasvas kasum lausa 60 protsendi võrra.

Maailma juhtiva mobiilsidevõrgu seadmete tootja müügikäive oli 54,8 miljardit Rootsi krooni (5,92 mld eurot), 2,3 miljardit krooni rohkem, kui analüütikud ootasid.

  • Apple’i tulemusi vedas iPhone’ide müük

Apple teatas teisipäeval, et nende majandusaasta kolmanda kvartali (märts–juuni) kasum kasvas tänu tugevale iPhone’i nõudlusele. Mõnevõrra pidurdas tulemusi aga ­iPadi müük.

Kvartali jooksul müüs Apple kokku 35,2 miljonit iPhone’i. Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes tähendas see 13protsendilist kasvu.

“Meie möödunud kvartali hea müük oli tingitud iPhone’i ja Maci tugevast nõudlusest. Kui vaadata kasumit aktsia kohta, oli see kiireim kvartaalne kasv seitsme kuu jooksul,” ütles Apple’i tegevjuht Tim Cook.

Pettumuse tekitas Apple’ile iPadide müük, mis vähenes 9,2 protsendi võrra.

Viimasel ajal on kinnitust saanud, et Apple toob turule uue nutikella. Samuti plaanitakse järgmise iPhone’i ekraani tunduvalt suurendada – sellega siseneks Apple suurte ekraanidega telefonide turule, kus praegu valitseb Samsung.

Plaanitavate uute toodete suhtes on Apple jäänud napi­sõnaliseks, küll aga on Tim Cook korduvalt kinnitanud, et uued tooted on töös.

Samuti on ta öelnud, et näeb rannet hea kohana, kuhu kinnitada arvutiseadet.

Ettevõte teatas 37,4 miljardi dollari suuruse käibe juures 7,7 miljardi suurusest kasumist. See tähendab aastatagusega võrreldes 11,6protsendist kasvu.

Apple’i  teatel makstakse dividende 47 senti aktsia pealt ning seda tehakse 11. augustil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. July 2014, 20:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing