Sirje Rank • 16. august 2014 kell 11:55

Aaviksoo: Eesti vajab suuremat kapitali kontsentratsiooni

Eesti vajab suurema kapitali kontsentratsiooniga ettevõtteid, kes on võimelised innovatsiooni läbi viima ning ülikoolidega koostööd tegema, rääkis Paide arvamusfestivalil Jaak Aaviksoo.

Aaviksoo osales diskussioonis, mis lähtus president Toomas Hendrik Ilvese välja öeldud mõttest, et see, mis meid siia on toonud, ei vii meid edasi.

"Eesti vajab tarka spetsialiseerumist," rääkis Aaviksoo. Ja rohkem rõhuasetust efektiivsusele ka igapäevastes praktilistes otsustes, kui me seame oma eesmärgiks elanikkonna jõukuse kasvatamise.

Aaviksoo möönis, et kõiki mune ei või panna ühte korvi, prioriteete peab olema rohkem kui üks. Ent samas ei tasu meil heituda ka Soome Nokia käekäigust, kus kriis on tekkinud just suure lisandväärtusega sektoris.

"Nokia on saanud tugeva tagasilöögi, kuid mitte terve sektor. Need inimesed ja kompetentsid on olemas, see suutlikkus on olemas ja see restruktureeritakse. See on tagasilöök, aga üle pikema perioodi on see kindlasti parem lahendus, kui olla peost suhu toimetaja," ütles Aaviksoo.

Eestis ilmselgelt me kõiki asju teha ei saa. Ja kui me ise ei otsusta, siis otsustab elu meie eest. Lihtsalt targad inimesed lähevad ära, nentis Aaviksoo.

Ja mis on Rootsis halvasti, et pole enam Ericssoni telefone? Nüüd teeb firma lihtsalt teisi asju.

"Me arendame välja mitte ühte kaubamärki või firmat, vaid inimesi ja kompetentsi. Kui need on konkurentsivõimelised, siis need struktureeritakse ümber. Selle pärast ei maksa karta," ütles Aaviksoo. " Kui me aga oleme kõik maad ligi, elame peost suhu ja tegeleme elustiili ettevõtlusega, siis ei ole kasvu võimalust üldse."

Hetkel kuum