Birjo Must • 15. august 2014 kell 14:00

Miks toornafta hind ei tõuse?

Toornafta turul on alates 2010. aasta Araabia kevadest nähtud äkilisi hinnatõuse, mis tegelikult kestsid tänavu juunikuuni. Analüütikud arvavad siiski, et nafta jaoks on pulliturg läbi. 

„Nägime nafta puhul pikenenud pulliturgu,“ märkis Schork Reporti toimetaja Stephen Schork CNBC uudistele, viidates sellele, et kui tänavu aasta alguses kaubeldi toornaftaga 89,09 dollaril barrelilt, siis Iraagi kriisi tipphetkel oli hinnaks juba 106,64 dollarit. Schorki arvates on nüüdseks aga hinnatõus peatunud.

Nagu Schorki mentor olevat talle kunagi õpetanud, siis järgneb headele uudistele tavaliselt halb tegutsemine. „Iraagi sündmused pidid olema hinnatõusu jaoks head uudised, kuid vastupidiselt sellele näitab praegune seis, et pulliturg on lõppenud,“ lisas ta.

Naftat on liiga palju

Naftatoodang kasvas möödunud nädalal rahvusvahelise energiaagentuuri andmetel 1,4 miljoni barreli võrra. See lisas omakorda survet USA toornafta West Texas Intermediate hinnale, mis kukkus kohe pärast raporti avalikustamist allapoole 97 dollarit.

Toornafta hind kukkus möödunud kuul peaaegu 4% ja see on tulnud tänavu aasta rekordhinnast 10% alla. Tundub, et investorid ei lase end geopoliitilistest pingetest mõjutada ning lähtuvad rohkem rohkem globaalse toodangu kasvunumbritest.

Tegelikult teatas energiaagentuur möödunud teisipäeval, et ülemaailmsed turud on hästi varustatud ning OPECi naftakartelli toodang jõudis juulis 5 kuu tipptasemeni.

Euroopa riikide kehvad majanduskasvu numbrid ei näita, et lähiajal võiks toornafta nõudlus kasvada. Ka Hiina nõudlus toornafta järele langes juulis  võrreldes mullu sama ajaga 2%. Samuti lõppeb USAs suvehooaeg, mil inimesed palju ringi reisivad ja bensiini tarbivad.

See kõik avaldab tugevat survet toornafta hinnale ning alandab omakorda bensiini hinda. Lisaks kasvab Põhja-Ameerika naftatootmine. „Meil on seda liiga palju, meie rafineerimistehased ei suuda seda kasutada, nii et me istume selle otsas,“ märkis Schork.

Pulliturg (Bull market) ehk pikemaajalisem tõusutrend kipub olema seotud investorite kasvava kindlustundega, motiveerides edasiste kasumite ootuses investoreid ostma.

Hetkel kuum