Kriisiplaan paigas: piirame investeeringuid

06. august 2014, 00:00

Loomulikult mõjutavad ELi sanktsioonid Venemaa suhtes nii Eesti ettevõtteid kui ka ­kogu majandust.

Juba eelmise aasta detsembris ennustasin külma sõja algust ja Eesti olematut majanduskasvu 2014. aastal. Asi on kujunenud isegi kriitilisemaks, kui tollal ette nägin.

Praegu on rakendamisel ­Venemaa majandussanktsioonide kolmas laine ning NATO toob baase ja vägesid vahetult Venemaa piiride lähedusse.

Toimub vaenulike pooluste vahelise vahevööndi tekitamine ja vägede koondamine.

Sellele järgnevad Vene vastu­sammud, nii majanduslikud kui ka sõjalised, eelkõige baasid Valgevenesse, Iskanderid Ka­linin­gradi, relvad Sevastopoli baasi ning baaside tugevdamine Vene piiriäärsetes alades.

Nupulevajutamise oht. Kui ma olin sügava külma sõja ajal veel Valga autobaasi direktor, võtsin tööle ühe erupolkovniku, kes oli vastutanud Valgast umbes 30 km kaugusel olnud raketibaasi tuumapeade hoidmise eest.

Küsisin, kas pole ohtu, et pärast temasuguse tubli mehe erru­minekut mõni tuumapea riiulilt maha kukub ja kogu krempel plahvatab. Ta vastas, et seda ohtu ei ole, kuid peab teadma, et Valga raketibaasile on kindlasti sihitud NATO raketid, ja kui midagi juhtub, siis vajutatakse nupule.

Külm judin käis üle selja, sest mul olid pere ja lapsed. ­Nagu me teame, selliseid nupule vajutamise ohtusid oli. Saime neist hiljem teada. Loodame, et nüüd nii ei lähe, kuid kõige ohtlikum koht asub vaenutsevate poolte vahel.

Loomulikult on muutunud majanduskliima ja muutuvas olukorras tuleb võtta vastu otsuseid.

Praeguseni kriis meie ettevõtteid veel mõjutanud pole, kuid oleme plaaninud tegevused juhuks, kui kriis eskaleerub.

Need tegevused on: 1) investeeringute jätkamine  ainult 90% valmidusega veel lõpetamisel olevatesse projektidesse; 2) tootmisväliste kulutuste, nagu sponsorlus ja heategevus järsk piiramine; 3) tööjõu inventuur ja ettevalmistus ulatuslikeks koondamisteks, kui olukord seda tingib.

Pensionile minna ma veel ei plaani. Intensiivistame tööd nii partneritega sadamas kui ka klientidega üle piiri.

Nõustun Soome  parlamendi väliskomisjoni esimehe T­imo Soini (põlissoomlaste esimees) seisukohaga, et iga riik peab sanktsioonide rakendamisel arvestama oma riiklike ja majanduslike huvidega ja et ­Venemaa jääb igaveseks Soome naabriks ning tähtsaks majanduspartneriks.

Loodan, et kunagi mõistetakse seda ka Eestis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. August 2014, 19:05
Otsi:

Ava täpsem otsing