Tallinna Vesi kaotas kasumis ja käibes

28. juuli 2014, 00:00

See et Tallinna Vee puhaskasum kahanes teises kvartalis võrreldes aastatagusega poole võrra, ei tulnud analüütikutele üllatusena. LHV vanem­analüütik Joonas Joost selgitas, et keskkonnaamet tõstis eelmise aasta detsembris järsult rask­metallide sisalduse piirmäärasid. “Sellest tulenevalt ­ootasime saastetasude kasvamist nii esimeses kui ka teises kvartalis,” ütles Joost.

Joosti sõnul ootas LHV seetõttu vaid 0,2 miljoni eurost puhaskasumit. “Tegelikkuses osutusid kulud väiksemaks ning seetõttu on 0,8 miljoni ­eurone puhaskasum oodatust suurem,” sõnas Joost.

SWAP-lepingud tõid kahju. Tallinna Vee puhas­kasum vähenes teises kvartalis võrreldes aastatagusega 55,7%, 0,77 miljonile ­eurole.

Ettevõtte finantsdirektor Riina Käi ütles, et puhaskasumi vähenemine tuleneb ­SWAP-lepingute väärtuse ümberhindluse mõjust, mis avaldas eelmise aasta teise kvartali tulemustele 1,1 miljoni ­euro ulatuses positiivset mõju. Käi sõnul sai Tallinna Vesi teises kvartalis SWAP- lepingute ümberhindamisel hoopis 40 000 eurot kahjumit.

Puhaskasumit mõjutas teises kvartalis märkimisväärselt ka dividendide maksmine, mille pealt tekkis Tallinna Veel tulumaksukulu 4,8 miljonit ­eurot (aasta tagasi 4,6 miljonit eurot). Kasum enne tulumaksu vähenes 12,7%. Käi ütles, et ettevõtte ärikasum tõusis eelmise aasta sama ajaga võrreldes 7,8 protsenti.

Tallinna Vee teise poolaasta prognooside ­kohta ta kommentaari jagada ei tahtnud.

Väikeaktsionär jääb rahule. Tallinna Vee väike­aktsionär Toomas Taube tulemusi hirmutavaks ei pea. “Esimest korda puhaskasumi numbreid kuuldes oli tõesti hirmutav. Hiljem täpsemalt vaadates pole numbrid tegelikult nii hullud,” lausus Taube.Tema sõnul ei mõjuta SWAP-tehingud ning saastekulud ettevõtte pikaajalist käekäiku. “Müüma ma aktsiat kindlasti veel ei hakka,” kinnitas Taube.

Saastetasude surve oli tingitud keskkonnaameti muudetud veeloast. Tallinna Vesi teatas kvartaliaruandes, et raskmetallide sisalduse piirmäärasid tõsteti 400% ja ettevõttel ei olnud tehniliselt võimalik määrusest tulenevaid piirmäärasid saavutada. Pärast esimese kvartali tulemuste avalikustamist aprillis teatas ka ettevõte ise, et saastekulud võivad järgnevate kvartalite finantstulemusi kõvasti mõjutada.

Märtsiga lõppenud esimeses kvartalis oli Tallinna Veel saastekulusid lausa 0,8 miljoni euro eest, aga selles kvartalis üllatuslikult vähem – 0,35 miljoni euro eest. Ettevõte loodab, et saastekulud vähenevad veelgi.

Selle aasta juulis väljastas keskkonnaamet vee-erikasutusloa muutmise projekti, milles on raskmetallide piirmäärad viidud mõistlikumale tasemele. Kui muudatus kinnitatakse, on ettevõtte teatel kolmanda kvartali saastetasud normaalsel tasemel.

Joost ütles, et Tallinna Vee põhitegevus oli jätkuvalt kasumlik, sest ärikasum võrreldes aasta­tagusega kasvas. LHV prognoosib ettevõttele kolmandaks kvartaliks kasumi kasvu, aga pikemaajalised tulevikuväljavaated sõltuvad eelkõige tariifide üle käivate kohtuvaidluste tulemustest.

Aktsia õiglaseks hinnavahemikuks pakub LHV 13.30–13.90. Praegu maksab Tallinna Vee aktsia 13.30 eurot.

Poolaasta käivet kasvatasid erakliendid. Tänavu esimese kuue kuu kogukäive kasvas võrreldes möödunud aasta sama ajaga 1,9% võrra, 26,68 miljoni euroni. “Kuna ettevõtte tariifid on endiselt 2010. aasta tasemel, sõltub põhitegevuse tulu otseselt tarbimise muutusest. Tänavu on enim kasvanud eraklientide tarbimine,” teatas Tallinna Vesi.

Esimesel poolaastal kahanes ärikasum 0,2%, hoolimata käibe kasvust 11,87 miljonile eurole. Languse põhjustena nimetab firma saastetasu ning tariifivaidlusega seonduvate juriidiliste teenuste kulusid.

 

Tasub teada

Vaidlused teevad tuleviku häguseks

Konkurentsiamet väidab, et Tallinna Vee vee- ja kanalisatsiooniteenuse hind on liiga kõrge ja firma tegevus on vastuolus ELi konkurentsi­õigusega.

Euroopa Komisjon jättis hinnangud kohtutele. Käivad kohtuvaidlused, millest sõltub LHV teatel Tallinna Vee tulevik. 

Keskkonnaamet vähendas 2013. aasta detsembris tsingi ja vase sisalduse piirmäärasid puhastatud heitvees 400%.

Tallinna Vee teatel pole neil võimalik selliseid piirmäärasid saavutada. See on suurendanud saastekulusid.

Keskkonnaamet on alustanud erikasutusloa muutmisega, mis seaks piirmäärad mõistlikumale tasemele. Kui muudatus kinnitatakse, on Tallinna Vee teatel III kvartali saaste­tasud normaalsel tasemel ja oodata kasumi kasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. July 2014, 19:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing