Riik loeb sente, miljoneid mitte

04. august 2014, 00:00

Kui seenelised-marjulised peavad seadustes näpuga järge ajama, siis mitukümmend miljonit eurot kahju teinud petturi peale on riik vaid õlgu kehitanud.

Seaduse järgi tuleb deklareerida teenitud tulu ja tasuda selle pealt ettenähtud maksud. Igati mõistetav. Ent kui seenelised-marjulised peavad kirja panema iga korilusega teenitud sendi, siis tekib nii vajaduse kui ka efektiivsuse küsimus. On see ikka mõttekas?

Makse peab tasuma juhul, kui tulu ületab maksu­vaba miinimumi, ­144 eurot kuus. Enamik marjakorjajaid sellise summani üldse ei jõuagi.

Riivab avalikku õiglustunnet. Avalikku õiglustunnet riivab see, et  suurmaksupetturitega ei juhtu samal ajal eriti midagi.

Juulikuu alguses mõisteti riigile 30 miljonit eurot maksukahju teinud Oleg Belokrõlovilt kokkuleppemenetluse käigus karistusena välja vaid umbes veerand tekitatud kahju summast.

Kuidas hiigelsuur maksukahju petturilt kätte saada üritatakse, seda pole Äripäev siiamaani maksuametilt teada saanud.

On arusaadav, et kui ühele grupile erand teha, tekib küsimus, mille järgi erandeid tehakse. Põhimõte on lihtne – kõik peavad deklareerima iga saadud tulu, olgu see naeruväärne või mitte. Aga üks asi on seadusest kinnipidamine, teine sõnum, mida saadetakse väike­ettevõtjatele ja füüsilisest isikust ettevõtjale.

Viimasel aja sõnumid pole olnud ei toetavad ega ka usaldust tekitavad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. August 2014, 19:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing