Lihtsad nipid isikliku rahakoti kasvatamiseks

Rainer Saad, Harry Tuul 20. august 2014, 09:36

Sellest, kuidas iga inimene enda isikliku rahaga ümber käib, sõltub suurel määral tema heaolu ja tulevik, kirjutas Äripäev neljapäeval.

Rahaga puutume otseselt või kaudselt kokku iga päev. Seetõttu on oluline rahaga ümber käia nii, et seda jätkuks võimalikult pikaks ajaks ning ootamatute olukordade puhul. Et säilitada kas praegune elatustase või seda parandada, tasuks kaaluda erinevaid nippe, mis võiksid kaasa aidata finantselu paranemisele.

1.      Analüüsi oma kulutusi. Kas sa tead, mille peale sinu raha läheb? Kui ei, siis on viimane aeg end kulutustega kurssi viia. Hästi aitavad selles näiteks erinevad kalkulaatorid, millega on võimalik arvutada laenuintresse, euribori muutuse mõju laenumaksetele, liikluskindlustust jpm. Selliseid kalkulaatoreid on võimalik leida näiteks rahaasjade teabeportaalist Minuraha.ee.

2.      Püstita eesmärk raha säästmiseks. Siin tulevad jälle appi erinevad kalkulaatorid, mis aitavad jõuda parema selguseni, kui palju raha tuleks säästa, et eesmärgini jõuda. Raha säästmisel on eesmärgid olulised, kuna tänu nendele saab paremini ka isiklikke rahaasju planeerida.

3.      Kontrolli oma investeerimistasusid. Kui omad investeeringuid, on mõistlik hoida silma peal, palju igakuiselt nende peale raha kulub. Kui investeerimistasud on liiga kõrged, võib ju alati otsida mõne teise panga, kus need odavamad on.

4.      Pane tulumaksutagastus enda kasuks tööle. Rahaplaneerijad soovitavad tulumaksutagastusest maksta kõigepealt ära kallid kiirlaenud. Kui neid pole, võib seda raha kasutada näiteks finantspuhvri loomiseks või endasse investeerimiseks ehk minna mõnele koolitusele või kursusele, osta spordiklubi kaart või mõni arendav raamat.

5.      Vii oma investeerimisportfell tasakaalu. Sõltuvalt vanusest peaks ka investeerimisportfelli riskitase olema vastav. Kui oled kolmekümnendates, võiks portfellis olla 70% aktsiaid, 30% võlakirju. Kui oled kuuekümnendates, võiks portfell olla vastupidine. Portfell peaks peegeldama sinu vanust ja sellest tulenevat riskitaset. Mida noorem oled, seda rohkem riske võta!

6.      Analüüsi oma elustiili. Elustiili muutus võib tuua kaasa selle, et sinu säästmiskontole hakkab rohkem raha kogunema. Näiteks, kas on mõttekas üürida üksinda ühe- või kahetoalist korterit? Kui sinu garderoob ja ego mahub ühetoalisesse ära, siis miks mitte piirduda väiksema ja odavama variandiga? Niimoodi suudad rohkem säästa.

7.      Säästa. Kõige lihtsam viis oma tulevikku kindlustada on säästmisega. Samuti aitab piisav säästmine elada üle neid halbu päevi, kui juhtud kaotama töö ning sul on pere, keda ülal pidada. Ideaalne oleks igast palgast säästa kuni 20%.

8.      Vähenda oma võlgu. Lisaks säästmisele, võiks isikliku eelarve planeerimisel olla ka moto: „võlast vabaks”. See tähendab, et mida kiiremini oma võlad makstud saad, seda rohkem raha jääb sul kätte. Mõnikord aitab võlgadest kiiremini vabaneda ka oma seniste kulutusharjumuste muutmine ehk kui kulutad vähem, saad korraga rohkem võlgu tagasi maksta.

9.      Jätka töötamist ka pärast pensionile jäämist. Loo endale plaan, et pärast pensionile jäämist oleks võimalik jätkata töötamist kas praegusel erialal või leiaksid tööd täiesti uuel ametikohal. Praegu on trend, kus rahvastik vananeb ning see loob olukorra, kus üha vähem tööealisi peab ülal pidama üha suurenevat hulka pensionäre. Kuid pensionile jäänul on aastakümnete pikkune teadmiste ja kogemuste pagas, mida saaks endiselt tööturul kasutada. Seetõttu ei tasuks pensioniea saabudes kohe tööst loobumisele mõelda. Lisaks võib töötamise jätkamine tagada ka suurema sissetuleku.

10.     Väldi erinevaid skeeme, mis võivad lõppeda raha kaotusega. Olgu selleks siis järjekordne Mavrodi MMM pettus või mõni muu kiiret rikastumist lubav skeem – tasub eemale hoida, sest lõppkokkuvõttes teenivad need kõik kellegi teise huve ning kaotajaks on ikkagi see, kes nendesse panustab. Ka õnnemängudega ei maksaks hoogu minna, sest tõelist varandust teenitakse ikkagi kõvasti tööd tehes, mitte juhusliku õnnega.

11.     Toetused pereliikmetele. Tasub üle vaadata, kui palju raha läheb igakuiselt vanemate või juba täiskasvanu ikka jõudnud laste ülalpidamiseks. Selle juures tasub tähele panna, kui palju mõjutab teiste ülalpidamine sinu enda finantsstabiilsust ja võimekust säästa. Kui see põhjustab rahalisi raskusi, tasuks mõelda, kas on vaja nii palju finantsabi teistele anda.

12.     Kindlusta ennast. Omaenda elu või vara kindlustamine on mõistlik, kuna ootamatute olukordade puhul lööb see su rahakotti oluliselt väiksema augu. Tänapäeval on mitmeid erinevaid kindlustusliike, mis sobivad hästi igaühe elustiiliga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. August 2014, 13:29
Otsi:

Ava täpsem otsing