Rene Ilves: Annuse otsus on harv ausus Tallinna börsil

04. august 2014, 00:00

Järvevana suuruselt teise aktsionäri Rene ­Ilvese sõnul oli börsifirma suurosaniku Toomas Annuse otsus osta kõik ettevõtte aktsiad ootuspärane. “See on üks väheseid kordi, kus Tallinna börsil on väikeinvestoritega ausalt käitutud,” kommenteeris Ilves neljapäevast börsiteadet, mille järgi teeb Annuse suurosalusega AS Riverito pakkumise kõikide Järvevana aktsiate ostmiseks, mis veel Riveritole ei kuulu.

Riverito, millel on praegu 71,99% börsifirma aktsiatest, teeb pakkumise osta 28,01% kõigist Järvevana aktsiatest hinnaga 0,84 eurot aktsia eest. See teeb tehingu väärtuseks ligi 4,2 miljonit eurot.

Ilvese investeerimisplaan. Osaühingu Seitse ­Samuraid kaudu kuulub Rene Ilvesele 406 063 Järvevana aktsiat ehk 2,29% osalus. Viimase kuuga on Ilves Järvevana aktsiaid oluliselt juurde ostnud. Veel 1. juulil kuulus talle 357 000 ettevõtte aktsiat.

Juba jaanuaris oli Ilves Järvevana suhtes optimistlik ja kommenteeris Äripäevale, et isegi kui Järvevana mõistetakse süüdi koos trahviga, ületavad ettevõtte varad aktsia kohta tollast aktsiahinda rohkem kui 40% võrra. “Ma olin kogu oma investeerimisteesi selle peale üles ehitanud,” selgitas Ilves, et Annuse otsus oli tema jaoks ­ootuspärane.

Ilves, kellele kuulub ka 27 000 Merko Ehituse aktsiat, leidis, et ehituskontserni aktsia käitumist neljapäevane uudis tõenäoliselt ei mõjuta.

Praegu Tallinna börsilt suures jaos taandunud rootslasest väikeinvestor Stefan Andersson ütles, et Annuse otsus Järvevana aktsiad osanikelt välja osta on hea uudis kogu börsile.

Andersson: Merko ja Annus tahavad väike­investori usaldust. Anderssoni sõnul toimib börs ainult siis, kui suur- ja väikeaktsionäridel on samad eesmärgid. “Paraku on Tallinna börsil olnud palju näiteid, kus väikeaktsionäridega ei arvestatud, ja koos sellega on huvi börsifirmade vastu ­aina vähenenud,” nentis ta. “Merko ja Annuse strateegia on ilmselt olnud vastupidine ehk võita väike­aktsionäride usaldus, ja Riverito Järvevana väljaost peegeldab seda.”

Andersson toonitas, et tehingus on Merkol ja Annusel pikaajaline kasu, kuna nüüd teavad ­investorid, keda usaldada.

Mullu lõviosa oma Tallinna börsile tehtud investeeringutest müünud Anderssonile kuulub Tallinna börsil praegu veel 4775 Merko Ehituse aktsiat.

Järvevana aktsia tegi suure hüppe. Järvevana ehk maadevahetuse kohtuasja tõttu Merko Ehitusest eraldatud ettevõtte aktsia on tänavu tõusnud 25,17%. Reedel reageeris Järvevana aktsia sõnumile, et Toomas Annuse suurosalusega Riverito teeb pakkumise osta seni omandamata aktsiad, enam kui 10% hüppega. Aktsiaga tehti 15 tehingut, milles vahetas omanikku 30 703 aktsiat, ja käibeks kujunes 25 396 eurot. Järvevana väärtpaber lõpetas päeva 10,12% tõusuga, 0,827 eurol.

Riverito pakkumise heakskiitmine algab eeldatavalt 18. augustil ja lõpeb 15. septembril.

NASDAQ OMX Tallinn otsustas reedel uudise järel Järvevana aktsiatele lisada vaatlusmärke, mille eesmärk on turuosaliste tähelepanu tõsta.

 

Mis on mis

  • Järvevana AS

Merko Ehitusest maade­vahetuse kohtuasja tõttu eraldatud ettevõte.
Aktsiad noteeritud 2009. a septembrist NASDAQ OMX Tallinn Balti lisanimekirjas.
II kvartali puhaskasum 120 000 eurot, mullu samal ajal kahjum 6000 eurot. Ärikasum 88 000 eurot, mullu samal ajal ärikahjum 46 000 eurot.
esimese poolaasta puhaskasum 102 000 eurot, mullu samal ajal kahjum 25 000 eurot.

  • Toomas Annuse tingimisi karistus

Riigikohus mõistis 30. juunil Toomas Annuse süüdi maadevahetuse juhtumis, kus süüdistuse järgi sai Villu Reiljan Annuselt kunagise Rahvaliidu peasekretäri Lea Kiiviti jaoks tasuta kasutada ASiga Merko Ehitus (praegu Järvevana) seotud korteri Tallinnas Rävala 19. Riigiprokuratuuri kinnitusel lubas Annus Reiljanile anda tulevikus ka variisiku nimele osaluse mõnes oma firmas.
Süüdistuse järgi nõustus ­Ester Tuiksoo põllumajandusministrina altkäemaksu eest eelistama Annuse firmasid ministeeriumile uute rendipindade leidmisel ja sai vastu korteri tasuta kasutusõiguse. Süüdistuse järgi tegid süüdistatavad altkäemaksude eest 13 vahetust looduskaitselise piiranguga kinnisasjadega kokku ligi 16 mln euro väärtuses.
Karistuseks sai Annus 2 aasta ja 6 kuu pikkuse tingimisi vangistuse 3aastase katseajaga. Altkäemaksu andmise eest sai Järvevana 798 000 euro suuruse rahalise karistuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. August 2014, 19:07
Otsi:

Ava täpsem otsing