Õige aeg raha küsida

Fredy-Edwin Esse, California, Harry Tuul 07. august 2014, 16:21

Ajal, kui Euroopas kasvavad poliitilised pinged, otsib USAs raha kohta, kuhu end paigutada.

Aina edasi rallivad aktsiaturud ning kasvav investorite kindlustunne on erafirmad oma urgudest välja meelitanud ning ettevõtted trügivad üha kiiremas tempos avatud turule raha järele. "Peasüüdlased" selles kõiges on ikka endiselt hästi esinevad aktsiaturud. USA suurim aktsiaindeks oli eelmise nädala lõpu seisuga tõusnud ligi 7% ning sellele eelnenud kahel aastal näidanud kahekohalist tõusunumbrit.

Lisaks on ka turukõikumised ehk volatiilsus kahanenud. Sellise keskkonna paratamatu tagajärg on turuosaliste kasvav kindlustunne. Just see kindlustunne on meelitanud hulga ettevõtteid muutma kauplemise enda aktsiatega avalikuks ehk minema börsile. Ja loogiline on, sest kes tahab raha kaasata ajal, kui valitseb ebakindlus ning investorid hoiavad küünte ning hammastega oma rahakotist kinni.

Kui on head ajad, siis on investorid valmis maksma kõrgemate kordajate eest kui halval ajal. Selle tulemusel on börsilt lisakapitali otsivate ettevõtete arv ja nende kaasatavad summad maailma peamistel aktsiaturgudel aastases võrdluses kordades tõusnud. Näiteks juuli viimasel nädalal koos paari päevaga augustis nähti Ühendriikide aktsiaturgudel kõige rohkem uusi IPOsid (esmane avalik aktsiaemissioon) pärast 2000. aastat, kui netimulliajastu oli oma haripunktis.

Rekordid purunevad

Wall Street Journali andmeil läks läinud nädalal USAs börsile 25 firmat, mis on märkimisväärne number, kuna aasta senine rekord pärines viiendast nädalast, kui avalikuks sai 12 ettevõtet. Keskmiselt on USAs börsifirmaks saanud umbes 5-6 ettevõtet nädalas.

Enamasti on tegu väiksemate rahakaasamistega, mis jäävad mahult alla 100 miljoni dollari, ning mis pakuvad huvi eelkõige teatud sektoritele spetsialiseerunud investoritele nagu näiteks biotehnoloogia. Kuid on ka suuremaid nimesid nagu kaameratootja GoPro, kiirtoidu restoranikett El Pollo Loco ja General Electricu finantsharu Synchrony Financial.

IPO turg on hetkel kahtlemata kuum. Seda näitab ka IPO-eelsetesse idufirmadesse tehtavate riskikapitali investeeringud, mis on tõusnud taas netimulliajastu tippu. Kui 2000. aastal tehti n-ö hilise arenguetapi investeeringuid 28,4 miljardi dollari ja möödunud aastal 19,6 miljardi dollari väärtuses, siis selle aasta esimese kuue kuuga küündis number juba 15,6 miljardini. Investorid, kes on seda kuuma turgu osanud ära kasutada, on teeninud väga kenasti.

Sel aastal USAs börsile tulnud 10 kõige edukamat aktsiat on näidanud tootlusi vahemikus 60-160%. Kui turg alt ära ei kuku, siis pole põhjust arvata, et investorite optimism järsku haihtuks. Küll aga on USA turud juba näidanud valmidust korrektsiooniks, mis muudab IPOdesse investeerimise riskantsemaks.

KOMMENTAAR:

Eestis vaikelu

Allan Marnot, Swedbank Markets

Eesti turul on seni olnud ainult üksikuid märke ettevõtetest, mis sooviksid avaliku pakkumisega raha kaasata. Probleeme on ilmselt mitmeid nii pakkumise kui nõudluse poolel. Esiteks on ambitsioonikaid laienejaid vähe. Laienemisplaanidega ettevõtjate esimene valik on kaaluda, kas seda on võimalik rahastada laenukapitaliga, kuna viimastel aastatel on laene pigem tagasi makstud ja pangad on omalt poolt jälle valmis mõistlikke äriplaane toetama. Järgmiseks eelistuseks pigem riskikapitali (private equity) kaasamine, kuna sellisel juhul on äriplaan vaja "maha müüa" 1-2'le uute äride rahastamisele septsialiseerunud fondijuhile. IPO on selgelt viimane valik ja tuleb kaalumisele juhul kui äriplaan (eeldatav kasv) keskmisest agressiivsem ja lisaks vajadus saada ka avalikkuse tähelepanu.

Nõudluse poolel on meie hinnangul eraisikute valmisolek investeerimiseks ehk kõige positiivsem, kuid nii kodumaiste kui rahvusvaheliste institutsionaalsete investorite valmisoleks kaaluda otseinvesteeringuid regiooni on pigem vähenenud.

Enim oodatud IPOd sel aastal

Alibaba
N-ö Hiina Amazon.com on aastate enim oodatud IPO ning tõenäoliselt saab olema maailma üks kõigi aegade suurimaid. Kuigi firmat võrreldakse Amazoniga, siis Alibaba käive on Amazoni omast pea kaks korda suurem.

Firmast 24% kuulub Yahoole ning 37% Jaapani telekomile Softbank, kes mõlemad võivad saadava rahaga teha börside jaoks väga olulisi samme. Softbank on väidetavalt sihiks võtnud Vodafone Groupi ülevõtmise.

Dropbox
Pilvetehnoloogial baseeruv ja tavatarbijatele suunatud jagamisteenus on üle maailma menukas. Apple üritas 2009. aastal Dropboxi osta vähem kui miljardi dollari eest, kuid nüüd on firma hinnatud umbes 10 miljardile dollarile.

Square
Square on mobiilimaksete üks kuumimaid nimesid. Nende seade ühildub iPhone'i, Androidi või iPadiga ning lubab kaupmeestel kaardimakseid võtta vastu igal pool, kus on mobiilne internet. Square'i börsiletulek 2014. aastal pole väga kindel, kuna aasta alguses otsustas firma IPO määramata ajaks edasi lükata. Sellele vaatamata on tegu ühe kuumima mitte börsil oleva firmaga.

Spotify
Spotify kaasas eelmise aasta lõpus raha, mis andis Rootsi firmale 4 miljardi dollarilise turuväärtuse. Nende kange konkurent Pandora turuväärtus on 5,5 miljardit, kuid Pandora on olnud börsil juba 2011. aasta kevadest. Muusikatööstus on praegu dramaatilisi muutusi läbi tegemas ning Spotify on nende muutuste esirinnas.

Virgin America
Läinud nädalal kirjutas Financial Times, et San Francisco firma on valmis börsile liikuma, kuid aktsia hinda ja pakkumisvahemikku pole veel paika pandud. Firmas omab 49% osalust Richard Bransoni juhitav Virgin Group, kuid neile kuulub vaid 25% hääleõiguslikest aktsiatest.

Airbnb

Firma on võitlemas hotellituruga ning toonud kaasa palju juriidilist ja meediakära. Viimase rahastamisvooruga hinnati firma väärtuseks 10 miljardit dollarit ning siseallikate väitel on firma võtnud sihiks börsile mineku.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. August 2014, 12:29
    Otsi:

    Ava täpsem otsing