Sanktsioonid Venemaa vastu otsustamisel

28. juuli 2014, 00:00

Eesti valitsus toetas reedel erakorralisel istungil Venemaa suhtes täiendavate piirangute kehtestamist, mille kinnitamiseks kogunevad homme Brüsselis liikmesriikide suursaadikud.

Peaminister Taavi Rõivase sõnul on vastuvõetamatu, et Venemaa kasutab Euroopast saadud laenuraha ja tehnoloogiat sõja pidamiseks Ukraina vastu ja terroristide toetamiseks. “Oleme kohustatud edasi minema sanktsioonide karmistamisega. See on meie moraalne kohus MH17 ohvrite lähedaste ees,” edastas peaminister Rõivas pressiteate vahendusel.

Venemaa keskpank tõstis sanktsioonide terendades reedel ootamatult baasintressi määra.

Mõju ELile peab olema minimaalne. ELi Ülemkogu juht Herman Van Rompuy läkitas reedel liikmesriikidesse kirja, milles märkis, et uus sanktsioonide pakett on tasakaalus nii eeldatava poliitilise surve kui ka võimalike negatiivsete tagajärgede poolest ELi majandusele.  “See peaks tugevalt mõjutama Venemaa majandust, hoides negatiivse mõju ELi majandusele mõõdukana,” kirjutas Van Rompuy agentuuri Reuters andmetel.

Euroopa Komisjon läkitas liikmesriikidesse uute sanktsioonide eelnõu teksti.

“Lõplik otsus on liikmesriikide teha, aga ma usun, et tegemist on mõjusa, hästi sihitud ja tasakaalustatud paketiga, mis võimaldab meil kiiresti reageerida vastavalt sellele, kuidas olukord muutub,” ütles reedel Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso. “Ma loodan, et liikmesriigid jõuavad kokkuleppele.”

Laual on nn kolmanda faasi sanktsioonid, mis on sihitud Venemaa konkreetsete majandusharude vastu. Need ei lase Venemaa riigipankadel enam Euroopast raha laenata ega soetada tehnoloogiat, mida on vaja näiteks naftatööstuse arendamiseks. Samas gaasisektorit piirangud ei puudutaks.

Plaanitakse ka relvamüügi embargot, ent kuna kõik piirangud puudutavad vaid tulevasi tehinguid, ei mõjuta need Prantsusmaa Mistral tüüpi sõjalaevade müüki Venemaale.

Sanktsioonid isikutele ja ühendustele. Nädala lõpus avaldas Euroopa Liit ka isikute (kokku 15) ja ühenduste (kokku 18) nimed, kes lisati sanktsioneeritavate nimekirja. Viis isikut on Venemaa julgeolekunõukogu liikmed – Mihhail Fradkov, Nikolai Patrušev, Aleksandr Bortnikov, Rašid Nurgaliev ja Boris Grõzlov. Nimekirjas on ka Tšetšeenia liider Ramzan Kadõrov.

Ühendustena on nimekirjas muu hulgas niinimetatud Luganski ja Donetski rahvavabariigid. Nimekiri võib juba täna lisa saada.

Uute sanktsioonide terendades tõstis Venemaa keskpank sel aastal juba kolmandat korda baasintressi määra, 8% tasemele. “See on ennetav käik, et piirata kapitali väljavoolu,” tsiteeris agentuur Bloomberg Londonis Capital Economicsi peaökonomisti Neil Shearingit.

Venemaa keskpanga andmeil küündis kapitali väljavool aasta esimesel poolel 74,6 miljardi dollarini. Inflatsioon oli juunis aasta baasil 7,8%.

Venemaa välisministeerium süüdistas nädalavahetusel USAd väsimatus laimukampaanias, kuna kontrollitavaid tõendeid Venemaa süüst Malaisia lennuki allatulistamises pole esitatud.

Euroopa Liitu süüdistas Moskva vastuseks uutele sanktsioonidele soovis lõpetada koostöö Venemaaga võitluses terrorismi ja organiseeritud kuri­tegevuse vastu.

Rahvusvaheliste ekspertide juurdepääs Malaisia lennuki katastroofipaigale oli nädalavahetusel jätkuvalt takistatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    27. July 2014, 19:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing