Statistika kogumisest tõuseb ettevõtjale kasu

30. juuli 2014, 00:00

23. juuli Äripäeva uudislugu ja juhtkiri tõid välja mitmeid statistikaametiga seotud probleeme, kuid kajastasid vähe mündi helgemat külge.

Äripäev rõhutas, et aruannete esitamine statistikaametile on ettevõtjatele lisatöö ning ei aita majandustegevusele kaasa.

Andmeesitajate koormuse vähendamiseks tehakse pidevalt tööd. Selle valdkonna olulisemaid arendustegevusi on riigi andmekogude laialdasem kasutamine. Kuna kõiki andmeid ei ole võimalik andmekogudest saada, arendatakse aruannete mugavaks esitamiseks e-kanalit eStat. Viimane eStati rahulolu-uuring näitas, et selle kasutamise ja täitmise mugavus on keskmisest suurem.

Ettevõtja kasu. Andmeid esitavatele ettevõtetele andmete esitamisest saadava kasuteguri suurendamiseks arendatakse funktsionaalsust, mis võimaldab ettevõtjatel enda andmeid vastava sektori tipu või keskmisega võrrelda. See aitab kaasa organisatsiooni juhtimisotsuste tegemisele ja seeläbi majandustegevuse parendamisele.

Ministeeriumid kasutavad saadud infot Eesti majandust, rahvastikku, keskkonda ja sotsiaalvaldkonda mõjutavate otsuste tegemisel. Andmete põhjal on võimalik kajastada ühiskonna olukorda ja muutusi, mis on aluseks eri arengukavadele ja prognoosidele ning poliitika kujundamisele. Seega ­aitavad ettevõtted andmete esitamisega oluliselt kaasa Eesti riigi arengule ja majandus­tegevusele.

Kuna suur osa riiklikust statistikast on kohustuslik kõikidele Euroopa Liidu riikidele, on võimalik Eestit teiste riikidega võrrelda. Viimasel ajal ongi kogutavate andmete maht kasvanud pigem Euroopast tulenevate nõuete tõttu, mitte riigisisesest vajadusest. Ressursside piiratuse tõttu on mõningad ELi statistikakohustused praegu täitmata.

Väljakutse. Statistikaamet panustab sellesse, et vältida sarnaste ja ebaotstarbekate andmete kogumist. Näiteks on kirjeldatud kogutavad ja töödeldavad muutujad metasüsteemis, mis annab ülevaate kõikidest andmeväljadest ja võimaldab lihtsalt hinnata, kas andmestik on juba olemas ja kasutamiseks sobilik. Statistikatööde programm vaadatakse regulaarselt üle statistikaameti nõukogus, kus on esindatud erinevad ministeeriumid ja ettevõtjad.

Statistikaameti suur väljakutse on toime tulla üha kasvava vajadusega täpsema, kiirema ja detailsema statistika järele samal ajal andmeesitajate koormust vähendades. See eeldab paljude seniste tegevusmustrite murdmist nii statistikaametis kui ka riigiasutustes laiemalt.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    29. July 2014, 21:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing