Vitsur: Eestis võivad hinnad alaneda

Ken Rohelaan 07. august 2014, 17:00

Kui Vene sanktsioonid jõustuvad äkitselt, siis võib Eesti tootjatel tekkida toodangu müügiga probleem, mille survel võivad hinnad tõenäoliselt alaneda, ütles LHV majandusanalüütik Heido Vitsur.

Vitsuri sõnul võib hinna alanemisele järgneda tootmise vähendamine, kui ettevõtjad ei leia uusi turge. Üheks põhjuseks on Euroopa kui põllumajandustoodangu osas olev ülejäägimaa.

Ekspordi suunamine Venemaalt Euroopasse, mida osalise lahendusena nägi peaminister Taavi Rõivas, oleks Vitsuri hinnangul väga raske. "Ma ei tea, kuidas me Euroopas näiteks selliste tootjatega, nagu Holland, juustu tootmises võistelda suudame. Mitte vist väga. Mingid nišid kindlasti leitakse, aga konkurents tugevneb. Ma ei ütle, et üldse midagi ei saa müüa, aga see saab olema raske," selgitas analüütik.

Vitsuri sõnul saaks vähese tarbimisharjumuste kohendamisega kindlasti vähendada sanktsioonide mõju kõige tõhusamalt. "Meie majanduse toetamine ja käigushoidmine on meie enda asi," ütles ta. "Põhiturg meie tootjatele on siiski Eesti ise. Kui suudame seda nõudlust suurendada, siis on see kõige suurem tugi."

Vitsuri sõnul ei ole Venemaa sanktsioonid võrreldavad küll Lehmann Brothersi järgse kriisiga, kuid samas ei saa välistada, et idanaabri keelud käivitavad midagi sarnast 1997. aasta kriisiga, kui Tai käivitas kogu Aasia kriisi, mis raputas väga tugevalt kogu maailma majandust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2014, 17:00
Otsi:

Ava täpsem otsing